Warzywa które są zdrowsze po ugotowaniu niż na surowo

Rosnące zainteresowanie zdrowym odżywianiem sprawia, że coraz więcej osób skłania się ku diecie wegetariańskiej.  Najbardziej „radykalne” z nich decydują się nie tylko na ograniczenie czy całkowitą rezygnację z jedzenia mięsa, ale idą dalej, przechodząc na weganizm, a nawet postanawiając nie przetwarzać w żaden sposób warzyw i owoców, lecz spożywać je wyłącznie w surowej postaci. Badania naukowców z Instytutu Badań Żywności w Wielkiej Brytanii dowodzą tymczasem, że jedzenie „surowizny” nie jest wcale tak korzystne dla zdrowia, jak mogłoby się wydawać. Ci, którzy jedzą głównie surowe warzywa pochłaniają wprawdzie duże ilości beta karotenu, ale ich dieta jest bardzo uboga w likopen i nie mogą oni w pełni czerpać z bogactwa zawartych w warzywach antyutleniaczy, polifenoli i witamin, gdyż te wydobywa dopiero… termiczna obróbka! Poznajcie warzywa które są zdrowsze po ugotowaniu niż na surowo!

warzywa które są zdrowsze po ugotowaniu

źródło: www.pixabay.com

Warzywa które są zdrowsze po ugotowaniu niż na surowo

Zobacz także: Produkty, które oczyszczają organizm

 

Pomidory

źródło: www.pixabay.com

Pomidory to jedno z tych warzyw, które dopiero po ugotowaniu stają się bogatym źródłem likopenu – związku o właściwościach antynowotworowych, chroniącego przed chorobami serca i miażdżycą.

 

Szpinak

źródło: www.pixabay.com

Choć może się to wydawać niewiarygodne, gotowanie szpinaku znacząco zwiększa zdolność organizmu do wchłaniania jego składników odżywczych. Szpinak jest bogatym źródłem wapnia, żelaza, magnezu, luteiny i przeciwutleniaczy, takich jak beta karoten. Co ciekawe, ilość samego wapnia zawartego w jego liściach wzrasta aż trzykrotnie pod wpływem gotowania!

 

Brokuły

źródło: www.pixabay.com

Brokuły to wyjątkowo pożywne warzywa, które obok wielu witamin zawierają (w postaci surowej) sulforafan, czyli izotiocyjanian leczący wrzody żołądka i zabijający komórki rakowe we wczesnych stadium rozwoju. Co ciekawe, po zagotowaniu wytwarzają jednak inny związek (indol), który wykazuje jeszcze skuteczniejsze antynowotworowe działanie.

Warzywa które są zdrowsze po ugotowaniu niż na surowo

Zajrzyj również: Owoce i warzywa bez chemii – poznaj zdrową piętnastkę, najmniej narażoną na toksyny!

 

Marchew

źródło: www.pixabay.com

 

Podczas obróbki termicznej marchewki miękną jej błony komórkowe, dzięki czemu obecny w marchewce beta karoten jest znacznie lepiej przyswajany przez nasz organizm. Poza tym ilość tego składnika wzrasta wówczas aż o 15%. Taka marchew zawiera też trzykrotnie więcej przeciwutleniaczy!

 

 

Szparagi

źródło: www.pixabay.com

 

Szparagi są bardzo włókniste i charakteryzują się gęstymi ściankami komórkowymi, które nie przepuszczają na zewnątrz składników odżywczych. Pod wpływem ciepła, ściany te szybko jednak ulegają zmiękczeniu, dzięki czemu organizm spożywającej je osoby ma szansę wchłonąć zawarte we wnętrzu witaminy i minerały.

Warzywa które są zdrowsze po ugotowaniu niż na surowo

Polecamy także: Jak myć owoce i warzywa, by usunąć z nich pestycydy?

 

 

Dynia

źródło: www.pixabay.com

Z pewnością niewiele z nas decyduje się spróbować surowej dyni. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do spokrewnionych z tym warzywem arbuzów i melonów, dynia bez gotowania lub pieczenia okazałaby się dla nas wyjątkowo ciężkostrawna.

 

 

Jarmuż

źródło: www.pixabay.com

 

Gotowanie jarmużu wydobywa jego zdolność do obniżania poziomu cholesterolu w organizmie. Oczywiście, podobnie jak liście szpinaku, jarmuż najlepiej gotować krótko, blanszować albo po prostu przygotowywać na parze, by nie pozbawić go innych cennych składników!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (259 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...