Warzywa które można uprawiać w domu – top 10 pomysłów na balkon lub parapet

Marzy Ci się talerz pełen świeżych warzyw z własnego ogródka, ale nie masz działki, na której mogłabyś je uprawiać? Nic straconego! Wystarczy słoneczny balkon w bloku, a nawet zwykły parapet, by wyhodować świeżutkie, soczyste rośliny czekające na schrupanie w sałatce. Sprawdź, co przyjmie się najlepiej w Twoim miniaturowym domowym ogrodzie!

Spis treści:

Zioła uprawiane na balkonie czy małe warzywa z doniczki na okiennym parapecie traktuje się zwykle inaczej niż te ze sklepowej półki. Zmarnowanie choćby kawałka pomidora, którego wzrost obserwowało się od początku albo wyrzucenie listków rzodkiewki, które można zmielić na pesto wydaje się niemal zbrodnią. Smak tak pozyskanych pomidorków czy buraków przypomina zaś utracony świat dzieciństwa i wyjazdów na działkę babci. Poznaj najlepsze warzywa które można uprawiać w domu i załóż własny ogródek, a przeniesiesz swoje gotowanie na wyższy poziom i zapewnisz swojej rodzinie dostęp do pełnowartościowych posiłków!

Warzywa które można uprawiać w domu

źródło: www.unsplash.com

Warzywa które można uprawiać w domu – top 10 pomysłów na balkon lub parapet

 

1. Pomidory i pomidorki koktajlowe

Warzywa które można uprawiać w domu

www.pixabay.com

Pomidory to zdecydowanie te warzywa, których „prawdziwy, dawny” smak trudno odnaleźć w sklepie czy na targu. To wystarczający powód, by spróbować samodzielnej domowej uprawy! Z pozoru wymagające, pięknie zaowocują, jeżeli tylko będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Najważniejsza jest duża, głęboka doniczka i systematyczne podlewanie bez przelewania. Pozostałe ważne czynniki to duża ilość słonecznego światła i podpórki pod długie łodygi. Jeśli jednak obawiasz się, że mimo to pomidory się nie udadzą, spróbuj uprawy małych pomidorków koktajlowych. Jest łatwiejsza i uda się nawet zupełnym laikom w dziedzinie ogrodnictwa!

 

2. Papryka

www.pixabay.com

Chrupiące i kolorowe papryki będą nie tylko bogatym źródłem pomysłów na kolorowe, zdrowe posiłki, ale też ozdobą balkonu. Ich uprawa nie jest szczególnie skomplikowana. Papryka musi przede wszystkim mieć stały dostęp do ciepła i słońca, choć przesadnie palące promienie mogą jej zaszkodzić, dlatego w upały trzeba uważać. Powinno się też osłonić ją od wiatru. Optymalna temperatura to 25 stopni. Poza tym istotny jest odpowiedni dobór gleby (najlepsza będzie ta przepuszczalna i żyzna, bogata w próchnicę) oraz jej regularne podlewanie – nie wybaczy przesuszenia!

 

3. Buraki

Warzywa które można uprawiać w domu

www.pixabay.com

Buraki liściowe to kolejne warzywo idealne dla początkujących ogrodników. Dobrze uprawia się w pomieszczeniach, nawet tych chłodnych. Wystarczy, że zapewnisz mu odpowiednio głęboką doniczkę i dostęp do światła. Najlepiej rosną jednak na nasłonecznionych balkonach, położonych od strony południowej lub zachodniej. Zadbaj o żyzną, przepuszczalną glebę. Warto przemieszać ją z keramzytem lub piaskiem i wybrać donicę z dziurką, która odprowadzi nadmiar wody. Na koniec pamiętaj o regularnym i częstym podlewaniu – w słoneczne, gorące dni buraki trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

 

4. Marchew

www.pixabay.com

Uprawa marchewki to kolejne stosunkowo łatwe zadanie. Co ciekawe, w domu można prowadzić ją praktycznie przez cały rok. By zacząć, potrzebujesz nasion albo zwykłych marchewek ze sklepu (koniecznie z liśćmi), których kawałki odcięte z górnej części warzywa włożysz do wody i po skiełkowaniu zasadzisz w donicy lub skrzynce. Donice z marchewką muszą mieć zapewniony drenaż (wystarczą małe kamyczki na spodzie) i być wystawione na słońce. Marchewki warto też zasilać co jakiś czas naturalnym nawozem do warzyw.

 

5. Rzodkiewka

warzywa które można uprawiać w domu

www.pixabay.com

Rzodkiewka uprawiana w domu zaskoczy Cię chrupkością i delikatnym smakiem! Często jest dużo smaczniejsza niż ta ze sklepu. Jak ją uprawiać? Rzodkiewka lubi słoneczne stanowiska. Rośnie na każdym podłożu, choć preferuje te pulchne i lekkie o pH zbliżonym do neutralnego.Wysiewa się ją od marca do końca maja, a później od połowy sierpnia do połowy września. Ziarenka wkładaj płytko – na około centymetr, w odstępach co 5-10 centymetrów. Podlewaj regularnie, lecz w umiarkowany sposób!

 

6. Jarmuż

www.pixabay.com

Jarmuż to kolejny strzał w dziesiątkę jeżeli chodzi o uprawę doniczkową. Poradzi sobie zarówno na balkonie (lubi przewiew), jak i w zamkniętych pomieszczeniach, nawet w chłodnych miesiącach roku. Lubi słońce i delikatne zraszanie wodą. Między poszczególnymi roślinami w donicy warto zachować odległość nawet 20 centymetrów, gdyż w miarę wzrostu duże liście będą przytłaczać te mniejsze i ograniczą im możliwość rozwijania się.

 

7. Cebula i czosnek

Warzywa które można uprawiać w domu

www.pixabay.com

Cebula to warzywo, które wspaniale uprawia się w zamkniętych pomieszczeniach. Można stworzyć jej dogodne środowisko zarówno w ozdobnej donicy, jak i w szklanym naczyniu czy nawet szerokiej plastikowej butli po wodzie mineralnej. Nie wymaga bezpośredniego nasłonecznienia. Można wyhodować ją z nasion albo wykiełkować. W podobny sposób możemy założyć domową uprawę czosnku. Wystarczy rozgnieść ząbki i posadzić je w luźnej glebie. Banalne!

 

8. Por

Warzywa które można uprawiać w domu

www.pixabay.com

Por to warzywo, które z powodzeniem można uprawiać na balkonie czy tarasie. Pojemniki, w których wschodzą muszą być jednak naprawdę duże (co najmniej 10 litrów na 4-5 porów), a sam por należy nawozić, gdyż to wyjątkowo „żarłoczna” roślina. Uwielbia słoneczne stanowiska i żyzną ziemię.

9. Natka pietruszki

Warzywa które można uprawiać w domu

www.pixabay.com

Pietruszka świetnie hoduje się na parapecie, w jasnym, słonecznym lub półcienistym miejscu. Optymalna temperatura nie może być jednak za wysoka – wynosi od 10 do 15 stopni. Ziemia powinna być świeża i przepuszczalna. Możesz wykorzystać tę zwykłą ogrodową, rozluźniając ją piaskiem o grubych ziarenkach. Raz na jakiś czas nawoź pietruszkę organicznym nawozem.

 

10. Rukola i inne odmiany sałaty

www.pixabay.com

Ostatnia łatwa w uprawie propozycja to wybrana odmiana sałaty. Na Bałkanach rukola jest dziko rosnącą rośliną, dlatego możesz zdecydować się choćby na jej ostre w smaku listki. Z pewnością poradzisz sobie z uzyskaniem świeżych, chrupiących liści! Ważny, by doniczka czy skrzynka nie była zbyt głęboka, a roślina nie była wystawiona na zbyt wysoką temperaturę. Optymalna wynosi 15 stopni. Doniczka powinna mieć ponadto otwór drenujący, a ziemia przepuszczalna, na przykład zmieszana z keramzytem lub kamyczkami przy dnie. Nasłonecznienie powinno być umiarkowane, a wysiane w dołkach i podlane nasionka warto przykrywać folią, by zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność.

 

Powodzenia!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (193 głosów, średnia: 4,27 z 5)
zapisuję głos...