Czy warto zrobić sobie operację nosa?

Operacje plastyczne najczęściej kojarzą się z poprawianiem własnego wyglądu dla widzi mi się. Jednak nie zawsze tak jest. Czasami operacje plastyczne wykonywane są również dla poprawy komfortu psychicznego osoby lub nawet jej zdrowia.

operacja nosa _kobieta patrząca w lustro

Najlepszym tego przykładem jest operacja plastyczna nosa. Kiedy warto ją z robić?

Operacje plastyczne nosa – jak to się zaczęło?

Wydawać by się mogło, że operacje plastyczne, szczególnie tak skomplikowane jak korekcja nosa to „wynalazek” dzisiejszych czasów. Jednak nic bardziej mylnego. Pierwsze próby zabiegów związanych z plastyką twarzy podejmowane były już w starożytności. Egipcjanie dokonywali „korekty” twarzoczaszki w czasie balsamowania zwłok. A zabiegi na żywych pacjentach dokonywane były w starożytnych Indiach. Co więcej, to właśnie indyjski uczony jako pierwszy opisał takie zabiegi. Z biegiem czasu tego rodzaju zabiegi były udoskonalane, by w XIX i XX wieku przyjąć formę, jaką znamy dzisiaj. Natomiast XXI wiek wprowadził do operacji tego typu nowoczesne technologie, jak wykorzystanie laserów, które pozwalają na szybsze wykonywanie zabiegów oraz krótszą rekonwalescencję.

Kiedy najczęściej wykonywane są operacje plastyczne nosa?

Operacje plastyczne nosa wykonywane są z wielu powodów, jednak trzeba pamiętać, że o wykonaniu takiej operacji zawsze decyduje lekarz specjalista – ocenia stan pacjenta, a także ewentualny zakres operacji.

Korekta nosa, to operacja, którą najczęściej przeprowadza się po urazach nosa np. w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Zdrowotne zalecenia mogą być również spowodowane wrodzonymi wadami takimi jak rozszczepienie podniebienia i krzywa przegroda nosowa. Operacje korekcji nosa wykonuje się u osób, u których już całkowicie rozwinęła się twarzoczaszka, zazwyczaj ok 16-18 roku życia.

Operacje plastyczne nosa mogą być wykonane również u osób, które mają defekty typowo kosmetyczne nosa, co wywołuje u nich silne kompleksy. Do najczęściej korygowanych wad należy tak zwany nos murzyński, czyli bardzo szeroki, a także niesymetrycznie płatki nosa czy zadarty lub obniżony czubek nosa.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  20 maja 2019 21:54

    nie warto 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany