Walka z niepłodnością: Jak poprawić jakość plemników?

Światowa Organizacja zdrowia alarmuje, męska niepłodność jest przyczyną ponad połowy problemów z zajściem w ciążę. Głównym powodem jest zła jakość plemników – ich mała ruchliwość i ilość. Mężczyźni w przedziale wiekowym 20-40 lat mają aż o 1/3 gorsze nasienie niż starsze pokolenie! Jak poprawić jakość plemników ? Jakie są przyczyny jej pogorszenia? Polecamy materiał ekspercki!

Zobacz także:Dowiedz się, które badania należy wykonywać po 50 roku życia

plemniki

Na pytania jak wzmocnić atrybut męskości i poprawić parametry nasienia odpowiada Robert Kulhawik, ginekolog-położnik.

Młody mężczyzna, w wieku rozrodczym,  ma o jedną trzecią mniej plemników niż starsze pokolenie, ponadto zdecydowanie pogorszyła się ich żywotność, jakość i ruchliwość. To efekt przede wszystkim stylu życia, stresu oraz złego odżywiania, w tym niedoboru witamin i minerałów, włączaniem w samochodach podgrzewanych foteli czy też trzymaniem na kolanach rozgrzanych laptopów, nikotynizmem, otyłością, brakiem aktywności fizycznej – słabym dotlenieniem organizmu.

Walka z niepłodnością: Jak poprawić jakość plemników?  – Plemników coraz mniej

– Niepłodność u mężczyzn jest spowodowana zaburzeniem budowy plemników, ich nieprawidłowej ruchliwości lub obniżonej liczby. A prawidłowa jakość spermy odgrywa przecież kluczową rolę w procesie zapłodnienia. Dlatego poprawa parametrów dotycząca nasienia u mężczyzn jest  bardzo ważna dla par starających się o dziecko – podkreśla Robert Kulhawik, ginekolog-położnik, ekspert marki dr Bocian. – Warto podkreślić, że wyniki jakości nasienia są coraz gorsze, a normy dzisiaj stosowane, jeszcze w 1999 roku były uznawane za patologię. Mężczyźni, którzy chcą zostać ojcami, powinni zadbać o dobrą jakość nasienia  –  dodaje ekspert marki dr Bocian.

Prawidłowe wartości podstawowych parametrów nasienia wg norm WHO 1999 oraz nowe wytyczne oceny nasienia WHO 2010
WHO 1999WHO 2010
Objętość ejakulatu≥ 2 ml≥ 1.5 ml
Koncentracja plemników (liczba plemników w 1 ml nasienia)≥ 20 mln/ml≥ 15 mln/ml
Całkowita liczba plemników w ejakulacie≥ 40≥ 39 mln
Ruchliwość plemników typu A+B≥ 50 %≥ 32 %
Ruchliwość plemników typu D (nieruchome)< 50%< 60%
Morfologia plemników (% prawidłowych form)≥ 30%≥ 4 %
Żywotność (% plemników żywych)≥ 50%≥ 58%

Ruch typu A – ruch szybki, postępowy, prostoliniowy

Ruch typu B – ruch wolny, postępowy, nie całkiem linearny

Ruch typu C – ruch w miejscu

Ruch typu D – plemniki nieruchome

Analizując coraz nowsze badania naukowe lekarze zgodnie podkreślają że jakość  spermy mężczyzn obniża się w coraz szybszym tempie. Zmniejsza się ilość plemników, ich ruchliwość, oraz budowa morfologiczna.

Walka z niepłodnością: Jak poprawić jakość plemników?  – Nie tylko cynk i selen

 

Nieprawidłowe parametry nasienia męskiego są główną przyczyną niepłodności męskiej. Badana Światowej Organizacji Zdrowia wykazały udział mężczyzn w niepłodności u 51 proc. par, w głównej mierze wywołany anomaliami nasienia. Zmiana nawyków, dbanie o zdrowie w połączeniu z odpowiednią suplementacją wpływa na sprawność seksualną mężczyzn oraz zwiększa szansę na zapłodnienie. – Obecnie, najlepiej przebadanym produktem w Europie, co potwierdzono w licznych publikacjach naukowych i badaniach klinicznych jest suplement diety Andorferti, który poprawia wszystkie parametry nasienia, m.in. zwiększa liczbę i ruchliwość plemników. Suplementacja mikro- i makro- elementami poprawia jakość nasienia zwiększając szansę na zapłodnienie – tłumaczy Robert Kulhawik, ginekolog-położnik, ekspert marki dr Bocian.

Coraz bardziej szkodliwy wpływ na jakość nasienia mają obciążenia cywilizacyjne, wszechobecna chemia, niezdrowy tryb życia i stres. Żeby przeciwdziałać tym niekorzystnym czynnikom należy zacząć dbać o siebie i podejść na serio do roli przyszłego ojca. Co warto wprowadzić do codziennego stylu życia:

  • Więcej wypoczywaj – organizm potrzebuje minimum 7-8 godzin snu, aby się zregenerować.
  • Aktywność sportowa – zadbaj o siebie, może to być najmniejsza dawka ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.
  • Laptop nie na kolanach – jeśli masz siedzący tryb pracy lub przesiadujesz godzinami przed komputerem pamiętaj by nie kłaść laptopa na kolanach. Staraj się również unikać podgrzewanych foteli w samochodach – wszystko to prowadzi do przegrzewania jąder.
  • Dieta wzbogacona w cynk i selen, magnez, witaminy E i C – produkty wzbogacone o te składniki to m.in.:  żytnie pieczywo, razowe makarony, grube kasze, zielone warzywa, owoce, zdrowy tłuszcz – olej rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek, owoce morza, ryby, orzechy włoskie, laskowe i pestki dyni
  • Jeśli palisz papierosy to najwyższa pora zerwać z tym nałogiem – udowodniono, że u palaczy plemniki są mniej ruchliwe, co utrudnia zapłodnienie.
  • Ogranicz spożycie alkoholu – jego nadmiar może powodować kłopoty z erekcją, natomiast piwo zawiera pochodzące z chmielu fitoestrogeny, które osłabiają zdolność plemników do zapłodnienia.

Jak wynika z badania TNS zleconego przez markę dr Bocian jedynie co czwarty  mężczyzna potrafi wskazać czynniki negatywnie wpływające na jakość nasienia. – Jest to kluczowe zagadnienie z którymi spotykamy się w przypadku par starających się o dziecko. – tłumaczy Piotr Rowicki, przedstawiciel marki dr Bocian. – Coraz częściej docierają do nas sygnały, że to po męskiej stronie pojawiają się problemy związane z poczęciem dziecka i dla większości panów jest to problem dość wstydliwy, który nieco uwłacza ich męskiemu ego. Dlatego wzorem państw zachodnich rekomendujemy stosowanie sprofilowanych zestawów dr Bocian, które przygotowują organizm mężczyzny do zapłodnienia i poprawiają parametry nasienia – dodaje Piotr Rowicki.

 

 

Walka z niepłodnością: Jak poprawić jakość plemników?  – Recepta na  męską płodność

Wystarczy ograniczyć obciążenia cywilizacyjne, zmienić tryb życia i zwiększyć aktywność fizyczną. Zmiana powyższych nawyków, dbanie o zdrowie w połączeniu z odpowiednią suplementacją nie tylko zwiększa szansę na zapłodnienie ale również wpływa na sprawność seksualną mężczyzn.

Płodne składniki Androferti:

  • L –karnityna, która poprawia progresywny ruch plemników,
  • antyoksydanty takie jak koenzym Q10, witamina C, witamina E i selen, które chronią nasienie przed wolnymi rodnikami-(które to uszkadzają komórki) wpływają na prawidłową budowę plemnika
  • kwas foliowy i witamina B12, które odgrywają istotną rolę w dojrzewaniu plemników,
  • cynk, który chroni przed fragmentacją DNA komórki oraz wpływa na przeżywalność plemników.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,18 z 5)
zapisuję głos...