Walentynkowe tradycje na świecie

Co kraj, to obyczaj. Nawet popularne walentynki w różnych miejscach obchodzi się zupełnie inaczej… Zobaczcie, jakie tradycje miłosne mają inne narodowości!

Spis treści:

Walentynkowe tradycje na świecie

Walentynkowe tradycje na świecie

Polacy deklarują, że są romantykami. Większość z nas obchodzi też walentynki. Chętnie mówimy, że najważniejsze jest świętowanie tego dnia ze swoją drugą połówką, dobry pomysł na randkę oraz miłe zaskoczenie partnera. Wielu z nas uważa, że dzień zakochanych to impuls do zrobienia czegoś pozytywnego dla ukochanej osoby. Jeśli szukacie właśnie ciekawych pomysłów na 14 lutego, ten artykuł jest dla Was! Zobaczcie, jak święto zakochanych obchodzi się w innych krajach. Walentynkowe tradycje na świecie mogą być prawdziwą kopalnią inspiracji!

Jak się obchodzi Walentynki na świecie

Niektóre walentynkowe tradycje na świecie są zaskakujące. W Finlandii 14 lutego to dzień przyjaciela, w Niemczech w święto zakochanych pary wręczają sobie kartki ze świnkami, w Słowenii obserwuje się „ptasie śluby” na boso… Jak obchodzi się walentynki na świecie? Sprawdźcie!

Anglia

Zwyczaj okazywania sobie uczuć 14 lutego rozpowszechnili Brytyjczycy. Stamtąd pochodzi też najstarsza kartka walentynkowa, którą Karol Orleański napisał dla swojej żony. Jeszcze do niedawna w Anglii 14 lutego dzieci odwiedzały sąsiednie domy i śpiewały romantyczne przeboje, a zakochani obdarowywali się kartkami w kształcie serca. Dziś te tradycje nieco się zatarły. Brytyjczycy jednak dalej chętnie wysyłają i wręczają sobie kartki.

Co ciekawe w Walii święto miłości obchodzi się 25 stycznia w dzień św. Dwynwen (patronki kochanków). W tym czasie zakochani wręczają swoim obiektom westchnień pięknie rzeźbione drewniane… łyżki!

USA

W Stanach Zjednoczonych walentynki obchodzone są bardzo hucznie. Miasta toną w serduszkach, miłosnych dekoracjach, organizuje się lekcje tematyczne dla dzieci. Dorośli, znajomi i członkowie rodziny wręczają sobie prezenty. Mieszkańcy USA nie żałują pieniędzy na upominki, co roku wydają na nie kilkanaście miliardów dolarów!

walentynkowe tradycje na świecie

pixabay.com

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi w walentynki obdarowują się drobnymi podarunkami. Co ciekawe, wierzą, że tego dnia spełniają się wróżby, sny i przepowiednie. Podobno, jeśli w noc przed świętem miłości dziewczynie przyśni się nieznajomy, to będzie jej wybrankiem. Kolejną ciekawostką jest oryginalny motyw, który często towarzyszy obchodom dnia zakochanych… Na kartkach walentynkowych królują świnki – niemiecki symbol dobrobytu!

Francja

Walentynkowe tradycje na świecie - Francja

We Francji zamiast kartek wysyła się bukiety kwiatów. Zakochani często wieczorem wybierają do teatru lub kina, a później kontynuują świętowanie przy romantycznej kolacji. Dla wielu kochanków punktem obowiązkowym jest wejście na Wieżę Eiffla.

Włochy

14 lutego we Włoszech króluje czerwień. Zakochani wręczają sobie podarki w kolorze miłości. W Umbrii, gdzie spoczywa św. Walenty, w niedzielę poprzedzającą walentynki, odbywa się Święto Zaręczyn. Pary z różnych stron świata przybywają w niezwykłe miejsce, by ślubować sobie miłość i wierność.

Walentynkowe tradycje na świecie Włochy

Finlandia i Estonia

Fińskie walentynki to „dzień przyjaciela”. W tym zimnym kraju święto polega na propagowaniu przyjacielskich relacji i „miłości braterskiej”. Podobnie wyglądają estońskie walentynki. Mieszkańcy małego kraju wierzą, że przyjaźń trwa wiecznie, a miłość się czasem kończy, dlatego 14 lutego podarkami obdarowują kolegów i koleżanki.

Słowenia

W Słowenii wierzy się, że w dzień wspomnienia św. Walentego ptaki łączą się w pary, co jest zapowiedzią bliskiego nadejścia wiosny. Według zwyczaju, żeby zobaczyć „ptasi ślub” należy wyjść w pole boso! W tym czasie ruszają także pierwsze prace w winnicach i na polach.

Czechy

Czesi w święto zakochanych wybierają się na most Karola w Pradze. 14 lutego należy zawiesić na nim kłódkę, by miłość trwała wiecznie. Najwięcej drobiazgów można zaobserwować przy płaskorzeźbie św. Jana Nepomucena. Podobno pocierając go kilkakrotnie można sobie zapewnić lojalność drugiej połówki.

Japonia i Korea Południowa

W Japonii walentynki to święto mężczyzn. Tego dnia kobiety rozpieszczają swoich ukochanych i obdarowują ich słodkościami. Podobnie jest w Korei, płeć piękna wręcza sympatiom podarki, licząc, że mężczyzna odpłaci się prezentem 14 marca (Biały Dzień). Podobno jeśli kobieta w tym dniu nie dostanie żadnego drobiazgu, obchodzi później Czarny Dzień (14 kwietnia), podczas którego je się potrawę symbolizującą życie singla (makaron dzadzangmjon).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (225 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...