Jak walczyć z alergią pokarmową u niemowląt?

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Gdy przychodzi na świat, dba o najdrobniejszy szczegół, aby noworodek czuł się dobrze i prawidłowo się rozwijał. Niestety, istnieje coś, co skutecznie może zaburzyć ten rozwój, a przy tym przysporzyć i dziecku, i rodzicom sporo niepokoju. Co to takiego? Chodzi o alergie pokarmowe występujące u niemowląt i dzieci. Szacuje się, że nawet u 33% niemowląt może ona wystąpić na którymś etapie życia. Jak się objawia alergia pokarmowa u niemowląt karmionych piersią i nieco starszych dzieci? Jakie mleko dla alergika wybrać w takiej sytuacji? I jak zapobiec rozwinięciu się alergii?

niemowlak-jedzacy-kukurydze

Czym jest alergia?

Aby rozpoznać alergię u swojego dziecka, niezależnie od wieku, musimy najpierw wiedzieć, czym ona jest i jak się objawia. Alergia to sytuacja, w której nasz układ immunologiczny zbytnio reaguje w sposób obronny na substancje, które wcale nie są szkodliwe, czyli na alergen. Alergię mogą wywołać pyłki, kurz, sierść zwierząt, niektóre kosmetyki czy też produkty żywnościowe ). W przypadku noworodków i niemowląt może to być alergia na białko obecne w mleku. Do najczęstszych objawów alergii zaliczamy w okresie niemowlęcym wysypka skórna i alergię pokarmową, czyli dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w wieku przedszkolnym astma i kaszel alergiczny, a w wieku szkolnym katar sienny. Zobaczmy więc, jakie są objawy alergii na mleko, a także jak im zapobiegać.

Alergia pokarmowa u niemowlaka

Alergia pokarmowa u niemowląt może pojawić się między innymi przy wprowadzeniu mleka następnego, mającego rozszerzyć dietę malucha i zastąpić mu pokarm matki, którym był karmiony przez pierwsze sześć miesięcy życia. Mamy wtedy do czynienia z alergią na białko, które jest obecne w tego typu produktach. Do najczęstszych objawów alergii na białko zaliczamy:

  • wysypkę – może pojawić się na skórze w okolicach zgięć łokci i kolan w postaci czerwonych plamek i grudek. Ponadto skóra niemowlaka jest sucha i szorstka, a maluch niespokojny i płaczliwy;
  • katar i sapkę – powstaje na skutek obrzęku śluzówki nosa, pojawia się wtedy wodnisty katar i problemy z oddychaniem przez nos;
  • biegunkę – najczęstszy objaw w wypadku alergii pokarmowej. Pojawiają się na skutek nadmiernej produkcji śluzu w jelitach, co oprócz biegunek, może też wywoływać wymioty, ulewanie i kolki.

Dostrzegając tego typu objawy alergii na mleko u swojego malucha, warto się zastanowić, jakie mleko dla alergika będzie najlepsze.

Odpowiednie mleko dla alergika

Trzeba przyznać, że dla niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia najlepszym pokarmem jest mleko matki. Posiada ono wyjątkowy skład idealnie trafiający w potrzeby małego człowieka, a przy tym zawiera składniki chroniące i uszczelniające błonę śluzową jelit. Wspomaga również działanie układu odpornościowego i przyspiesza rozwój układu pokarmowego. Dlatego lekarze zgodnie przyznają, że w kwestii profilaktyki alergii, zwłaszcza w stanach podwyższonego ryzyka (czyli gdy jedno lub dwoje rodziców są alergikami) karmienie piersią to skuteczna i co ważne, naturalna metoda. Oczywiście nie jest w stu procentach skuteczna, dlatego producenci zadbali o stworzenie mleka następnego, które będzie przeznaczone dla niemowląt ze skłonnością do alergii pokarmowych. Posiada w swoim składzie białko mleka krowiego poddane wcześniej procesowi modyfikacji, czyli hydrolizie. Powstałe białka rozłożone są na mniejsze cząsteczki, łatwiej przyswajalne przez układ pokarmowy niemowlaka. Takie mleko następne posiada oznaczenie H.A., co oznacza, że jest mlekiem hipoalergicznym. Można je podawać zarówno w okresie przejścia z karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym, czyli po szóstym miesiącu życia niemowlaka, ale także w sytuacji, w której nie można karmić piersią właśnie z powodu silnych objawów alergicznych.

Rodzice, mając odpowiednią wiedzę na temat alergii pokarmowych występujących u noworodków i niemowląt, powinni dobrze obserwować reakcje swojego malucha na podawany pokarm, niezależnie czy jest to jeszcze pokarm mamy czy już mleko następne. Tylko w taki sposób będą w stanie wychwycić, czy ich dziecko nie jest potencjalnym alergikiem. Oczywiście warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, jeśli tylko pojawią się takie podejrzenia, a on oceni sytuację fachowym okiem i pokieruje dalszym postępowaniem w celu wyeliminowania alergenu i objawów alergii.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (120 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. julka  1 grudnia 2016 14:32

    Jedyny sposób to ścisłe przestrzeganie zaleceń żywieniowych, odpowiednio rozłożone w czasie wprowadzanie nowych produktów a przy zaparciach podawanie dicopegu junior jest bardzo pomocne, szybko po nim ustępują.

    Odpowiedz
  2. blogujemytestujemy  4 grudnia 2016 11:22

    Ja nie wiem co teraz się dzieje z tymi alergiami.Coraz więcej dzieci ma alergię,kiedyś to było nie do pomyślenia

    Odpowiedz
  3. stokrotkapolna  16 marca 2017 03:47

    Zgadzam się. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać, i dowiadywać się wszystkiego, co dotyczy naszych milusińskich. Zwłaszcza jak coś im dolega. ,na przykład jak tutaj opisana alergia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany