Wakacje w domu nie muszą być nudne!

Wakacje to dla rodziców niemały kłopot, ponieważ muszą dobrze zorganizować czas swoim maluchom, szczególnie wtedy, gdy pociechy spędzają go w domu. Jak okiełznać ich niespożytą energię, kiedy w natłoku obowiązków będziemy zajęci pracą oraz jak przeciwdziałać nudzie, gdy po raz kolejny oddamy je pod opiekę dziadków?

Wakacje w domu nie muszą być nudne

Ponad 60% dzieci każdego dnia spędza kilka godzin przed telewizorem, a niemal wszystkie oglądają telewizję codziennie. Za taki stan rzeczy najczęściej odpowiedzialni są rodzice, którzy nie mają pomysłu, jak inaczej spędzić z dziećmi czas wolny. Tymczasem wystarczy odrobina zaangażowania, aby szczególnie w okresie wakacyjnym zainspirować nasze pociechy do ciekawych gier i zabaw. Ich przygotowanie musi być jednak na tyle interesujące, aby po kilku chwilach spragnione wciąż nowych wrażeń dzieciaki, nadal były zaciekawione. Oto kilka pomysłów na wakacyjne zabawy, które pozwolą ograniczyć spędzanie czasu przed telewizorem czy konsolą.

 

W czterech kątach

„W czasie deszczu dzieci się nudzą” – tak brzmią słowa starej piosenki. Jeśli deszczowa pogoda wygania nasze pociechy z placu zabaw czy piaskownicy, chcąc uniknąć kilkugodzinnego ślęczenia przed telewizorem lub komputerem sami musimy zorganizować im czas. Świetnym pomysłem na zabawę w domu może być nowe spojrzenie na malowanie. Zamieńmy zwykłą kartkę papieru i kredki na mniej tradycyjne narzędzia. Niech pędzle zastąpią nam np. palce – Do tego rodzaju dziecięcej sztuki używa się specjalnych farb wodnych o konsystencji kremu, całkowicie nieszkodliwych dla skóry – mówi Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych. – Ze względu na łatwość ich zastosowania, doskonale nadają się dla początkujących malarzy. Ponadto dzieci mogą w ten sposób rozwijać zmysłu dotyku, poznawać własne ciało oraz ćwiczyć zdolności manualne – dodaje. Kolejną zabawą może być modelowanie za pomocą plasteliny. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia, ponieważ z tej elastycznej masy wykonamy wszystkie ulubione kształty i figurki, np. zwierząt, kwiatów lub samochodów. Możemy także tworzyć przeróżne krajobrazy. Wystarczy naszkicować na kartce z bloku technicznego lub brystolu np. pejzaż górski i rozetrzeć plastelinę na naszym rysunku. Dla mniejszych i niezbyt silnych rączek idealna będzie natomiast ciastolina. – Jest to masa o przyjemnej w dotyku, miękkiej i świeżej teksturze. Nie klei się i jest bardzo plastyczna, a przy tym bezpieczna, bo wykonana z naturalnych składników: mączek spożywczych, soli i wody – zaznacza Marzena Raczkiewicz z firmy MERplus. Dzięki takim formom rozrywki dzieciaki poznają nowe techniki plastyczne, rozwiną zdolności manualne, a także inteligencję i wyobraźnię twórczą.

Jeśli zabraknie nam kreatywnych pomysłów, warto połączyć przyjemne z pożytecznym i wspólnie przygotować obiad lub kolację. Możemy zaangażować malucha w przyrządzanie smacznych potraw, np. przekąsek z różnymi dodatkami. Dzięki temu jednocześnie wyrobimy u niego nawyk zdrowego żywienia. Przy okazji lepienia ciasteczek, wymieniajmy nazwy owoców, warzyw, potraw oraz kształtów zachęcając go do ich powtarzania. W ten sposób uczymy je nowych słów.

 

Na świeżym powietrzu

Wykorzystujmy każdy dzień ładnej pogody w trakcie wakacji. Świeże powietrze daje nam szerokie pole do popisu. Rozrywka na dworze będzie nie tylko atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu, ale także źródłem rozwoju aktywności fizycznej. Pozwoli dotlenić organizm i spalić zbędne kalorie, co korzystnie wpłynie na samopoczucie maluchów. Gra w klasy czy skoki przez gumę, które bawiły już kilkanaście lat temu nadal mogą dostarczyć naszym pociechom sporo frajdy. Jeśli ten czas uda się zaplanować odpowiednio wcześniej, włączmy w to dzieci naszych znajomych. Pamiętajmy, że dla najmłodszych towarzystwo, z którym spędzają wolny czas jest bardzo ważne. Wówczas możemy zorganizować zabawę w poszukiwanie skarbów. Ogródek zamieńmy w tajemniczą wyspę, na której ukryte zostało złoto. W tym celu schowajmy przed dzieciakami słodycze, po czym poprośmy o odnalezienie. Niech wskazówkami będą jedynie nasze krótkie podpowiedzi. W otoczeniu rówieśników pociechy same też znajdą setki pomysłów na zabawę, np. gra w piłkę, dwa ognie czy podchody. Przy okazji nauczą się współpracy w grupie i rywalizacji, ponieważ sport kształtuje charakter.

W dni wolne od pracy, poświęćmy trochę więcej uwagi naszym dzieciom. Chwile spędzone z mamą i tatą są dla nich zawsze dużą frajdą i nawet zwyczajne codzienne czynności mogą okazać się świetną zabawą. Tym bardziej w wakacje, kiedy maluchy mają nadmiar wolnego czasu i nie wiedzą co z nim zrobić. Urozmaiceniem mogą być wspólne wyprawy rowerowe czy pikniki. Takie atrakcje nie wymagają wielkiego wysiłku, wystarczy wybrać ciekawe miejsce, przygotować prowiant, koce i można ruszać w drogę. Samo zaangażowanie w przygotowania do wypadu w plener będą niemałą rozrywką, a jednocześnie pomogą wykształcić cechę samoorganizacji.

Kreatywne zabawy w domu zimową porą

Kreatywne zabawy w domu zimową porą

Zimą wielu rodziców zastanawia się, jak zagospodarować czas swoim pociechom. Niskie temperatury i krótki dzień zmuszają do spędzania większości czasu w domu, który wydaje się mniej ciekawym miejscem do dziecięcych szaleństw niż pobliskie podwórko czy

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (225 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  15 lipca 2013 11:15

  Adekwatny artykuł do dzisiejszej pogody,u mnie pada.Mój maluch uwielbia rysowanie i malowanie,czasami zdarza się,że po ścianach i po podłodze.Na szczęście można zmyć.Często angażuje go do pomocy np w kuchni,wręcz kocha przekładanie,wyciąganie i chowanie wszelakich akcesoriów kuchennych.Sposobów jest wiele,wszystko zależy od naszej wyobraźni.

  Odpowiedz
 2. Lindale  15 lipca 2013 12:25

  Świetny artykuł dla wszystkich rodziców leniuszków którzy wolą posadzić dzieci przed tv albo komputerem.

  Odpowiedz
 3. maga  15 lipca 2013 23:34

  ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 4. dudqa  26 lipca 2013 14:34

  trzeba byc bardzo kreatywnym zeby dziecko sie nie nudziło w domu

  Odpowiedz
 5. Olejnik  24 lipca 2015 18:28

  super artykuł

  Odpowiedz
 6. Marlena  15 listopada 2015 13:37

  Fajny i ciekawy artykuł .

  Odpowiedz
 7. efffciaa  24 lutego 2016 22:28

  Jeszcze nam się nie zdarzyło spędzić wakacji w domu . Jeśli byliśmy kilka dni to mamy basen , quady , rowery . Sami na tyłkach nie wysiedzimy a co dopiero dzieci

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany