Wakacje pod okiem specjalistów – urlop w SPA

SPA, czyli Salus per aquam – zdrowie przez wodę. Tak zwykli mawiać Rzymianie, upatrując czynników zdrowotnych i poprawiających samopoczucie w działaniu wody. Przez lata, nasze (pra)babcie i (pra)dziadkowie jeździli „do wód”, aby tam leczyć swoje dolegliwości. Teraz także i my coraz częściej korzystamy z takich ofert, jednak dziś najmocniejszą stroną SPA nie jest już woda, ale specjaliści, którzy na co dzień doradzają kuracjuszom.

urlop w SPA

Obecnie nie jeździmy już „do wód”, ale do ośrodków oferujących nam kompleksowe zabiegi kosmetyczne, upiększające, odchudzające i odmładzające. Współcześnie w SPA na nowo odkrywamy prawdę, dobrze znaną już naszym przodkom – a mianowicie, że wypoczynek w sferze umysłowej i fizycznej to podstawa dobrego samopoczucia. Tylko co należy zrobić, aby zaraz po zakończonym urlopie nie wrócić do starych nawyków i z wakacji przyjechać naprawdę odmienionym i zdrowszym? Odpowiedź jest prosta – podczas wakacji nauczyć się zdrowego trybu życia. Dlatego pobyt w SPA po pierwsze powinniśmy potraktować jako wypoczynek, a po drugie jako szkolenie i czas na naukę tego, jak dbać o siebie i swoje zdrowie po zakończonych wczasach.

 

Kompleksowo i indywidualnie

Wybierając ofertę wyjazdu zwróćmy dokładnie uwagę na to, co oferują nam poszczególne ośrodki. Zabiegi upiększające, kąpiele zdrowotne, masaże, maseczki, joga, zajęcia gimnastyczne i sportowe, odpowiednia dieta czy przemyślany z góry zaplanowany program odchudzania – pomogą nam poczuć się lepiej i będą stanowiły doskonały pierwszy krok do zmiany swojego stylu życia na zdrowszy. Dlatego szczególnie warto wybrać ośrodek, który kompleksowo zaplanuje nam czas i jednocześnie dostosuje ofertę do naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że wczasy z ofertą SPA powinny oferować coś więcej, niż basen i surówkę. Dlatego zanim zdecydujemy się na wyjazd przeczytajmy, czy nasz jadłospis układany będzie przez profesjonalnego dietetyka, czy w razie wątpliwości będziemy mogli z nim porozmawiać i zasięgnąć indywidualnej porady. Sprawdźmy, czy masaże i zabiegi będą wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów i kosmetyczki, i czy w razie potrzeby będziemy mogli zrezygnować, zamienić lub dokupić dodatkowe usługi, gdyby okazało się, że te wstępnie przez nas zarezerwowane nam nie odpowiadają.

 

Coraz więcej profesjonalistów

Na szczęście coraz więcej ośrodków SPA profesjonalnie podchodzi do segmentu usług kosmetycznych czy dietetycznych. Zatrudniają dyplomowanych specjalistów w tych dziedzinach. Dlatego też na rynku pracy z roku na rok coraz bardziej poszukiwani są absolwenci z zakresu dietetyki i odnowy biologicznej. – Niewłaściwie dobrana dieta i nieprzemyślany wysiłek fizyczny mogą nie tylko zepsuć wczasy, ale doprowadzić do problemów zdrowotnych – mówi dr Justyna Leszka, Dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. – Stąd tak duże zainteresowanie oferowanymi przez naszą uczelnię specjalizacjami „dietetyka w sporcie” i w „odnowie biologicznej”. Tacy absolwenci znajdują zatrudnienie w ośrodkach wypoczynkowych, studiach zdrowia i urody, SPA, klubach treningowych. Ten sektor prężnie się rozwija, chętnych do studiowania dietetyki z roku na rok przybywa, a po skończeniu studiów nie mają oni problemów ze znalezieniem pracy – dodaje. Absolwenci kierunku dietetyka podczas całych studiów przyswajają interdyscyplinarną wiedzę z zakresu medycyny, rehabilitacji, żywienia i kosmetologii. Dlatego warto wakacje spędzić w ośrodku, gdzie poza obsługą hotelową pomocy i porady może udzielić dyplomowany profesjonalista i jeszcze przed wyjazdem dopytać o specjalistów, którzy będą dbali o nasze zdrowie.

Jeśli dobre samopoczucie i kondycja dają nam możliwość dłuższego życia, dobrego zdrowia, a zarazem sprawnego funkcjonowania, to inwestowanie w nie nie jest fanaberią, a staje się koniecznością. Jednak  pamiętajmy, aby robić to mądrze, w oparciu o rady osób właściwie do tego przygotowanych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (144 głosów, średnia: 4,20 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. m258  30 lipca 2012 09:25

    taki wypoczynek by mi się przydał o tak!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany