Wakacje córki – nastolatki

Wypad z przyjaciółmi nad morze, biwak pod namiotem z chłopakiem a może rejs żaglówką? Niezależnie od tego jakimi planami zaskoczy nas w tym roku córka – jest kilka spraw, o których powinna wiedzieć przed wyjazdem i rzeczy które powinna zabrać do swojej wakacyjnej walizki.

Planując wyjazd wolimy nie myśleć o wszelkich niemiłych niespodziankach

Mogą się zdarzyć naszej córce, lecz jako zapobiegliwi rodzice, powinniśmy zapakować do plecaka naszej nastolatki kilka dodatkowych drobiazgów „na wszelki wypadek”. Telefon komórkowy i legitymacja uczniowska – to najbardziej podstawowe niezbędne rzeczy które musi ona ze sobą mieć. Dobrym pomysłem jest też wyposażenie naszego dziecka w kartę do bankomatu. Po pierwsze da nam to poczucie bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych wydatków – zawsze będziemy mogli szybko przesłać odpowiednią ilość gotówki. W upalne dni niezbędne będzie także okrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Przydatna może okazać się miniapteczka, w której znalazłoby się miejsce na aerozol przeciwko komarom i kleszczom, piankę na oparzenia oraz plastry na skaleczenia i odciski. Co jeszcze powinna zabrać młoda dziewczyna wybierając się na wakacyjny wyjazd?

Nawet najlepiej zapakowana walizka nie zastąpi naszej córce rozsądku i wiedzy o tym, jak zachować się w każdej sytuacji. Podczas wakacyjnych podróży młodzież narażona jest na wiele pokus: alkohol, papierosy czy kontakty seksualne. Dlatego szczera rozmowa jest najważniejsza i powinniśmy o niej pamiętać przed wyjazdem. Doświadczenie rodziców mówi, że stworzenie otwartej i swobodnej atmosfery nie jest proste. Dlatego dyskutujmy, a nie prawmy morałów, radźmy, a nie zabraniajmy. Bądźmy dla nastoletniej córki w „tych sprawach” źródłem wiedzy i osobą, do której zawsze będzie się mogła zwrócić o pomoc. Przed wyjazdem warto poruszyć temat antykoncepcji i w razie potrzeby wybrać się z córką do ginekologa lub zakupić prezerwatywy. Takie podejście z pewnością wzbudzi jej zaufanie i pomoże samodzielnie podejmować właściwe decyzje.

Wakacyjne wyjazdy to przede wszystkim korzystanie z uroków słońca. Plażowanie nad morzem, spacer po górach, zwiedzanie miasta? Wszędzie tam jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych promieni UV. Aby uchronić ją przed niemiłą niespodzianką w postaci zaczerwienionej skóry i przebarwień, pamiętajmy o tym, aby wyposażyć córkę w krem z filtrem. O zabraniu ulubionych kosmetyków raczej nie trzeba żadnej nastolatce przypominać. Poza wodoodpornym pudrem i błyszczykiem konieczna będzie także ochronna pomadka do ust i kosmetyki do oczyszczania twarzy.

Podczas wyjazdów należy w szczególny sposób dbać o higienę intymną. Wyposażmy córkę w mydło w płynie o odpowiednim dla skóry pH, nawilżający i chroniący żel do okolic intymnych, a w podróż wilgotne chusteczki odświeżające. Korzystając z uroków plażowania nad morzem lub basenem kobiety są narażone na różnego rodzaju infekcje, dlatego w tym czasie warto zadbać o dodatkową ochronę. Zarówno dojrzałe panie jak i młode dziewczyny, które często podróżują i aktywnie korzystają z życia mogą potrzebować uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej układu moczowo – płciowego – mówi dr Paweł Orłowski, specjalista ds. ginekologii IBSS BIOMED, producenta preparatu prOVag. Probiotyki zawierające specjalnie wyselekcjonowaną kompozycję szczepów bakterii w naturalny sposób wspomagają czynności obronne naszego organizmu i hamują wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych.

Reasumując – Co nastolatka powinna mieć na wyjeździe?

-legitymację uczniowską
-telefon komórkowy
-drobną gotówkę i kartę do bankomatu
-miniapteczkę
-probiotyk aby ustrzec się infekcji
-krem UV
-ulubione kosmetyki
-wsparcie rodziców!!!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (178 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Gocha  7 lipca 2015 14:41

  😀 karta do bankomatu, dobre. W takim wieku dziecko powinno już uczyć się odpowiednio wydatkować pieniążki nie szastać nimi i czekać aż rodzice doślą. Poza tym to ciężki temat dla rodziców kiedy dziecko się powoli usamodzielnia 🙂

  Odpowiedz
 2. Kmakolagwa  7 lipca 2015 15:21

  Ciekawy artykuł. Warto przeczytać.

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  7 lipca 2015 16:35

  Oj ja się boję takich pierwszych wakacji dziecka.

  Odpowiedz
 4. Jaworka  7 lipca 2015 18:42

  Oj ciężko chyba każda mama nie śpi po nocach i myśli czy wszystko dobrze czy aby dziecku nic sie nie stało czy w złe towarzystwo nie wpadnie ogrom myśli przechodzi i to ciągłe kołatanie serca dopóki nie wróci

  Odpowiedz
 5. bbo  7 lipca 2015 20:34

  Moja córeczka mała, ale kiedyś będzie mi spędzała sen z powiek 😉

  Odpowiedz
 6. martucha180  8 lipca 2015 12:33

  Ja tylko dodam, że teraz legitymacje szkolne obowiązkowo muszą mieć wpisany PESEL!

  Odpowiedz
 7. Anita  17 lipca 2015 17:50

  Niestety, ale rodzice nie potrafią rozmawiać z nastolatkami..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany