Wakacje a troska o zdrowie: jak uniknąć problemów z przeziębieniem?
Przeziębienie latem? Wbrew pozorom taka sytuacja zdarza się dość często. Co możemy zrobić, by nagłe problemy ze zdrowiem nie pokrzyżowały nam wakacyjnych planów?
Letnie przeziębienie w pigułce: dlaczego chorujemy latem?
Teoretycznie latem przeziębienie nie powinno nam zagrażać, tymczasem widok osoby, która mimo panujących upałów musi walczyć z katarem, wcale nie należy do rzadkości. Skąd biorą się takie problemy? Nagłe zmiany temperatury, przeciągi oraz wirusy, których nie brak w miejscach, w których gromadzą się tłumy – oto główne przyczyny letnich infekcji i będących ich skutkiem przeziębień.
Jakie sygnały świadczą o przeziębieniu?
Letnia infekcja, choć w większości przypadków przebiega dość łagodnie, wiąże się z licznymi dolegliwościami. Katar i kaszel to najbardziej charakterystyczne problemy, z którymi wiąże się letnie przeziębienie, objawy tej choroby mogą również przybrać formę bólu gardła oraz ogólnego osłabienia organizmu. Bywa i tak, że wraz z nasilającą się infekcją problemy zaczyna nam sprawiać układ pokarmowy. Nie ignorujmy zatem nudności i wymiotów, gdyż i one mogą świadczyć o rozwijającym się przeziębieniu lub grypie.
W jaki sposób można poradzić sobie z tą chorobą?
Bez względu na to, kiedy zachorujemy na przeziębienie, powinnyśmy możliwie jak najszybciej podjąć te kroki, które pozwolą zahamować jego rozwój. Pomogą nam w tym leki zwalczające katar i gorączkę, które warto zawsze mieć pod ręką – bez względu na porę roku. Pomocne będą też witaminy, a w szczególności witamina C, dzięki którym nasz układ immunologiczny będzie mógł skorzystać z dodatkowego wsparcia w walce z chorobą.
A co z profilaktyką?
By uniknąć przykrych niespodzianek związanych z letnim przeziębieniem, warto pamiętać o podstawowych zasadach profilaktyki. Co możemy zrobić? Zadbajmy o to, by w naszej diecie nie brakowało witamin. Dzięki nim nasz układ odpornościowy będzie sprawniej funkcjonował, a to pomoże mu w walce z wirusami. Zwracajmy uwagę na swój strój. Latem, gdy spore wahania temperatury są normą, najlepszym rozwiązaniem jest strój na cebulkę. Dzięki temu unikniemy zarówno problemów z wychłodzeniem organizmu, jak i z równie niebezpiecznym przegrzaniem. Pamiętajmy też o tym, że powiew chłodnego wiatru na spoconych plecach może być przyjemnym uczuciem, jednak za tę chwilę przyjemności możemy zapłacić kilkudniowym przeziębieniem. Unikajmy zatem przeciągów, starajmy się też zachować umiar w przypadku korzystania z klimatyzacji. Ta ostatnia bywa niebezpieczna nie tylko ze względu na różnicę temperatur, ale i na bakterie, które mogą się gromadzić w przewodach klimatyzacyjnych.
Przeziębienie, kojarzone głównie z feriami zimowymi, może nas dopaść również w trakcie letnich wakacji. Im wcześniej rozpoczniemy walkę z tym schorzeniem, tym lepiej dla nas. Nie tylko odzyskamy radość życia, ale i uchronimy się przed dalszymi problemami zdrowotnymi, do których może doprowadzić zignorowane przeziębienie.