Waga ciała a samopoczucie: czy rozmiar ubrań naprawdę ma znaczenie?
Badania potwierdzają, że istnieje bardzo silny związek pomiędzy sposobem odżywiania się a obniżonym nastrojem. Nie oznacza to jednak bezpośredniego przełożenia na stany depresyjne u osób z nadwagą czy niedowagą. Jaki wpływ ma więc waga ciała na samopoczucie?
Waga ciała a samopoczucie
Trudno określić, czy obniżony nastrój u osób z nadwagą i otyłością spowodowany jest nadprogramowymi kilogramami, czy może to właśnie stany depresyjne powodują nadwagę. Naukowcy zauważyli jednak, że im większa otyłość, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Na przykład kobiety, których BMI wynosi powyżej 30, są pięciokrotnie bardziej narażone na depresję, niż kobiety z prawidłową masą ciała.
Wpływ na obniżone samopoczucie niewątpliwie ma niezadowolenie z własnego ciała, ale i kompleksy osób, które nie mieszczą się w tzw. kanonie piękna. Powoduje to często problemy z zaburzeniami łaknienia, stosowanie „diet cud”, ale i poczucie dyskryminacji ze względu na wygląd.
Dlatego właśnie coraz popularniejszy staje się ruch body positive, który uczy, jak zaakceptować swoje wady i niedoskonałości, jak czuć się ze sobą dobrze i jak kochać siebie bezwarunkowo.
Zdrowe odżywianie a nastrój
Uwzględniając dobre aspekty ruchu body positive, należy jednak odróżnić wagę ciała od sposobu odżywiania. Tu bowiem związek z samopoczuciem jest już bardzo silny.
Przy nieprawidłowym odżywianiu się dochodzi do obniżenia nastroju, spowodowanego m.in. niedoborami witaminy B12. U osób, które spożywają cukry proste występuje nadaktywność psychoruchowa i rozdrażnienie. Brak koncentracji spowodowany jest natomiast często dietą ubogą w kwasy omega 3 i 6.
Dieta a zdrowie
Wpływ jedzenia na nasze zdrowie jest niezaprzeczalny. Nieprawidłowy sposób odżywiania się nie tylko obniża jakość życia, powoduje dyskomfort, ale przede wszystkim jest przyczyną problemów ze zdrowiem, i to niezależnie od występowania nadwagi czy niedowagi.
Osoby, które spożywają wysoko przetworzone produkty bogate w cukier i tłuszcze trans, piją słodzone napoje gazowane, duże ilości alkoholu, a unikają świeżych warzyw i owoców, narażają się na wyjałowienie organizmu z niezbędnych składników odżywczych. Grozi to przewlekłym przemęczeniem, zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników pokarmowych, a w efekcie niedoborami, prowadzącymi do zaburzeń pracy tarczycy czy dyskomfortu jelitowego. Dochodzi do wypadania włosów i spadku tempa przemiany materii.
Nieprawidłowe odżywianie się wywołuje też poważne choroby, jak cukrzyca, nowotwory przewodu pokarmowego, nadwaga i otyłość, przewlekłe stany zapalne czy choroby układu krążenia.
Winę za ten stan rzeczy ponosi obecność w diecie nadmiaru cukru, rafinowanych węglowodanów, kwasów tłuszczowych trans, wysoko przetworzonych, a ubogich w błonnik produktów. Nie bez znaczenia jest też nieregularność spożywanych posiłków.
Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć zmianę nawyków żywieniowych nie dla wyglądu (choć on niewątpliwie również ma wpływ na samopoczucie), ale przede wszystkim dla zdrowia. Jak zmienić nawyki żywieniowe? W zdrowym i bezpiecznym odżywianiu pomocny będzie – zwłaszcza na początku – catering dietetyczny, który nauczy jak jeść regularnie, dostarczając jednocześnie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Diety opracowywane są przez specjalistów z zakresu odżywiania, co pozwala na dobranie odpowiedniej kaloryczności i dostosowanie diety do preferencji smakowych czy alergii. Z czasem, kiedy organizm przyzwyczai się do nowych smaków, można wprowadzać własne potrawy oparte o zasady zdrowego odżywiania.
Pamiętajmy, że waga i rozmiar ubrań, jakie nosimy nie powinny decydować o naszym samopoczuciu. Jednak to co jemy, na pewno będzie miało wpływ na to, jak się czujemy.