Wady wzroku, a sporty zimowe
Amatorzy sportów zimowych czekają na pierwszy śnieg. Według danych CBOS z 2013 roku, 11% Polaków uprawia aktywność sportową zimą*. Niestety dla wielu z nich wady wzroku stanowią prawdziwy problem podczas białego szaleństwa na stoku, pieszych wędrówek, gry w hokeja, czy jazdy na łyżwach. Przedstawiamy materiał ekspercki „Wady wzroku, a sporty zimowe”, w którym mówimy jak radzić sobie z tym problemem i jak chronić wzrok na stoku. Zapraszamy!
Wady wzroku, a sporty zimowe – Po pierwsze ochrona wzroku
Osoby z wadami wzroku, wybierające się w góry powinny jednak szczególnie pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć wzrok, ponieważ śnieg odbija aż 85% szkodliwego promieniowania UVA i UVB, co negatywnie wpływa na siatkówkę. Trzeba pamiętać, że na górskich szczytach ilość szkodliwego promieniowania jest znacznie większa.
W trakcie szusowania na stokach należy posiadać odpowiednio dobrane i wyposażone w filtry UVA i UVB gogle ochronne. Ważne aby dokładnie zakrywały oczy, dzięki czemu będą również chronić wzrok przed bocznymi odbiciami światła. Gogli narciarskich nie da się jednak nałożyć na okulary korekcyjne, a specjalnie dostosowane do wielkości wady są dość kosztowne. Okulary ograniczają pole dobrego widzenia, co podczas uprawiania sportów może być wyjątkowo niewygodne. Poza tym łatwo je zniszczyć podczas upadku i spowodować urazy oczu. Osoby noszące okulary na stałe wiedzą, jak bardzo pogarszają dobre widzenie krople deszczu i śnieg osadzające się na szkłach. Trochę bardziej pomocne mogą być soczewki kontaktowe, jednak zimne, suche powietrze powoduje, że oko zostaje narażone na uczucie suchości i dyskomfortu.
Wady wzroku, a sporty zimowe – Zagrożenia podczas uprawiania sportów zimowych
Sporty zimowe to bardzo dynamiczne dyscypliny, podczas jazdy na nartach czy snowboardzie rozwija się dużą prędkość, całe ciało włącznie z oczami wykonuje gwałtowne ruchy, dodatkowo gdy panują trudne warunki atmosferyczne – pada śnieg, jest mgła, o wypadek nietrudno. Aby zapewnić oczom odpowiednią ochronę, a sobie bezpieczeństwo niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej korekcji wady wzroku.
W przypadku osób, które posiadają krótkowzroczność, jedną z najczęstszych wad wzroku, może to być poważny problem. Nawet niewielka krótkowzroczność nieodpowiednio skorygowana, może zaburzać ostrość widzenia.
Wady wzroku, a sporty zimowe – Pomyśl o leczeniu
Jednym ze sposobów radzenia sobie na stoku, kiedy posiadamy wadę wzroku jest metoda ortokorekcji, która w nieinwazyjny i odwracalny sposób przywraca prawidłowe widzenie dzięki specjalnym soczewkom ortokeratologicznym. Zakłada się je na noc, w trakcie snu modelują one odpowiednio rogówkę, dzięki czemu przywracają dobrą jakość widzenia. W ciągu dnia nie trzeba już zakładać ani okularów ani zwykłych soczewek, aby dobrze widzieć. Po kilkumiesięcznym okresie stosowania soczewek ortoK wydłuża się czas dobrego widzenia w ciągu dnia nawet do 40 godzin. – tłumaczy optometrystka, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Dla tych, którzy chcą odzyskać dobre widzenie i pozbyć się ograniczeń związanych z uprawianiem sportów raz na zawsze, rozwiązaniem może być zabieg laserowej korekcji wzroku. Tego typu zabiegi od kilkunastu lat cieszą się w Polsce powodzeniem, a obecnie do ich realizacji wykorzystuje się najbardziej bezpieczny i nowoczesny sprzęt. Lekarz modeluje przy pomocy lasera kształt rogówki tak, aby zmienić jej moc optyczną i w konsekwencji na stałe przywrócić dobre widzenie. Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem bezbolesnym, a odpowiednia jakość wzroku zostaje przywrócona w niedługim czasie po zabiegu.
Fani sportów zimowych, którzy zmagają się z wadami wzroku mogą obecnie dzięki nowoczesnym metodom korekcji wad wzroku cieszyć się dobrym widzeniem i czerpać nieograniczoną przyjemność z ulubionego sportu. Wybierając się w góry należy również zaopatrzyć się w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Najlepsze są ciemnobrązowe, szarozielone lub granatowe, ponieważ hamują wpływ promieniowania do oka i nie rozszerzają źrenicy.