Twoje dziecko się garbi a Ciebie boli kręgosłup? Jak temu zaradzić?

Problemy z kręgosłupem w wieku dorosłym mogą mieć swoje źródło już w wieku dziecięcym, gdy ten znajduje się w fazie wzrostu. Popełniane błędy w dzieciństwie rzutują na naszą sprawność w dorosłości. lek. med. Rafał Mikusek ze Szpitala Centrum ENEL-MED radzi jak korygować wady postawy u dzieci i jak leczyć schorzenia kręgosłupa u dzieci.

Bol kregoslupa

Układ kostny i mięśniowy człowieka nie jest przystosowany do siedzącego trybu życia. Potrzebuje ruchu, by odpowiednio się rozwijać. Niestety, już małe dzieci mają złe nawyki siedzenia godzinami przed telewizorem czy komputerem, które wpływają na powstawanie wad postawy. Wiąże się z nimi nie tylko ból, ale również upośledzenie sprawności, co ogranicza codzienne wykonywanie obowiązków.

Wady postawy u dzieci

Kręgosłup dziecka każdego dnia narażony jest na spory wysiłek: ciężki tornister, wiele godzin spędzonych przy biurku, potem komputerze. Rezygnacja z lekcji WF-u i innych aktywności fizycznych również nie jest dla niego dobra. Nieprawidłowa postawa z czasem prowadzi do powstania groźnych schorzeń, jak np.:

 • plecy okrągłe (kifoza) – wada charakteryzująca się nadmiernym wygięciem w odcinku piersiowym oraz widocznym pochyleniem głowy; przyczynia się do upośledzenia funkcji oddechowych i powstania przykurczy mięśni klatki piersiowej oraz osłabienia mięśni grzbietu;
 • plecy płaskie – można zaobserwować płaską klatkę piersiową oraz opadnięte barki; nieleczone schorzenie skutkuje powstawaniem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa;
 • plecy wklęsłe (lordoza) – czyli zwiększone wygięcie brzucha ku przodowi; wada powodująca m.in. dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowo-krzyżowym;
 • boczne skrzywienie (skolioza) – to odchylenie kręgosłupa od prawidłowej linii w jednym albo wielu miejscach; skolioza jest bardzo poważną wadą postawy, która w niektórych wypadkach wymaga zabiegu chirurgicznego, powoduje bowiem pogorszenie się sprawności i wydolności organizmu oraz zmiany w układzie oddechowym i krążeniowym, przez co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia.

„Jeżeli zaobserwujemy np. widoczny garb albo znaczne wypięcie brzucha u dziecka należy skonsultować się z lekarzem ortopedą. Odpowiednie badania pozwolą ocenić stopień skrzywienia kręgosłupa i zlecić konkretną terapię oraz ćwiczenia” – mówi lek. med. Rafał Mikusek ze Szpitala Centrum ENEL-MED. „We wczesnej fazie schorzenia zaleca się zazwyczaj tzw. korektywę, czyli zajęcia korygujące wadę postawy. W przypadku poważniejszych zmian warto podjąć rehabilitację w celu zahamowania rozwoju schorzenia” – dodaje. Dlatego powinno się kontrolować postawę dzieci i dbać o aktywność sportową, co będzie korzystne dla ich kręgosłupa w wieku dorosłym. Nieleczone schorzenia nabyte we wczesnej młodości będą pogłębiać się w późniejszych latach.

Schorzenia kręgosłupa u dorosłych

Bole-ukladu-narzadu-ruchowego-kiedy-isc-do-lekarza

„Praca biurowa bardzo negatywnie wpływa na układ kostno-stawowy człowieka. Nieprawidłowa pozycja siedząca nabyta w dzieciństwie, czyli zgarbione plecy oraz niedostateczne podparcie lędźwiowej części kręgosłupa przyczyniają się do zwiększenia obciążenia pleców, karku i mięśni ramion” – mówi specjalista. Będąc w biurze warto pamiętać o krótkim treningu, który korzystnie wpłynie na nasz kręgosłup:

 1. Co godzinę należy rozprostować kości, by rozluźnić napięte mięśnie.
 2. Powinno się mniej więcej co 30 minut rozruszać szyję, obracając ją raz w prawo, raz w lewo.
 3. Raz dziennie połóżmy dłoń na czole, potylicy i skroniach (po kolei) i za każdym razem naciskajmy na nią głową przez 5 sek. Wykonajmy kilka krótkich sekwencji.
 4. Jeżeli mamy warunki, warto raz na jakiś czas stanąć na jednej nodze, rozciągając w tym samym czasie drugą. Pomoże to przywrócić prawidłowe krążenie w kończynach dolnych. W efekcie zadbamy również o mięśnie kręgosłupa czy pośladków.
 5. Będąc w pracy nie unikajmy schodów. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na naszą kondycję, ale i samopoczucie oraz ogólny stan organizmu.

Nawyk siedzenia przed komputerem i telewizorem w domu oraz ograniczona aktywność fizyczna, także przyczyniają się do pogłębienia schorzeń kręgosłupa u dorosłych. Chcąc im zapobiec, należy rozpocząć program dopasowanych indywidualnie ćwiczeń, które postawią kręgosłup „na nogi”.

O tym warto pamiętać

Wady postawy możemy korygować prawie w każdym wieku. W przypadku większości schorzeń kręgosłupa, ruch jest jak najbardziej wskazany, lecz ćwiczenia powinny być odpowiednio dopasowane. Poniżej kilka wskazówek dotyczących ćwiczeń:

 1. plecy okrągłe:
 • polecane: spięcia łopatek, pompki na kolanach, pływanie stylem grzbietowym;
 • niezalecane: skłony w przód, stanie na rękach i jazda na rowerze z niską kierownicą;
 1. plecy płaskie:
 • polecane: joga, zgięcia w przód w siadzie rozkrocznym, pływanie stylem klasycznym i delfinem;
 • niezalecane: zwisy, podciąganie się na drążku, ćwiczenia elongacyjne (wydłużenie kręgosłupa wzdłuż osi długiej);
 1. plecy wklęsłe:
 • polecane: pływanie, narciarstwo czy jazda na rowerze;
 • niezalecane: gimnastyka artystyczna, akrobatyka, mostki czy kołyska, łyżwiarstwo;
 1. skolioza:
 • polecane: pływanie stylem klasycznym, nurkowanie, bear crawl (tj. chodzenie na czworakach naśladując ruch niedźwiedzia);
 • niezalecane: długie spacery, mostki, przewroty.

 

Konsultacja eksperta:

lek. med. Rafał Mikusek – specjalista ortopedii i traumatologii ze Szpitala Centrum ENEL-MED, gdzie pełni funkcję kierownika medycznego. Ekspert medycyny sportowej, członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Artroskopowej. Swoje kwalifikacje podnosi podczas licznych polskich oraz zagranicznych szkoleń i konferencji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (108 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  19 października 2015 07:39

  To częsta przypadłość, szczególnie u osób, które mają siedzącą pracę. Z moim synem, akurat w piątek, byłam na bilansie i na szczęście z kręgosłupem jest u niego jak najbardziej ok

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  19 października 2015 08:05

  Ja mam problemy z kręgosłupem który się pogłębił po urodzeniu dziecka. Noszenie, karmienie, podnoszenie to wszystko odbija swoje piętno na moich plecach. Na razie nie mam czasu zadbać o siebie w odpowiedni sposób, dlatego takie rady bardzo mi się przydadza.

  Odpowiedz
 3. martus2833  19 października 2015 08:40

  Moja rodzina ma predyspozycje genetyczne do zniekształcenia kręgosłupa. Mój brat miał nawet operację na skoliozę. Od najmłodszych lat uczęszczałam na gimnastykę korekcyjną, bardzo dbałam też o prawidłową postawę ciała.

  Odpowiedz
 4. sylwiawes  19 października 2015 11:06

  Zawsze miałam problemy z kęgosłupem ,ale o dwóch porodach jest jeszcze gorzej 🙁 Gdy za dużo dźwigam lub siedzę to strasznie mnie boli 🙁

  Odpowiedz
 5. martucha180  19 października 2015 12:05

  Super rady! I proste do wykonania. Jak niewiele trzeba…

  Odpowiedz
 6. bbo  19 października 2015 12:25

  Takie schorzenia były, są i będą… niestety.

  Odpowiedz
 7. Patriszia  19 października 2015 17:05

  Też niestety mam problemy z kręgosłupem. Okropieństwo

  Odpowiedz
 8. macierzanka  19 października 2015 17:53

  Te porady bardzo są przydatne.

  Odpowiedz
 9. Wusia  20 października 2015 18:11

  Bardzo mi się podobają rady dot.krótkich ćwiczeń .Też się zmagam z bolącym kręgosłupem .

  Odpowiedz
 10. AnnaKwasniak  21 października 2015 11:05

  Nie odczuwam takich problemów, syn też ma kręgosłup w porządku

  Odpowiedz
 11. Anita  26 października 2015 21:06

  sama niestety mam problemy z krzywym kręgosłupem 🙁

  Odpowiedz
 12. Aneta  29 października 2015 13:45

  Powinnam więcej się ruszać, szczególnie biorąc pod uwagę moją siedzącą pracę przy komputerze.

  Odpowiedz
 13. bozenadrozdz  14 listopada 2017 14:13

  Przypominanie ” nie garb się” do niczego nie prowadzi, mruczy
  niezadowolona, na moment sie prostuje a za chwilę znowu opada.
  Kiedyś była moda na tzw „motylki” na plecach. Miałysmy i nie zdało
  egzaminu. Miał może ktos może taki problem z dzieckiem? I
  najważniejsze czy udało sie dzecko oduczyć garbienia? I jak to
  zrobić?

  Odpowiedz
  • bozenadrozdz  14 listopada 2017 14:13

   Miałysmy i nie zdało
   > egzaminu. Miał może ktos może taki problem z dzieckiem?
   To jest kwestia słabych mięśni pleców i żadne motylki i
   przypominanie nic nie dadzą – trzeba wzmocnić czyli odpowiednie
   ćwiczenia fizyczne. Jak się da też pływalnia.

   Odpowiedz
   • bozenadrozdz  14 listopada 2017 14:14

    Zanim zaczniesz „oduczać” garbienia poczytaj:
    infobot.pl/r/EoP
    Nakazywanie „siedzenia prosto” może zrobić wielką szkodę, raczej skonsultuj się
    z lekarzem i przedyskutuj co można zrobić aby uniknąć poważnych wad postawy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany