Wady i zalety rowerków stacjonarnych

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym to świetny pomysł na odbudowanie kondycji oraz zrzucenie kilku kilogramów. To także dobry element dla większego zestawu ćwiczeń. Sam sprzęt i sposób jego użytkowania niesie ze sobą sporo dobrego, ale trzeba też pamiętać o pewnych ograniczeniach.

 

Wady i zalety rowerków stacjonarnych

Ćwiczenie, przy którym nie sposób się nudzić

Podczas treningu przeprowadzanego stacjonarnie można wykonywać również inne czynności. Do najpopularniejszych zalicza się słuchanie muzyki, podcastów lub audiobooków. Można też z powodzeniem czytać książkę i ebooka, a także obejrzeć odcinek ulubionego serialu. Wszystko to sprawia, że z pozoru nudne i monotonne ćwiczenie staje się pretekstem do relaksu, a to oczywiście dodatkowa zachęta związana z regularnością samych treningów. Przy ustalaniu harmonogramu można wziąć to pod uwagę, stosując czas spędzony z tym urządzeniem jako formę nagrody.

Na sprzęt trzeba znaleźć miejsce

Jeszcze przed zakupem trzeba się zastanowić, czy w mieszkaniu da się wygospodarować odpowiednio dużo miejsca na rower stacjonarny. Jeśli miałby on być ustawiony na panelach, warto też doposażyć się w dodatkową matę chroniącą podłogę. Warto pamiętać, że w małych kawalerkach obecność takiego sprzętu może wymagać kilku kompromisów związanych z przechowywaniem. Złośliwi bardzo często twierdzą, że rowerek pełni funkcję wieszaka na ubrania, ale w imię dobrej kondycji i wspaniałej sylwetki warto przecierpieć kilka niedogodności. Najmniej problemów mają mieszkańcy większych domów, którzy w jednym pomieszczeniu mogą urządzić własną mini siłownie. Tam rowerek jest nie tylko mile widziany, ale wręcz obowiązkowy! Szczególnie biorąc pod uwagę dość przystępne ceny za nowoczesne i markowe modele.

Naucz się korzystać z możliwości

Ćwiczenia na rowerku są zazwyczaj monitorowane przez kilka czujników. Najczęściej można podglądać prędkość, puls, przejechany dystans i ilość spalanych kalorii. Dane te da się później w łatwy sposób odnotować w aplikacjach fitnessowych. Podczas pierwszych treningów należy obserwować reakcje organizmu i we właściwy sposób dobierać poziom oporu, aby uzyskać optymalne efekty. Przy okazji cenna rada dla tych, którzy są jeszcze przed zakupem: jeśli to możliwe, warto wybrać model z wysokiej jakości napędem paskowym (magnetycznym) i wygłuszonym korpusem. W porównaniu do starszych, tradycyjnych konstrukcji, ta jest o wiele cichsza i pozwala na uzyskanie wyższego poziomu komfortu nie tylko własnego, ale i z punktu widzenia pozostałych domowników.

 

Do roweru trzeba się przyzwyczaić

Siedziska w rowerach stacjonarnych są niesamowicie wręcz wygodne w porównaniu do tradycyjnych rowerów górskich, szosowych lub miejskich. Dzieje się tak za sprawą ich większej powierzchni, ergonomicznego kształtu i wysokiej jakości wypełnieniu. Mimo wszystko do rowerka trzeba się przyzwyczaić. Dobra wiadomość jest taka, że ewentualny dyskomfort powinien jednak trwać bardzo krótko i najczęściej jest spowodowany zbyt intensywnym pierwszym kontaktem ze sprzętem.

Rowery stacjonarne są świetnymi towarzyszami codziennych treningów. Zajmują sporo miejsca, ale warto je wygospodarować – tym bardziej że aktywność fizyczną można łączyć z różnymi formami rozrywki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (130 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...