Wady i zalety opalania

Wraz z upałami zawitało do nas także intensywne słońce. Od razu w mediach pojawiło się więcej informacji na temat szkodliwości promieni słonecznych – wroga naszej urody i głównego winowajcę raka skóry. Czy naprawdę jednak musimy się chować całe lato w cień?  Jak zwykle, nie należy popadać w skrajności, tylko podejść do tematu opalania rozsądnie, znając jego plusy i minusy. Przygotowaliśmy dla Was wady i zalety opalania.

 wady-i-zalety-opalania

WADY OPALANIA

  • Na pierwszym, niechlubnym miejscu jawi się słońce jako przyczyna raka skóry. Nadmierna ekspozycja na słońce może stać się powodem zmian skórnych o charakterze nowotworowym. Mówimy tutaj głównie o promieniowaniu UVA, znanym dopiero od kilku lat. Jego wpływ na skórę jest wyłącznie negatywny i to ono sprzyja powstawaniu nowotworów. Promieniowanie UVB jest także szkodliwe, ale jest ono odpowiedzialne głównie za oparzenia czy pogrubienie skóry.
  • Fotostarzenie skóry: Promieniowanie UVA odpowiada za zmarszczki i utratę elastyczności, niszcząc włókna kolagenu. Promieniowanie UVB przyczynia się do  ubytków kwasu hialuronowego w skórze. Po nadmiernym opalaniu nasza skóra staje się cienka i sucha. Jest także bardzo podatna na szybkie pojawienie się zmarszczek.
  • Promieniowanie słoneczne powoduje zmiany na skórze w postaci przebarwień, piegów, znamion
  • Jeżeli masz trądzik, to opalanie nie jest wskazane. To mit, że opalanie ma dobry wpływ na cerę trądzikową. Pod wpływem promieni słonecznych dochodzi bowiem do utleniania skwalenu – składnika sebum, co powoduje jego większe wydzielanie, tworzą się zaskórniki a w efekcie czego i trądzik.
  • Jeśli masz skórę naczyniową – także nie powinnaś się opalać. Słońce powoduje rozszerzanie i pękanie drobnych naczyń włosowatych.
  • Nie powinny się opalać osoby, które mają alergię na słońce, bielactwo, stany zapalne skóry, choroby układu krążenia, tarczycy czy epilepsję.

ZALETY OPALANIA

  • Tutaj na pierwszym miejscu znajduje się synteza witaminy D3. To ona ułatwia przyswajanie wapna i fosforu – poprawiając nasz  kościec i zwiększając odporność. Witamina D3 pochodzenia słonecznego nigdy nie zostanie przedawkowana. Warto jednak wiedzieć, że wystarczy ekspozycja jedynie 15 minut dziennie, by pozyskać te zbawienne efekty.
  • Zapobieganie depresji – pod wpływem słońca zwiększa się poziom serotoniny – hormonu szczęścia. Mamy dobre samopoczucie i czujemy radość życia. Powszechnie wiadomo, że mieszkańcy północy są bardziej narażeni na depresje a nawet na próby samobójcze, niż mieszkańcy krajów południowych, właśnie z powodu braku słońca – szczególnie zimą.
  • Słońce łagodzi łuszczycę i bóle stawowo – mięśniowe, działa przeciwgrzybicznie.
  • Słońce zapewnia ładny koloryt skóry. Lekka opalenizna ukrywa niedoskonałości karnacji, przebarwienia. Wzrasta nasze  samozadowolenie, bowiem patrząc w lustro czujemy się bardziej atrakcyjne.

 

Jak widać opalanie ma także zalety. Znając też i wady, należy znaleźć złoty środek, dzięki któremu nie przedawkujemy kąpieli słonecznej. Będąc na plaży kontrolujmy stan skóry na bieżąco.  Z pewnością pomoże nam tutaj dobry krem do opalania z filtrami UVA i UVB, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Działajmy racjonalnie, dzięki czemu wrócimy  z urlopu z  pięknym i zdrowym odcieniem opalenizny.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (158 głosów, średnia: 4,65 z 5)
loading... zapisuję głos...