W świecie tkanin. O materiałach od podszewki
Pasjonujesz się modą, ale nie masz wystarczającej wiedzy na temat dostępnych „tworzyw”, z których można kreować nietuzinkowe cuda odzieżowe? Jeśli na pytanie „z czego szyć?” nie potrafisz odpowiedzieć, podając minimum kilka konkretnych nazw materiałów, to znak, że powinieneś sięgnąć do niniejszego wirtualnego poradnika w jakim przedstawimy Ci podstawowe informacje z zakresu materiałoznawstwa.
Tkanina a dzianina
Jednym z największych błędów jest traktowanie tkaniny i dzianiny jako dwóch synonimicznych słów. Nic bardziej mylnego! Tkanina tworzona jest z nitek, które jak wskazuje samo nazewnictwo – są tkane – na krzyż, z kolei dzianina to zaledwie jedna nić z jakiej powstają charakterystyczne oczka budujące kolejne rzędy – coś na wzór robienia na drutach.
Podział na sploty
Zarówno tkanina, jak i dzianina cechują się określonymi rodzajami wydzielanymi ze względu na typ splotów. W pierwszym przypadku mówi się o splocie płóciennym, czego świetnym przykładem jest szyfon dostępny w rozmaitych odcieniach kolorystycznych, wariantach jedno- lub dwutonowych oraz postaci wzorzystej. Drugą kategorią w obrębie tkanin są te ze splotem skośnym, zaś ich reprezentantem okazuje się klasyczny jeans. Trzecią grupę tworzą materiały o splocie atłasowym z satyną na czele. Jeśli zaś chodzi o dzianiny, to wyszczególnia się dwa ich rodzaje – dzianiny rządkowe typu dżersej czy dzianina ściągaczowa oraz dzianiny kolumienkowe, w tym tiul.
Pod kątem składu
Selekcji tkanin i dzianin dokonuje się również w oparciu o rodzaj włókien, z których poszczególne materiały są robione. Generalnie występują trzy nadrzędne grupy obejmujące włókna naturalne, sztuczne i syntetyczne. Te pierwsze tworzone są z włókien roślinnych i zwierzęcych, przykładowo bawełna, len, czy wełna owcza, Alpaka, kaszmir, angora, Moher, jedwab. Z zakresu włókien sztucznych z kolei warto wspomnieć o wiskozie i jej pochodnych, włóknu bambusowym, a także wiskozie zwanej materiałem eco-friendly, a mianowicie lyocell/tencel. Do syntetycznych materiałów zalicza się natomiast akryl, elastyn, poliester czy poliamid.