W Nowym Roku chcę schudnąć!
Badania pokazują, że wśród najczęstszych postanowień noworocznych na pierwszym miejscu nadal plasują się – zdrowy styl życia i odchudzanie. Z doświadczenia wynika jednak, że tylko niewielu udaje się zrealizować to postanowienie. Czy faktycznie zrzucenie kilku zbędnych kilogramów jest ponad siły, czy może problem tkwi w złym podejściu i błędach przy realizacji postanowienia?
Jak wynika z badań zrealizowanych na zamówienie UPC, aż 36 % respondentów na pytanie o to, czy robi postanowienia noworoczne odpowiedziało twierdząco. Wśród najczęściej podejmowanych wyzwań znalazły się postanowienia związane z dbałością o swoją kondycję i zdrowie. Ponad połowa respondentów (53%) w nowym roku chce uczęszczać na zajęcia fitness, chodzić basen czy siłownię. Kolejne miejsca na liście zajmuje zamiar przejścia na zdrową dietę (42%). „Miejsca, takie jak nasze Centrum, gdzie pod okiem ekspertów można nauczyć się zdrowego stylu życia i przy okazji pozbyć się zbędnych kilogramów, nie narzekają na brak zainteresowania na początku każdego roku. Wiele osób przyjeżdża do nas z silnym postanowieniem pozbycia się zbędnych kilogramów i rozpoczęcia zdrowego stylu życia” – mówi Alicja Gęsiarz-Maskewitz, właścicielka Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn. Postanowienia noworoczne robimy chętnie, gorzej wychodzi nam ich realizacja. Wyniki badań przedstawione przez U.S. Centers for Disease Control and Prevention w Atlancie pokazują, że tylko co piąta osoba dotrzymuje danego sobie słowa i potrafi wytrwać w noworocznym postanowieniu. Z czego to wynika? Głównym problemem są błędne założenia. Stawiamy sobie cele, które są po prostu nierealne.
Co w takim razie zrobić, by móc dotrzymać złożonej sobie w noc sylwestrową obietnicy? Oto kilka rad ode ekspertów z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn, które pomogą Ci zrealizować noworoczne postanowienie o zdrowej diecie i utracie zbędnych kilogramów.
Głodówka
Wiele osób proces odchudzania rozpoczyna od zastosowania głodówki wierząc, że jest to idealny sposób na pozbycie się kilku kilogramów w krótkim czasie. Tymczasem głodówka jest często niebezpieczna dla zdrowia, a czasami nawet życia.
Zbyt długa i nieprofesjonalnie prowadzona głodówka może doprowadzić do wycieńczenia organizmu, powstania kamieni żółciowych, jak również odkładania się złogów w nerkach. Stanowi więc ona niebezpieczeństwo dla zdrowia i z pewnością nie spełni oczekiwanej roli. To ważne, aby dobrać właściwą dietę do indywidualnych potrzeb. Tylko wówczas osiągniemy zamierzony efekt. – mówi lek. med. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn.
Dieta warzywno-owocowa
Zamiast głodówki warto postawić na dietę oczyszczającą. Dieta warzywno-owocowa, a w zasadzie post warzywno-owocowy według dr Ewy Dąbrowskiej, zakłada ograniczenie posiłków do warzyw i owoców, przede wszystkim tych o niskim poziomie glikemicznym. Dieta oczyszczająca pozwala w bezpieczny sposób pozbyć się dodatkowych kilogramów. Dodatkowo zmniejsza ilość toksyn w organizmie, obniża ryzyko infekcji, chroni przed rozwojem nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy czy chorób zwyrodnieniowych.
Toksyny pochodzą z jedzenia, napojów, powietrza oraz nagromadzenia produktów odpadowych przemiany materii, jak również rozkładu m.in. komórek tłuszczowych, w których mogą być zgromadzone substancje szkodliwe. W żywieniu należy zwracać szczególną uwagę na produkty konserwowane, w znacznym stopniu przetworzone oraz te o wysokim indeksie glikemicznym i starannie eliminować je z codziennego menu. – mówi lek. med. Agnieszka Lemańczyk z Centrum Odmładzania i Odchudzania Czapielski Młyn.
Na dietę oczyszczającą składają się: warzywa, owoce, zioła. Poleca się m.in. kapustę białą, marchew, chrzan, rzepę, brokuły, kalafior, czosnek, por, paprykę, kalarepę, jabłka, ogórki czy cytryny. Warzywa i owoce można spożywać pod wieloma postaciami: surowe, gotowane, duszone, soki, surówki czy sałatki bez dodatku oliwy czy jogurtu. Powinno się pamiętać o jeszcze jednej ważnej zasadzie, jaką jest dostarczanie organizmowi od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Dietę oczyszczającą można stosować bez uszczerbku dla zdrowia nawet kilka razy w roku. W celach profilaktycznych wystarczyć może około 14 dni diety, powtarzanych co 6-8 miesięcy. Zawsze jednak powinno się zachować umiar – stosowanie diety warzywno-owocowej powyżej 6 tygodni może być bowiem niebezpieczne dla zdrowia. Z kuracji tej nie mogą korzystać kobiety ciężarne oraz karmiące piersią, osoby z nadczynnością tarczycy, niedoczynnością nadnerczy, porfirią, wyniszczone z powodu chorób nowotworowych czy gruźlicy, po przeszczepach narządowych – podkreśla lek. med. Agnieszka Lemańczyk.
Spełnienie postanowienia noworocznego o utracie zbędnych kilogramów nie będzie proste. Decydując się na dietę oczyszczającą należy wziąć pod uwagę fakt, że na początku jej stosowania możemy czuć się osłabieni. Ale po kilku dniach organizm przystosuje się do nowego sposobu żywienia i odzyska siły witalne ze zdwojoną mocą. I co najważniejsze – dieta oczyszczająca wpływa leczniczo i odmładzająco na organizm. Towarzysząca jej utrata kilku kilogramów, to tylko dodatkowy bonus – twierdzi lek. Agnieszka Lemańczyk.
Podsumowując! Po pierwsze, pomyśl o obietnicy, jako wyzwaniu, a nie zadaniu, które należy wykonać. Podejście to podstawa. Po drugie, nie zakładaj niemożliwego. Stwierdzenie – „W tym roku chcę zrzucić kilka kilogramów” – brzmi lepiej i jest stanowczo bardziej mobilizujące niż „W tym roku muszę zrzucić 5/8/10 kilogramów”. Po trzecie, warto podejść do sprawy opierając się na założeniach, które są możliwe do realizacji. I tak w przypadku odchudzania – lepiej postawić na dietę niskokaloryczną, a nie głodówką i nieunikniony efekt jo-jo. Do tego dołączyć zasady zdrowego stylu życia – regularne zajęcia na siłowni, długie spacery czy tańce. Dzięki takim działaniom będzie można połączyć przyjemne z pożytecznym.