W jakiej pozycji śpimy najczęściej i jakie ma to konsekwencje dla zdrowia

 Są takie, w których sen zaskakuje nas niepostrzeżenie, oraz te, w których nigdy nie uda nam się zmrużyć oka. Pozycje snu – bo to o nich mowa, są indywidualną kwestią ludzkiego organizmu. Niekiedy odpowiedniego ułożenia ciała do snu można się wyuczyć, lecz z zasady to czynność niezależna od naszych przyzwyczajeń. O tym jak śpimy najczęściej i jakie materace będą dla nas najlepsze opowiada ekspert Pan Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol.  

Na plecach czy brzuchu? A może na boku? Pozycja, w której zasypiamy może znacząco różnić się od tych, które przyjmujemy w ciągu całej nocy. Brytyjscy naukowcy pod kierownictwem Chrisa Idzikowskiego przeprowadzili badanie na grupie tysiąca kobiet i mężczyzn, które udowodniło, że istnieje związek pomiędzy ułożeniem ciała, a charakterem śpiącego. Ulubiony sposób zasypiania mówi wiele o osobowości osoby śpiącej.

Infografika_w jakiej pozycji spimy najczęściej

W jakiej pozycji śpimy najczęściej i jakie ma to konsekwencje dla zdrowia – Na brzuchu

Tylko 14% osób deklaruje, że zasypia na brzuchu, pozycji uznawanej za najmniej dobrą dla zdrowia.  Dlaczego? To właśnie w tej pozycji kręgosłup ułożony jest w nienaturalnej krzywiźnie, co powoduje bóle i zwyrodnienia, a nacisk całego ciała na płuca powoduje ich niewydolność.

W jakiej pozycji śpimy najczęściej i jakie ma to konsekwencje dla zdrowia – Na boku

Na lewym lub prawym – w pozycji na boku codziennie zasypia ponad połowa społeczeństwa. Taka forma zalecana jest przeważnie kobietom w ciąży, aby poprawić krążenie krwi i wesprzeć pracę serca. Spanie na boku w czasie ciąży zalecane jest również ze względu na plecy mamy, ponieważ leżenie na wznak wywiera zbyt dużą presję w odcinku lędźwiowym (co może prowadzić nawet do omdlenia) i ze względu na żołądek (mdłości itd.). Osoby, które codziennie zasypiają w tej pozycji powinny mieć odpowiednio wyprofilowane poduszki np. „smart latex”, które będą wsparciem dla kręgosłupa i pozwolą mu się zregenerować. Najlepszym materacem dla wszystkich, którzy preferują tę pozycję, będą produkty z pianki termoelastycznej. Dlaczego? Podłoże snu, które będzie reagowało na temperaturę ciała śpiącego i idealnie dopasowywało się do wszelkich krzywizn, będzie odpowiednim rozwiązaniem i metodą na zdrowy i spokojny sen.

sen2

W jakiej pozycji śpimy najczęściej i jakie ma to konsekwencje dla zdrowia – Na plecach

W tej pozycji zasypia aż 33% ludzi na świecie. I aż dziw, że tak niewielu! Tak pozycja jest uznawana przez wszystkich specjalistów za najzdrowszą dla kręgosłupa i karku. Ciało ułożone prosto może się odpowiednio zrelaksować bez obaw o wystąpienie skurczy lub niekontrolowanych zacisków. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia kręgosłupa wszystkim, którzy zasypiają na plecach. Dla tych wymagających potrzeb powstała linia materacy lateksowych. Dopasowują się one do kształtu ciała zapewniając komfort i regenerujący wypoczynek. Jednocześnie nie odkształcają się trwale i zachowują swoją pierwotną formę. Potrzebny jest materac, który zapewnia wypełnienie wszystkich luk powstających między ciałem a podłożem snu, wspierając odcinek lędźwiowy oraz kark. – opowiada Pan Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. Dla zasypiających w tej pozycji nie zaleca się stosowania dużej ilości poduszek. Spanie z nienaturalnie uniesionym odcinkiem piersiowym jest obciążeniem dla kręgosłupa, dlatego należy tego unikać.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...