W jakiej pozycji śpimy najczęściej i jakie ma to konsekwencje dla zdrowia

 Są takie, w których sen zaskakuje nas niepostrzeżenie, oraz te, w których nigdy nie uda nam się zmrużyć oka. Pozycje snu – bo to o nich mowa, są indywidualną kwestią ludzkiego organizmu. Niekiedy odpowiedniego ułożenia ciała do snu można się wyuczyć, lecz z zasady to czynność niezależna od naszych przyzwyczajeń. O tym jak śpimy najczęściej i jakie materace będą dla nas najlepsze opowiada ekspert Pan Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol.  

Na plecach czy brzuchu? A może na boku? Pozycja, w której zasypiamy może znacząco różnić się od tych, które przyjmujemy w ciągu całej nocy. Brytyjscy naukowcy pod kierownictwem Chrisa Idzikowskiego przeprowadzili badanie na grupie tysiąca kobiet i mężczyzn, które udowodniło, że istnieje związek pomiędzy ułożeniem ciała, a charakterem śpiącego. Ulubiony sposób zasypiania mówi wiele o osobowości osoby śpiącej.

Infografika_w jakiej pozycji spimy najczęściej

W jakiej pozycji śpimy najczęściej i jakie ma to konsekwencje dla zdrowia – Na brzuchu

Tylko 14% osób deklaruje, że zasypia na brzuchu, pozycji uznawanej za najmniej dobrą dla zdrowia.  Dlaczego? To właśnie w tej pozycji kręgosłup ułożony jest w nienaturalnej krzywiźnie, co powoduje bóle i zwyrodnienia, a nacisk całego ciała na płuca powoduje ich niewydolność.

W jakiej pozycji śpimy najczęściej i jakie ma to konsekwencje dla zdrowia – Na boku

Na lewym lub prawym – w pozycji na boku codziennie zasypia ponad połowa społeczeństwa. Taka forma zalecana jest przeważnie kobietom w ciąży, aby poprawić krążenie krwi i wesprzeć pracę serca. Spanie na boku w czasie ciąży zalecane jest również ze względu na plecy mamy, ponieważ leżenie na wznak wywiera zbyt dużą presję w odcinku lędźwiowym (co może prowadzić nawet do omdlenia) i ze względu na żołądek (mdłości itd.). Osoby, które codziennie zasypiają w tej pozycji powinny mieć odpowiednio wyprofilowane poduszki np. „smart latex”, które będą wsparciem dla kręgosłupa i pozwolą mu się zregenerować. Najlepszym materacem dla wszystkich, którzy preferują tę pozycję, będą produkty z pianki termoelastycznej. Dlaczego? Podłoże snu, które będzie reagowało na temperaturę ciała śpiącego i idealnie dopasowywało się do wszelkich krzywizn, będzie odpowiednim rozwiązaniem i metodą na zdrowy i spokojny sen.

sen2

W jakiej pozycji śpimy najczęściej i jakie ma to konsekwencje dla zdrowia – Na plecach

W tej pozycji zasypia aż 33% ludzi na świecie. I aż dziw, że tak niewielu! Tak pozycja jest uznawana przez wszystkich specjalistów za najzdrowszą dla kręgosłupa i karku. Ciało ułożone prosto może się odpowiednio zrelaksować bez obaw o wystąpienie skurczy lub niekontrolowanych zacisków. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia kręgosłupa wszystkim, którzy zasypiają na plecach. Dla tych wymagających potrzeb powstała linia materacy lateksowych. Dopasowują się one do kształtu ciała zapewniając komfort i regenerujący wypoczynek. Jednocześnie nie odkształcają się trwale i zachowują swoją pierwotną formę. Potrzebny jest materac, który zapewnia wypełnienie wszystkich luk powstających między ciałem a podłożem snu, wspierając odcinek lędźwiowy oraz kark. – opowiada Pan Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. Dla zasypiających w tej pozycji nie zaleca się stosowania dużej ilości poduszek. Spanie z nienaturalnie uniesionym odcinkiem piersiowym jest obciążeniem dla kręgosłupa, dlatego należy tego unikać.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  9 stycznia 2016 11:29

  Ja lubię zasypiać na plecach lub na brzuchu 😀 P.S. Dwie pierwsze fotki chyba jednak nie obrazują tego, jak zostały podpisane :p

  Odpowiedz
 2. macierzanka  9 stycznia 2016 15:45

  Ja zasypiam codziennie na prawym boku,mam do tego odpowiednią, wyprofilowaną poduszkę z pianki.

  Odpowiedz
 3. Ewcia  9 stycznia 2016 16:05

  Ja uwielbiam spać na lewym boku 🙂

  Odpowiedz
 4. Black  9 stycznia 2016 19:50

  Ja na obu bokach tak samo często, i z ręką pod głową

  Odpowiedz
 5. Jaworka  9 stycznia 2016 20:07

  Różnie zasypiam na lewym na prawym boku a zawsze sie budzę jak lezę na plecach

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  10 stycznia 2016 18:08

  Ja na brzuchu buuuuu:-(

  Odpowiedz
 7. BlackMary  10 stycznia 2016 21:01

  Ciekawe …

  Odpowiedz
 8. Uśmiechnij się :)  11 stycznia 2016 12:49

  Właśnie, coś tu nie pasuje z tymi podpisami na dwóch pierwszych zdjęciach 😉

  Ja zazwyczaj wiercę się całą noc, śpię na jednym lub drugim boku albo na brzuchu. Spanie na plecach jest dla mnie niewyobrażalnie trudne, nie potrafię leżeć prosto. Niestety dlatego często wstaję „połamana”, ale nie potrafię zmienić nawyku.

  Odpowiedz
 9. sylwiawes  11 stycznia 2016 16:41

  Ja zaliczam się do tych 33% 🙂

  Odpowiedz
 10. Anita  12 stycznia 2016 13:56

  przeważnie zasypiam na boku, ale jak się w trakcie nocy, nie mam pojęcia 😀

  Odpowiedz
 11. bbo  12 stycznia 2016 20:41

  Czasem jestem tak zmęczona, że zasypiam i budzę się w tej samej pozycji (oczywiście na boku).

  Odpowiedz
 12. Blodka  13 stycznia 2016 13:44

  Ja przeważnie zasypiam albo na plecach albo na lewym boku. Wogóle nie umiem spać na brzuchu. Próbowałam kilka razy ale zawsze po kilkunatu minutach coś mi przeszkadzało, poduszka uciskała na twarz, gorzej mi się oddychało i musiałam się odwrócić na plecy.

  Odpowiedz
 13. Aneta  13 stycznia 2016 14:11

  Ja najczęściej zasypiam na wznak lub na boku, choć swego czasu bardzo lubiłam także na brzuchu 🙂

  Odpowiedz
 14. martucha180  14 stycznia 2016 09:44

  Nie umiem spać na plecach, uwielbiam na boku lub na brzuchu z kolanem pod brodą

  Odpowiedz
 15. Patriszia  17 stycznia 2016 19:21

  Zawsze śpię na boku 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany