W jaki sposób układanie puzzli wpływa na rozwój dziecka?

Puzzle kojarzą się głównie z zabawą, ale skoro mogą znacznie więcej niż zająć uwagę naszego dziecka, warto się im bliżej przyjrzeć. Jak wpływają na rozwój dziecka?

Układanie puzzli, pobudza kreatywność dziecka, uczy koncentracji, planowania własnych działań oraz umiejętności projektowania. Jak wynika z amerykańskich badań, opublikowanych przez pismo „Developmental Science”, dzieci między 2, a 4 rokiem życia, które bawią się w układanie puzzli, mają później lepsze zdolności przestrzenne. Puzzle kojarzą się głównie z zabawą, ale skoro mogą znacznie więcej niż zająć uwagę naszego dziecka, warto się im bliżej przyjrzeć.

Puzzle

Układanie puzzli, a rozwój dziecka

Zabawa puzzlami naturalnie stymuluje rozwój mózgu. To znakomity trening pamięci, uczy rozpoznawania kształtów oraz logicznego myślenia. Co więcej, próbując dopasować właściwy element do części obrazka, dziecko ćwiczy chwytność palców oraz precyzję ruchów. Łączenie rozmaitych elementów uczy dzieci koncentracji i zwiększa widzenie przestrzenne. Wyobraźnia przestrzenna jest istotna dla rozwoju przyszłych umiejętności matematycznych i technicznych. Zabawa puzzlami przygotowuje także do nauki czytania i pisania. Jak wynika z badań, dzieci, które wcześnie zaczęły swoją przygodę z układankami, ćwiczą angażowanie się i cierpliwość, które przydają się potem w szkole. Układanie puzzli jest bezpośrednio związane z obszarami odpowiedzialnymi za spostrzegawczość oraz zdolności różnicowania figur. Ponadto, zabawa ta rozwija w dziecku wiarę we własne możliwości oraz umacnia myślenie przyczynowo – skutkowe. Dziecko widzi siebie jako sprawcę zmian, które zachodzą w wyniku jego przemyślanych działań. Puzzle wymagają od dziecka kontroli błędów, dzięki której dziecko samo osądza, co zrobiło źle i poprawia tak, aby zadanie zostało wykonane prawidłowo. Poprzez zabawę, puzzlami dziecko uczy się kontrolować swoje ruchy zgodnie z własną wolą, koncentrować, planować, ćwiczyć umysł, szukać rozwiązań i powtarzać, co niewątpliwie stanowi podstawę kreatywności.

Masa solna w 4 krokach oraz TOP 20 pomysłów na wspólne zabawy z użyciem masy

Masa solna w 4 krokach oraz TOP 20 pomysłów na wspólne zabawy z użyciem masy

Masa solna to znany produkt zrób to sam , który cieszy dzieci niezależnie od czasów i aktualnego technologicznego postępu. Ręcznie robiona i wolna od toksycznych dodatków, daje niemal nieograniczone pole możliwości. Pozwalają one dziecku rozwijać

Jakie puzzle dla dziecka wybrać?

Zabawę z zastosowaniem prostych układanek o dużych elementach możemy zacząć już z 18-miesięcznym dzieckiem, kiedy powoli zaczyna odkrywać otoczenie, rozróżniać kształty i barwy. W takim wieku dobrze jest podsunąć dziecku układankę składającą się z dużych elementów, tak by nie mogło ich połknąć. Zacznijmy od kilku elementów, a kiedy zauważymy, że dziecko się nudzi, powoli zacznijmy zwiększać ich ilość. Pamiętajmy, by nie przesadzać, bo zamiast rozrywki i cennej nauki możemy zafundować swojej pociesze niepotrzebny stres.

Około 3-go roku życia możemy zamienić układanki na puzzle o dużych elementach. Wybierając je, warto zacząć od małych obrazków. Powinny być wyraźne, kolory zdecydowane, a przedstawione elementy rozdzielone widocznymi konturami. Warto wybrać puzzle z ulubionym bajkowym bohaterem swojego dziecka. Jeśli uwielbia Kubusia Puchatka, z pewnością większą frajdę sprawi mu ułożenie puzzli ze swoim ulubieńcem.

Puzzle również dla młodzieży

Układanie puzzli to ciekawy sposób na spędzanie czasu przez młodzież. Zabawa z puzzlami pobudza wyobraźnię, rozwija zdolności społeczne i kreatywność. To także doskonałe zajęcie wyciszające, które uczy koncentracji i wymaga działania zorientowanego na cel. Puzzle przeznaczone dla młodzieży różnią się od tych, którymi bawią się dzieci. Poszczególne elementy mają mniejszy rozmiar,  a układany obraz bardziej skomplikowany – może np. przedstawiać krajobrazy lub konstrukcje budynków.

Układaj puzzle wspólnie z dziećmi

Dzieci potrzebują uwagi i bliskości rodziców, a wspólna zabawa jest świetnym momentem, aby wzajemnie się poznawać, zacieśniać więzi rodzinne i pozytywnie wpłynąć na budowanie relacji na całe życie. Co więcej, bawiąc się wspólnie z dzieckiem, rodzic ma szansę stać się wzorem do naśladowania i wzmocnić swój autorytet. Jedną z możliwości wspólnej zabawy jest układanie puzzli. Rodzinne układanie puzzli nie tylko uczy dzieci współpracy, ale i integruje członków rodziny oraz służy lepszemu poznaniu bliskich.

Agito.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (108 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  4 lutego 2014 20:58

    Często to robimy i bardzo lubimy 🙂

    Odpowiedz
  2. efffciaa  4 maja 2016 09:47

    Moje chłopaki uwielbiają puzzle , starszy układa po kilka tysięcy elementów i nie odchodzi od stołu póki nie skończy , mały radzi już sobie sam z 24 puzzlami

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany