W jaki sposób działa wystawianie L4 online? Wyjaśniamy!

Elektroniczne zwolnienia lekarskie nie są nowością, ale nie każdy wie, że można otrzymać od lekarza również L4 online. W tym przypadku nie trzeba wychodzić z domu i dojeżdżać do przychodni, gdyż wystarczająca okazuje się konsultacja na odległość. Jak działa wystawianie L4 przez Internet i co jest potrzebne, aby takie zwolnienie otrzymać od lekarza?

Zwolnienia lekarskie elektroniczne – komu przysługują?

L4, czy też zwolnienie lekarskie, to forma usprawiedliwienia medycznego nieobecności w pracy osoby objętej ubezpieczeniem chorobowym. Nie tylko jednak usprawiedliwia nieobecność z przyczyn zdrowotnych lub konieczności zapewnienia opieki członkom rodziny, ale też uprawnia do pobierania świadczeń chorobowych. Nie każdy jednak może otrzymać L4. Co potrzebne do zwolnienia lekarskiego? 

  • należy mieć opłacane składki chorobowe przez ustawowo określony czas;
  • trzeba, zdaniem lekarza, kwalifikować się do zwolnienia, czyli być niezdolnym czasowo do pracy lub musieć zapewnić opiekę członkowi rodziny;
  • nie wykorzystać w roku kalendarzowym jeszcze przysługujących dni zwolnienia L4. 

Zwolnienie online – jak je uzyskać?

Zwolnienia lekarskie elektronicznie wystawiane są zarówno przez lekarzy przyjmujących na NFZ, jak i przez tych, którzy przyjmują prywatnie. Wizyta nie musi ponadto odbyć się stacjonarnie, gdyż można również otrzymać L4 online w zaledwie kilka minut. W pierwszej kolejności pacjent zostanie poproszony o uzupełnienie specjalnego formularza, który zawiera wszystko, co potrzebne do elektronicznego L4. Analiza odpowiedzi pacjenta na pytania znajdujące się w formularzu medycznym pomoże lekarzowi podjąć decyzję o zasadności wystawienia L4 przez Internet. Nie trzeba przy tym obawiać się, jak wygląda zwolnienie elektroniczne wystawiane w ten sposób, gdyż nie różni się od tego otrzymywanego stacjonarnie. 

Każdorazowo decyzję o wystawieniu pacjentowi zwolnienia L4 podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia danej osoby i dane uzyskane w wywiadzie medycznym. Zgłoszenie się na konsultację prywatną do lekarza nie stanowi zatem gwarancji, że pacjent otrzyma L4 – również przez Internet. Jeśli – w opinii lekarza – pacjent się nie kwalifikuje do zwolnienia lekarskiego, nie zostanie ono mu wystawione. Płatność dotyczy bowiem konsultacji prywatnej z lekarzem, a nie wystawienia zwolnienia lekarskiego przez specjalistę – efektem tej konsultacji może być L4, ale nie musi. 

L4 online – o czym należy pamiętać?

Wystawiane przez lekarzy L4 online nie różnią się od tych, które można otrzymać stacjonarnie – dają te same uprawnienia i podlegają takim samym prawom. W momencie wystawienia L4 przez Internet informacja automatycznie jest przekazywana do ZUS oraz posiadającego konto PUE ZUS pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że pacjent zwolniony jest z poinformowania pracodawcy o fakcie swojej nieobecności – może to zrobić, chociażby telefonicznie. Nie ma jednocześnie potrzeby dostarczania papierowego zwolnienia do zakładu pracy, gdyż pracodawcy wystarczą dane, które otrzyma elektronicznie w PUE ZUS. 

Otrzymując L4 przez Internet, trzeba też wiedzieć, że pacjent może być w dowolnym momencie skontrolowany przez ZUS. Zwolnienie lekarskie nie służy jako dodatkowy urlop, czy też czas na remont mieszkania, odwiedzanie rodziny, czy też dodatkową pracę (również zdalną) itd. Należy wykorzystać je wyłącznie w celu powrotu do zdrowia, a wszelkie wykryte przez organy kontrolujące naruszenia w tej kwestii mogą mieć swoje konsekwencje.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (26 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...