Jak wybrać tornister czy plecak dla dziecka

Czy myśleliście, jak wybrać tornister, plecak do szkoły?  Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że właściwy dobór tornistra czy plecaka dla naszego małego ucznia a potem jego sposób noszenia to jeden z kluczowych aspektów właściwej postawy i braku problemów z kręgosłupem w przyszłości. Na co więc zawracać uwagę? Oto kilka porad.

 

1. Jak wybrać tornister – Zadbaj o usztywnienie tylnej ścianki

Tornister dla małego dziecka powinien być lekki i szeroki. Najlepiej żeby miał usztywnioną tylną ściankę. Dzięki temu kręgosłup nie jest tak obciążony, jak przy noszeniu miękkiego plecaka. Co więcej, noszenie takiego plecaka kształtuje u dziecka prawidłową postawę.

2.Jak wybrać tornister – Zadbaj o prawidłową regulację szelek tornistra czy plecaka

Prawie każdy tornister posiada regulacje szelek, jednak niewiele osób potrafi prawidłowo z niej korzystać. Szelki powinny być równej długości i ściągnięte w taki sposób, by plecak czy tornister znajdował się na odpowiednim miejscu. Zawsze powinien przylegać do pleców, a nie opierać się na pośladkach. Warto również zwrócić uwagę by szelki były wyściełane miękkim materiałem, tak by nie wrzynały się w ramiona dziecka.

Jak dobrać tornister dla dziecka? Czego unikać szykując szkolną wyprawkę?

Jak dobrać tornister dla dziecka? Czego unikać szykując szkolną wyprawkę?

Ten temat jest bardzo aktualny. Już w przyszłym tygodniu rozpoczyna się rok szkolny, więc teraz rodzice mają ostatnie dni ana zakupienie szkolnej wyprawki dla dzieci. Co roku pojawiają się te same pytania. Jak dobrać tornister

3. Sprawdzaj równomierne rozłożenie obciążenia w tornistrze

W profilaktyce schorzeń kręgosłupa ważne jest także odpowiednie, równomierne rozłożenie obciążenia. Nie można dopuścić, aby któraś ze stron plecaka czy tornistra była cięższa od drugiej. Rodzice powinni zwrócić też uwagę, w jaki sposób dziecko nosi plecak. Jeśli plecak zwisa z pleców, a dziecko pochyla się, waga plecaka odczuwana przez organizm wzrasta nawet o 60%. Bardzo istotne jest by dziecko nosiło go na obu ramionach. Przewieszając plecak przez jedno ramię przyczyniamy się do powstania skrzywień kręgosłupa.

4. Wybierz tornister lekki i proporcjonalnie przystosowany do wzrostu dziecka

To, na co należy zwrócić uwagę, to waga plecaka czy tornistra. Na wstępie wybieramy więc lekki tornister. Powinien on być także proporcjonalny do wielkości i masy ciała małego ucznia.  W czasie roku szkolnego rodzice powinni pilnować, aby w plecaku dziecka znajdowały się tylko niezbędne książki, a  ciężar nie przekraczał możliwości młodego ucznia. Zbyt ciężki plecak może doprowadzić do licznych wad postawy.

Szacuje się, że w Polsce co drugi uczeń dźwiga za dużo podręczników do szkoły. Warto wiedzieć, że ciężar plecaka pierwszoklasisty nie powinien przekraczać 10% wagi ciała dziecka. Dopiero uczeń  od 13 roku życia jest w stanie dźwigać ciężar stanowiący do 15% wagi jego ciała.

tekst w oparciu o materiały przesłane przez: Anna Gładka
Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór
www.rehabilitacjanowydwor.com

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (119 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Redakcja KobietaMag.pl  16 września 2011 21:22

  ciężki plecak to problem

  Odpowiedz
 2. ewalub  5 września 2016 12:08

  Przeczytałam kilka podobnych artykułów zanim kupiłam dziecku tornister. Asortyment jest bardzo szeroki, łatwo kupić taki, który może dziecku zaszkodzić. Dobrze wiedzieć na co trzeba zwrócić uwagę.

  Odpowiedz
 3. luna341  5 września 2016 21:35

  Zazwyczaj wybór tornistra pozostawiamy dzieciom. Kupujemy ten,który spodoba się dziecku a dopiero potem stawiamy na praktyczność i wygodę.

  Odpowiedz
 4. martucha180  5 września 2016 22:17

  W każdej szkole wszyscy uczniowie powinni miec swoje szafki, ale to i tak nie rozwiąże problemu.

  Odpowiedz
 5. mama_kazala  7 września 2016 11:40

  książki powinny być w szkole, a nie, że dzieciak musi targać po kila kilo na plecach..ktoś ma jakieś doświadczenia z zagranicy? bo jakoś nie widziałam na zachodzie dzieci z tymi wielkimi plecakami…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany