Jak wybrać tornister czy plecak dla dziecka
Czy myśleliście, jak wybrać tornister, plecak do szkoły? Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że właściwy dobór tornistra czy plecaka dla naszego małego ucznia a potem jego sposób noszenia to jeden z kluczowych aspektów właściwej postawy i braku problemów z kręgosłupem w przyszłości. Na co więc zawracać uwagę? Oto kilka porad.
1. Jak wybrać tornister – Zadbaj o usztywnienie tylnej ścianki
Tornister dla małego dziecka powinien być lekki i szeroki. Najlepiej żeby miał usztywnioną tylną ściankę. Dzięki temu kręgosłup nie jest tak obciążony, jak przy noszeniu miękkiego plecaka. Co więcej, noszenie takiego plecaka kształtuje u dziecka prawidłową postawę.
2.Jak wybrać tornister – Zadbaj o prawidłową regulację szelek tornistra czy plecaka
Prawie każdy tornister posiada regulacje szelek, jednak niewiele osób potrafi prawidłowo z niej korzystać. Szelki powinny być równej długości i ściągnięte w taki sposób, by plecak czy tornister znajdował się na odpowiednim miejscu. Zawsze powinien przylegać do pleców, a nie opierać się na pośladkach. Warto również zwrócić uwagę by szelki były wyściełane miękkim materiałem, tak by nie wrzynały się w ramiona dziecka.
3. Sprawdzaj równomierne rozłożenie obciążenia w tornistrze
W profilaktyce schorzeń kręgosłupa ważne jest także odpowiednie, równomierne rozłożenie obciążenia. Nie można dopuścić, aby któraś ze stron plecaka czy tornistra była cięższa od drugiej. Rodzice powinni zwrócić też uwagę, w jaki sposób dziecko nosi plecak. Jeśli plecak zwisa z pleców, a dziecko pochyla się, waga plecaka odczuwana przez organizm wzrasta nawet o 60%. Bardzo istotne jest by dziecko nosiło go na obu ramionach. Przewieszając plecak przez jedno ramię przyczyniamy się do powstania skrzywień kręgosłupa.
4. Wybierz tornister lekki i proporcjonalnie przystosowany do wzrostu dziecka
To, na co należy zwrócić uwagę, to waga plecaka czy tornistra. Na wstępie wybieramy więc lekki tornister. Powinien on być także proporcjonalny do wielkości i masy ciała małego ucznia. W czasie roku szkolnego rodzice powinni pilnować, aby w plecaku dziecka znajdowały się tylko niezbędne książki, a ciężar nie przekraczał możliwości młodego ucznia. Zbyt ciężki plecak może doprowadzić do licznych wad postawy.
Szacuje się, że w Polsce co drugi uczeń dźwiga za dużo podręczników do szkoły. Warto wiedzieć, że ciężar plecaka pierwszoklasisty nie powinien przekraczać 10% wagi ciała dziecka. Dopiero uczeń od 13 roku życia jest w stanie dźwigać ciężar stanowiący do 15% wagi jego ciała.
tekst w oparciu o materiały przesłane przez: Anna Gładka
Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór
www.rehabilitacjanowydwor.com