Vintage inaczej

Dzisiaj proponujemy wakacyjny temat – bardziej dla ducha, niż dla ciała. Vinatge – ale potraktowany inaczej, nie jako styl czy stylizacja w modzie, projektowaniu wnętrz, ale jako sztuka.

Oleg Magni Unsplash.com

 

Paryski artysta Jean Sonnet stworzył serię kompozycji powstałych w oparciu o zasadę kolażu. Składają się one z używanych, starych przedmiotów typu vinatge. Są to rzeczy znalezione przez artystę, wykonane głównie ze szkła, drewna, tkanin.
Jean Sonet zestawił tematycznie znalezione eksponaty i umieścił je na starych deskach. Aranżacje te sfotografował Pierrick Verny. Powstało w ten sposób czterdzieści dziewięć „tablic pamięci”, o których artysta mówi:” wartość poszczególnych rzeczy nie jest ważna; liczy się przekaz wizualny”. Fotografie tych aranżacji można było obejrzeć w Paryżu w Marie Claire Maison na wystawie pod tytułem: „Serial chineur”.

Giulia Bertelli Unsplash.com

Prace te poruszają odbiorcę prawdopodobnie dlatego, że do kompozycji zostały wybrane zwykłe, pospolite, codzienne przedmioty, które stają się poetyckimi poprzez wzajemne zestawienia. Dzięki tym zabiegom artysta nie tylko wyraża swoje emocje ale nadaje zwykłym rzeczom nowe znaczenia. Wymaga od oglądającego poszukiwania sensu, odnajdowania skojarzeń czy wędrówki w głąb czasu. Niektóre z tych prac są tylko ładne czy estetyczne, inne zmuszają do zastanowienia się nad losem rzeczy, sensem ich zbierania, posiadania. Kilka z nich może stać się inspiracją do dalszych działań – nie tylko w wymiarze artystycznym.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (248 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...