Uznani projektanci i młodzi entuzjaści na Targach Mody Poznań

Relacja z tegorocznych Targów Mody Poznań

Pierwsza odsłona tegorocznych Targów Mody Poznań za nami. Modowe święto odbyło się w dniach 26-28 lutego i jak zwykle spotkało się z niezwykle żywym odzewem. Kolekcje ubrań, butów i dodatków wystawiło ponad pół tysiąca firm i marek z całego świata, a najliczniej reprezentowane były takie kraje, jak Niemcy, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Turcja, Chiny oraz Polska, szczególnie interesująco promowana przez młodych  projektantów.

Bizuteria-TKANKA

Pokaz bizuterii „TKANKA”

Podczas Targów Mody Poznań można było przeglądać oferty projektantów i producentów wystawiane na trzech głównych ekspozycjach. Salon Odzieży i Dodatków NEXT SEASON skupiał oferty ubrań, bielizny i dodatków na sezon Jesień-Zima 2014/2015, na wystawie FAST FASHION można było obejrzeć krótkie serie przeznaczone na bieżący sezon (Wiosna-Lato 2014). Ekspozycja BTS wystawiona w pawilonie 7 gromadziła oferty producentów obuwia, skóry i wyrobów skórzanych. Można było również uczestniczyć w towarzyszących ekspozycjom modowym targom INTERMIC, które poświęcone były maszynom oraz nowym technologiom wykorzystywanym przy produkcji odzieży. Pokazywane były przede wszystkim innowacyjne maszyny oraz systemy informatyczne służące podnoszeniu jakości produkcji. Wszystkie wystawy przyciągały uwagę zarówno klientów zainteresowanych modą, jak i producentów oraz handlowców. Wisienką na torcie były pokazy Teresy Rosati, której kolekcje cieszą się ogromnym uznaniem na całym świecie.

Prezentacje nowych kolekcji na wybiegach zawsze stanowią najbardziej widowiskową część targów. Pozwalają nie tylko na lepszą orientację w najnowszych trendach w modzie i wzornictwie, ale też dostarczają niezapomnianych wrażeń. W tym roku największe emocje wywoływali młodzi projektanci, których pokaz Young Fashion for Sale cieszył się ogromnym uznaniem zwiedzających targi gości. Młodzi zdolni projektanci oraz studenci poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego przygotowali wystawy przyciągające uwagę publiczności przez cały czas trwania targów.

prace-studentow

pokaz Young Fashion for Sale

strefa-young-fashion-for-sale1

pokaz Young Fashion for Sale

strefa-young-fashion-for-sale2

pokaz Young Fashion for Sale

strefa-young-fashion-for-sale3

pokaz Young Fashion for Sale

Było co oglądać! Wszystkie kolekcje zaprezentowane w Alei Lipowej były nieszablonowe, niepowtarzalne i zachwycały różnorodnością. Można było obejrzeć m.in. kreacje młodych projektantów, takich jak Ola Bąkowska, Paulina Ptashik i Paulina Śliwińska, prezentowane przez agencję ESEDI. Kobiety ceniące sobie styl i elegancję wielkiego miasta miały okazję zapoznać się z propozycją marki TARASKA, a zwolennicy naturalnych materiałów z pewnością znaleźli coś dla siebie wśród propozycji Justyny Makowskiej. Natomiast najbardziej zaskakujące projekty przygotowali twórcy biżuterii.

Biżuteria marki TKANKA powstaje przy wykorzystaniu tak nietypowych materiałów, jak stal chirurgiczna i szkło akrylowe, a jedna z kolekcji stworzona została w oparciu o druk 3D. Efekt jest niezwykły.  TKANKA zachwyca nowatorskim podejściem do tworzenia pięknych przedmiotów zainspirowanych strukturami występującymi w przyrodzie. Przedmioty wytwarzane przez TKANKĘ zainspirowane są m.in. wzorem voronoia, czyli jedną z najciekawszych nowych tekstur wykorzystywanych przez designerów, przypominających ściśnięte ze sobą komórki, plastry miodu lub dziury w serze. Na podstawie kolekcji TKANKI można również wyrobić sobie opinię na temat wykorzystania w modzie możliwości, jakie daje projektowanie parametryczne, nawiązujące również do organicznych kształtów. Powstała w ten sposób biżuteria to połączenie żywiołowości natury i elegancji nowoczesnego designu. Tę piękną kolekcję można było podziwiać podczas niecodziennego pokazu w wykonaniu baletnic z poznańskiej szkoły baletowej.

Bizuteria-TKANKA

Pokaz biżuterii TKANKA w wykonaniu baletnic z poznańskiej szkoły baletowej

Zaskakujących pomysłów było oczywiście wśród prezentacji młodych projektantów znacznie więcej. Kolekcja firmy LUXY PUFF inspirowana jest nadmorską architekturą oraz fasonami strojów kąpielowych, a ubrania marki INTENSI zdumiewają niespotykanymi połączeniami materiałów i detali.

luxy-puff3

LUXY PUFF

Luxy-puff

LUXY PUFF

luxy-puff2

LUXY PUFF

Niepowtarzalne, ręcznie robione metalowe wisiory prezentowane były na stoisku Artystycznych Form Użytkowych OYCA. Wszystkie wystawy młodych projektantów były niezwykle inspirujące, a całość wieńczył pokaz kolekcji Klaudii Kasińskiej, projektantki inspirującej się m.in. stylem Gaudiego.

oyca_11

Biżuteria OYCA

oyca_01

Biżuteria OYCA

oyca_07

Biżuteria OYCA

oyca_08

Biżuteria OYCA

oyca_10

Biżuteria OYCA

Można było wziąć również udział w pasjonujących szkoleniach, odbywających się w przestrzeni Speaker’s Corner. Spotkań było naprawdę dużo, w większość z nich skupiała się przede wszystkim na najnowszych technikach i trendach w sprzedaży ubrań. Poruszono m.in. takie tematy, jak pozyskiwanie klientów, zastosowanie narzędzi internetowych i najnowszych rozwiązań w sprzedaży e-commerce, aranżacja powierzchni nowoczesnego butiku, psychologia konsumenta, a także przepisy prawne w branży odzieżowej. Udział w spotkaniach z pewnością zaprocentuje zwiększeniem zysków ze sprzedaży oraz uniknięciem wielu błędów często popełnianych przez producentów i sprzedawców. Szkolenia przyciągały zarówno doświadczonych przedsiębiorców, jak i właścicieli małych sklepów z dobrymi ubraniami.

Podczas targów wręczono nagrody poświadczające innowacyjność, funkcjonalność oraz wysoką estetykę polskich produktów skórzanych i ubrań. Złote Medale MTP zdobyli: GRASO MODA za spodnie męskie FRANCO, BOCA Zbigniew Adamczyk za kolekcję „ANTICA” (kurtka, spódnica i torebka) oraz Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu za kolekcję „Letnie muśnięcie” (3 sukienki i torebka z owczej skóry). Nagrodzone dodatki (również prosto z Radomia) to damska torebka ATENA zaprojektowana przez „KAREN” oraz męski pasek „Biznes Elegance” z Zakładu Produkcyjnego „La Conga”. Rozdano też medale producentom skóry – Zakładowi Garbarskiemu s.c. R. Pasik J. Kobylarczyk oraz Zakładowi Garbarskiemu RAJ-SKÓR.

Miniona edycja Targów Mody Poznań dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń i umożliwiła skorzystanie z ciekawych szkoleń na najwyższym poziomie. Dlatego też już można zacząć planować udział w kolejnej odsłonie tego wydarzenia, która odbędzie się na terenie MTP już we wrześniu. Następne inspirujące spotkania zaplanowane są na dni od 2 do 4 września 2014. Obecność obowiązkowa!

 

Autor: http://www.ideaexpo.pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (211 głosów, średnia: 4,18 z 5)
zapisuję głos...