Uzależnienie od telefonu komórkowego. Jak z nim walczyć?

Pasażerowie autobusów zatopieni w ekranach swoich smartfonów, małe dzieci, które wiedzą jak uruchomić YouTube na telefonie swojej mamy czy zabieranie ze sobą komórki nawet do toalety – to niepokojący znak naszych czasów. Czasami wydaje się, że telefon komórkowy jest lepszym kompanem niż kumpel, własny mąż czy siostra. Nie potrafimy skupić się na zwykłej rozmowie lub docenić piękna otaczającego świata, bowiem to, co znajduje się w niepozornym urządzeniu jest dla nas atrakcyjniejsze.

Czy wiesz co to szum informacyjny? To nadmiar komunikatów, który utrudnia wyodrębnienie wiadomości istotnych i prawdziwych. Nośnikiem takich informacji są współczesne telefony, które zapewniają całodobowy dostęp do Internetu. Telefon taki nie spełnia już wyłącznie swojej podstawowej roli. Ba! Wydaje się, że w obecnych czasach jest ona najmniej istotna. To prawdziwy pożeracz czasu, który jest jednocześnie zegarkiem, budzikiem, aparatem fotograficznym, elektronicznym portfelem, odtwarzaczem filmów i muzyki… krócej zajęłoby chyba wymienianie, czym nie jest telefon komórkowy. W związku z możliwością instalowania różnego rodzaju aplikacji, a także nieustannego połączenia z mediami społecznościowymi nasze życie przenosi się do wirtualnej rzeczywistości, w której pozwalamy się bombardować informacjami. Koniec końców ta przedziwna relacja wiąże nas silniej niż przysięga małżeńska i nie wiedzieć kiedy uzależnienie od telefonu komórkowego staje się faktem. Jak z nim walczyć i nie tracić czasu na bezustanne śledzenie wszelakich powiadomień? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

uzależnienie od telefonu komórkowego

Źródło: unsplash.com

Uzależnienie od telefonu komórkowego. Jak z nim walczyć?

Świat oraz postęp technologiczny idą do przodu i nic ich nie powstrzyma. Wiąże się to z lepszym i bardziej komfortowym życiem, ale również z pewnymi zagrożeniami. Takowe pojawiają się, kiedy ludzie nie potrafią umiejętnie korzystać ze zdobyczy cywilizacyjnych, stając się ich ofiarami.

Nikt już sobie nie wyobraża życia bez telefonu, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, gdzie w tej chwili znajduje się nasz małżonek, jaka będzie jutro pogoda czy zapłacić za zakupy w sklepie. Nie ma w tym nic złego, póki nie zabiera on nam czasu na zacieśnianie więzi, odrobinę ruchu czy wypełnianie obowiązków. Jeśli jednak korzystanie z telefonu staje obsesyjną rutyną i obawiamy się, że nie mając go przy sobie coś nas omija, to znak, że jesteśmy na drodze do uzależnienia.

Jak walczyć z uzależnieniem od telefonu?

1. Odłóż telefon

Źródlo: giphy.com

Nie traktuj tego urządzenia jako przedłużenia ręki, jako kompana na dobre i złe. To tylko rzecz materialna, do której przywiązujesz zbyt dużo wagi. Staraj się zatem odkładać go w jakimś miejscu, w którym będzie bezpieczny, kiedy nie jest Ci niezbędny. W jakich sytuacjach? Wspólne posiłki w rodziną, sen, praca. Relacje z bliskimi czy prawidłowo wykonane obowiązki są ważniejsze niż ciągłe zaglądanie do telefonu i bezmyślne scrollowanie Internetu czy wypatrywanie nowych powiadomień. Staraj się być w danej chwili, czerpać z niej przyjemność i skupić się na realizowanej czynności.

2. Pozostaw tylko najważniejsze aplikacje

Źródło: unsplash.com

Przejrzyj dokładnie zawartość swojego telefonu i zobacz, które aplikacje są Ci naprawdę potrzebne, a wręcz niezbędne. Z całą pewnością zauważysz, że są takie, których od dawna już nie używasz – od razu je odinstaluj! Następnie zweryfikuj, które zabierają Ci najwięcej czasu, a mimo tego, nie wnoszą niczego wartościowego do Twojego życia. Nie miej sentymentów, one także powinny trafić do kosza.

 

3. Rób sobie detoks od telefonu

uzależnienie od telefonu

Źródło: unsplash.com

Na początek możesz zostawić swojego smartfona w domu, kiedy idziesz na spacer. Skup się wówczas na samej wędrówce, trenuj uważność, dostrzegaj drobne rzeczy: kota przebiegającego przez ulicę, fasady budynków czy drgania liści na wietrze. Potem wypróbuj weekendy bez telefonu, poświęcając całą swoją uwagę rodzinie. Powiedz sobie „świat zaczeka a ja wrócę jak nowo narodzona w poniedziałek”. Przekonasz się wtedy, że faktycznie świat się nie zawalił, a Ty spędziłaś jeden z najbardziej odprężających weekendów w ostatnim czasie.

 

4. Używaj tradycyjnego zegarka

Źródło: giphy.com

Unikaj używania swojego telefonu komórkowego jako budzika i zegarka. W ten sposób nie będzie Cię kusiło, by przy okazji sprawdzania godziny odczytywać powiadomienia, które w międzyczasie przyszły.

 

5. Znajdź sobie angażujące zajęcie

Źródło: giphy.com

Zamiast poświęcać drogocenne chwile przy telefonie znajdź sobie jakieś hobby. Może jest coś, czego od dawna chciałaś spróbować lub nauczyć się? Zawsze jest dobry czas, by się tym zająć. Lepiej poświęcić się czemuś, co zapewni Ci bezcenne chwile przyjemności czy wzbogaci o nowe umiejętności. Może dzięki temu zyskasz nowe znajomości, ciekawe doświadczenia, a także niezapomniane wspomnienia?

 

6. Tryb samolotowy

uzależnienie od telefonu

Źródło: pixabay.com

Jeśli potrzebujesz skupić się na ważnych czynnościach, ustaw w telefonie tryb samolotowy, by zablokować wszelkie powiadomienia i połączenia. W ten sposób nic nie będzie Cię rozpraszało i odwracało uwagi od ważnych spraw i projektów. Kiedy zakończysz swoją pracę lub cokolwiek innego możesz wyjść z trybu samolotowego. Jeśli w tym czasie ktoś do Ciebie napisał lub zadzwonił będziesz, mogła sprawdzić.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (174 głosów, średnia: 4,03 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  24 kwietnia 2020 20:26

    fajne rady, ale tak ciężko żyć bez telefonu 🙂

    Odpowiedz
    • Anna  28 kwietnia 2020 08:33

      Prawda, siła nawyku silniejsza 😉 można starać się ograniczać, ale to faktycznie trudne 😉

      Odpowiedz
  2. lucia2003  25 stycznia 2022 15:15

    Uroki cywilizacji, izolacji. Telefon zapycha pustkę dnia codziennego. Bardzo łatwo przekroczyć granicę. Godzina, dwie, trzy znikamy. Z nosem w telefonie gubimy rzeczywistość.

    Odpowiedz
  3. cruelty.free_lulus  28 lutego 2024 20:22

    Pomocne wskazówki! Ja robię sobie reset na kilka godzin podczas porządków lub czytania. Zaglądam co pół godziny po czytaniu, by zrobić od niego przerwę. Nie lubię długo wykonywać większości czynności oprócz mycia powierzchni 😄

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany