Uzależnienie od cukru naprawdę istnieje!

Wielu z nas lubi w ciągu dnia zjeść cukierka lub czekoladkę. Niektórzy jednak czują bardzo silną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Dlaczego tak się dzieje? Czy w tej sytuacji można mówić o uzależnieniu od cukru? 

Uzaleznienie od cukru

Pytania te w dalszym ciągu są przedmiotem naukowych debat wielu ekspertów, którym być może kres położy badanie naukowców z Harvard University. Twierdzą oni, że uzależnienie od cukru jak najbardziej istnieje. Zespołem kierowała dr Belinda Lennerz, endokrynolog. Rezultaty ich prac opublikował magazyn The Conversation.

Naukowcy chcieli przekonać się, czy fakt niemożności oparcia się produktom słodkim, nawet wtedy, gdy nie jesteśmy głodni, może być uważany za uzależnienie.

Dlatego stworzyli dwa rodzaje napojów mlecznych o takim samym smaku. Jeden o wysokim indeksie glikemicznym, a więc powodujący szybki wzrost, a następnie szybki spadek cukru we krwi. Drugi – o niskim indeksie, a więc powodując niewielki wzrost poziomu cukru.

Napoje te proponowano 12 mężczyznom z nadwagą, przez kilka dni z rzędu i w przypadkowym porządku.

Okazało się, że 4 godziny po konsumpcji napoju o wysokim indeksie mężczyźni byli o wiele bardziej głodni niż po wypiciu napoju o niskim indeksie.

Za pomocą badania MRI mózgu wykazano też, że bardzo słodki napój aktywował tę samą strefę mózgu, co niektóre twarde narkotyki (heroina, kokaina).

Dr Lennerz wyjaśnia znaczenie swojego odkrycia: – Pokazujemy, że uzależnienie od cukru może być jak najbardziej rzeczywiste u niektórych osób.

Wiemy, że jedzenie jest istotne przede wszystkim dla podtrzymania życia. Wiemy też, że wiele osób je o wiele więcej, niż tego w rzeczywistości potrzebuje, aby dobrze funkcjonować. Wręcz nie mogą się powstrzymać przed pustoszeniem lodówki. Być może amerykańskie badanie jest odpowiedzią na ich problemy.

– Odkrycie to pozwoli na nowo opracować niektóre strategie dietetyczne, przede wszystkim dla osób, którym nie udaje się stracić na wadze – podsumowuje dr Lennerz.

Źródło: http://www.biomedical.pl/aktualnosci/uzaleznienie-od-cukru-naprawde-istnieje-11791.html

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (161 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  6 września 2013 08:25

  Istnieje,istnieje,mam przykład na mojej koleżance,która po prostu MUSI zjeść coś słodkiego.Zawsze powtarza,że to silniejsze od niej i to jej kolejny nałóg.

  Odpowiedz
 2. isadorra  6 września 2013 12:15

  Mam takie momenty że codziennie chciałabym zjeść jakieś ciacho z kremem, ale to nachodzi mnie gdy mijam cukiernie. Dlatego dla pewności chodzę inną drogą 😉 Po co kusić los 😛

  Odpowiedz
 3. bbo  6 września 2013 15:11

  Ja jestem uzależniona. Kawę i herbatę piję tylko z cukrem. Kiedyś na miesiąc przestałam słodzić i wtedy musiałam podjadać słodycze. A tak osłodzone napoje i słodkości mogą nie istnieć 🙂

  Odpowiedz
 4. marzeenka5  7 września 2013 18:54

  ja także jestem uzależniona to naprawdę jest silniejsze odemnie gdy czego nie zjem czuje się źle i wszystko mnie drażni

  Odpowiedz
 5. gusia.  1 listopada 2013 23:08

  Też mi się wydaje,że jest takie uzależnienie.Znam osobę,która pochłania słodycze codziennie.

  Odpowiedz
 6. karr96  25 kwietnia 2017 20:59

  Ja na szczęście nie mam tego nałogu 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany