Uwikłane w płeć – wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich

Powstawaniu tej wyjątkowej kolekcji od początku przyświecał konkretny zamysł. By poprzez najwybitniejsze i najciekawsze dzieła polskiej fotografii powojennej, stworzyć możliwie szeroką panoramę, opisującą wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety. Matka Polka. Performerka. Dziewczyna z sąsiedztwa. Skandalistka. Polska Wenus. Kura domowa. Ikona pop-kultury. Lwica salonowa. Obiekt seksualny z imaginarium kultury masowej… Każde z tych „wcieleń” kobiecej tożsamości jest na tej wystawie obecne. I co szczególnie istotne: jest obecne w interpretacji najwybitniejszych twórców polskiej fotografii.

Wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich

Na wystawie Uwikłane w płeć. Wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich, prezentowanej w ramach łódzkiego Fotofestiwalu 2012, zobaczyć będzie można arcydzieła sztuki fotograficznej, takich współczesnej autorek jak Natalia LL, Ewa Partum, Alicja Żebrowska, Marta Deskur, Jadwiga Sawicka, Barbara Konopka, Teresa Gierzyńska. Ale także dzieła autorek młodszego pokolenia z Anetą Grzeszykowską, Agnieszką Polską, Katarzyną Majak, Dorotą Kozieradzką czy Anną Senkarą. W kolekcji znalazły się również prace klasyków fotografii: Tadeusza Rolke, Edwarda Hartwiga, Pawła Pierścińskiego czy Wojciecha Plewińskeigo z urzekającymi „młodzieńczymi” portretami Beaty Tyszkiewicz włącznie.

Jadwiga Sawicka - Klamala 2007

Aneta Grzeszykowska

– Chcemy pokazać kobietę widzianą oczami samych kobiet, jak i mężczyzn. Próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak obraz kobiety ewoluował. Jak zmieniało się w czasie jego postrzeganie w kontekście społecznym. I postawić kilka pytań, odnoszących się do dzisiejszych stereotypów: funkcjonowania kobiecego ciała w sferze publicznej, medialnej, artystycznej, komercyjnej. Dlatego w kolekcji są zarówno dzieła tworzone według wzorców klasycznego piękna, jaki i nawiązujące do feminizmu, problematyki genderowej czy transseksualizmu. – mówią twórcy kolekcji, Joanna i Krzysztof Madelscy.

Ewa Partum - Samoidentyfikacja

Tadeusz Rolke-Noworolski - Kraków lata 60-te

Wystawa prezentuje 150 wybranych z kolekcji prac, wykonanych w różnych technikach: od szlachetnych technik fotograficznych, przez awangardowe eksperymenty i współczesną fotografię cyfrową, aż po instalacje, obiekty i video. W 1979 roku, w Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto wystawę Polaków Portret Własny, którą – jak się szacuje – obejrzało około 81 000 widzów i która – jak to dzisiaj się określa – szybko stała się kultowa. Oczywiście, fotografia jest jedną z najmłodszych ze sztuk, a Fotofestiwal, to nie Muzeum Narodowe. Ale, zachowując wszelkie proporcje, dzięki wystawie fotografii z kolekcji Madelskich doczekaliśmy się jej swoistej kontynuacji.

Wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich (2)

Bo Uwikłane w płeć, to stworzony z najbardziej emblematycznych dzieł powojennej fotografii artystycznej – Polek Portret Własny.

Uwikłane w płeć. Wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich – w ramach Fotofestiwal 2012. Muzeum Miasta Łodzi, Pałac Poznańskich, ul. Ogrodowa 15, Łódź. Wystawa czynna do 28 czerwca 2012.

Krzysztof Pruszkowski - Mannequines de l'Agence ''Christa Modelling'' 1975

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...