Uwaga na odparzenia u dzieci! Jak im zapobiegać?

Na różnego rodzaju odparzenia narażony jest każdy z nas i to w bardzo wielu sytuacjach. Szczególnie zaś na tę przykrą i niejednokrotnie bolesną oraz niebezpieczną dolegliwość cierpią niemowlęta i małe dzieci. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiegać odparzeniom u najmłodszych i jak postępować, kiedy już się pojawią? Sprawdź już teraz!

Odparzenie – czym jest i jak powstaje?

 Odparzenie, niezależnie od tego, w jakiej części ciała występuje, jest niczym innym jak zmianą zapalną skóry. Powstaje ono w wyniku jednoczesnego działania dużej wilgoci, wysokiej temperatury i tarcia, kiedy to skóra ociera się o skórę lub o ubranie. Pierwszym objawem odparzenia jest zaczerwienienie. W przypadku niemowląt dolegliwość ta często występuje na szyli, w pachwinach, w fałdach skórnych, w okolicach pośladków.

 Jeśli przeoczysz objaw, jakim jest wspomniane zaczerwienienie i nie podejmiesz właściwych działań, w następnej kolejności dojdzie do obrzęku. Podrażniona skóra jest bardzo wrażliwa, więc szybko może dość do jej przetarcia i sączenia płynu surowiczego, ropy, a nawet krwi. Taka sytuacja jest dla dziecka nie tylko bardzo niekomfortowa, ale wiąże się z bólem i ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak zakażenie.

Poznaj przyczyny odparzeń i unikaj takich sytuacji!

 Bardzo częstą przyczyną występowania odparzenia na szyi czy na pośladkach niemowlaka jest nieodpowiednie wycieranie po kąpieli i zbyt szybkie zakładanie ubranek na wilgotną skórę maluszka. W takiej sytuacji rozgrzana po kąpieli, wilgotna skóra pociera o skórę lub też o odzież, w wyniku czego dochodzi do odparzenia. U dzieci jest to szczególnie często występujące zjawisko, bowiem cechują się one bardzo wrażliwą i delikatną skórą.

Kolejną przyczyną mogą być źle dobrane kosmetyki do kąpieli i po kąpieli, które zamiast koić, dodatkowo podrażniają. Nie bez znaczenia dla kondycji wrażliwej skóry dziecka jest wybierana przez Ciebie odzież. Wszelkie ubranka z domieszką sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza, doprowadzają do pocenia dziecka. Z racji tego, że ciepło nie może być swobodnie odprowadzane na zewnątrz, dochodzi do odparzeń. 

Jak zapobiegać temu problemowi?

Odparzenia na szyi, w pachwinach i na pośladkach u maluszka to bardzo poważna sprawa, bowiem dziecko cierpi, jest niespokojne, płacze. Najlepiej w ogóle nie doprowadzać więc do takiej sytuacji. Pierwszą istotną kwestią jest dokładne wycieranie po kąpieli i ubieranie ubranek dopiero na całkowicie wysuszoną skórę. Aby złagodzić tarcie, możesz używać specjalnych balsamów i oliwek do ciała, które dedykowane są najmłodszym lub specjalnych pudrów i zasypek (dobrze sprawdzi się tutaj także zwykła mąka ziemniaczana).

 Ubieraj dziecko wyłącznie w ubranka wykonane z naturalnych materiałów, jak np. bawełna, które przepuszczają powietrze i w ten sposób nie doprowadzają do nadmiernego przegrzewania organizmu. Bardzo dobrze sprawdzą się także delikatne ubranka wykonane z włókna bambusowego oraz połączenie bambusa z bawełną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odparzeń skóry u niemowląt, jak leczyć tę dolegliwość i jak jej zapobiegać, zajrzyj na http://dermo.expert/ To obszerna baza wiedzy, dzięki której żadne dolegliwości dermatologiczne Cię nie zaskoczą.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (175 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  20 lutego 2017 18:09

    Maluszki pod ochroną.

    Odpowiedz
  2. Dros  4 kwietnia 2017 23:27

    Pupa maluszka wymaga bardzo dużej uwagi

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany