Jak usunąć zmiany skórne?

Na naszym ciele, w raz z czasem pojawia się coraz więcej różnego rodzaju znamion. Zdecydowana większość z nich nie jest niebezpieczna, a wynika jedynie z przyczyn genetycznych. Niestety na niektóre z nich trzeba uważać i badać je regularnie. W jaki sposób je kontrolować i jak usunąć zmiany skórne dowiesz się z poniższego artykułu.

zmiany skórne Vesuna

Kontroluj znamiona

 W profilaktyce raków skóry i czerniaka niezwykle ważna jest samokontrola. Kilka razy w roku powinniśmy dokładnie przyjrzeć się znamionom, włókniakom i brodawkom. Podczas takiej kontroli należy pamiętać o miejscach, które na co dzień są niewidoczne dla naszych oczu – podeszwy stóp, skóra pod pośladkami, zgięcia pod kolanami, czy skóra za uszami. Kontrolując trudno dostępne miejsca warto poprosić o pomoc bliską osobę.

Metoda ABCDE

W kontroli zmian skórnych pomocna może być metoda ABCDE. Zgodnie z jej założeniami należy obejrzeć zmiany skórne pod kątem A – asymetrii, B- brzegów, C – koloru, D – wielkości, E – ewolucji tych zmian. Co powinno nas niepokoić? Przede wszystkim niesymetryczne znamiona o nieregularnych brzegach lub nierównym zabarwieniu. Istotna jest także ich wielkość. Naszą czujność powinny wzbudzić zmiany o wielkości powyżej 5mm, a także takie, które zmieniły się na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy.

Konsultacje dermatologiczne

Brązowe i jasnobrązowe zmiany skórne, które od dłuższego czasu wyglądają tak samo nie powinny nas martwić. Jeśli jednak zmiana zaczyna swędzieć, boleć lub powodować dyskomfort, konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Podczas wizyty lekarz może skontrolować zmianę pod dermatoskopem. Urządzenie umożliwia obejrzenie skóry w 20-krotnym powiększeniu. Po zdiagnozowaniu lekarz może zalecić dalszą obserwację zmiany lub jej usunięcie. W zależności od jej rodzaju rekomenduje chirurgiczne wycięcie zmiany i przesłanie wycinka do badań histopatologicznych lub elektrokoagulację. Wiele zmian można również usunąć za pomocą nowoczesnych laserów.

Jak usunąć zmiany skórne?

Laseroterapia to coraz częściej stosowana metoda usuwania zmian skórnych. Jest to niezwykle szybki i nieinwazyjny sposób na usunięcie nieestetycznych zmian na naszej skórze. Obecnie z pomocą laserów usuwać można brodawki łojotokowe i brodawki płaskie, keratozy słoneczne, prosaki (milia), kępki żółte (xanthelasma), włókniaki miękkie i polipy włóknistonabłonkowe. Zabieg polega na odcięciu zmiany za pomocą wiązki laserowej. Po jej usunięciu w miejscu poddanym zabiegowi powstaje mała ranka. Po zagojeniu zmiana nie odrasta. Laseroterapia pozwala w nieinwazyjny i szybki sposób usunąć nieestetyczne zmiany na skórze pacjenta. – tłumaczy dr Agnieszka Drożniak z Kliniki VESUNA w Krakowie. Podczas konsultacji dermatologicznej oceniamy, czy dana zmiana kwalifikuje się do zabiegu laserowego. Jeśli nie ma przeciwskazań, najczęściej wystarczy jeden zabieg, by trwale usunąć nieestetyczny element naszej skóry. – dodaje. Metoda laserowego usuwania zmian skórnych pozwala w szybkim czasie pozbyć się nieestetycznych zmian skórnych. Zabieg nie powoduje dyskomfortu pacjenta.

W nowoczesnych gabinetach lekarskich wykorzystuje się specjalne urządzenie chłodzące skórę przed zabiegiem. Taki aparat gwarantuje stabilne chłodzenie powierzchni skóry i zmniejsza dolegliwości bólowe. Ponadto dzięki schłodzeniu skóry możliwe jest wykorzystanie większej mocy lasera co skraca czas zabiegu i zwiększa jego dokładność.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (157 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  26 marca 2016 12:26

  Kontrola znamion i pieprzyków to podstawa.

  Odpowiedz
  • Żanett  26 marca 2016 12:56

   Dokładnie. Moim zdaniem takie zmiany, jeśli nie mają wpływu na zdrowie i nie przeszkadzają, to lepiej zostawić je w spokoju. Co innego, jeśli coś się z nimi dzieje, lub na kontroli dowiadujemy się, że są one niebezpieczne dla zdrowia. No, ale od tego są właśnie badania i lekarz specjalista.

   Odpowiedz
   • martucha180  26 marca 2016 14:08

    Ja wycięłam kilka, bo mi przeszkadzały w codziennym życiu. A resztę zostawiłam w spokoju.

    Odpowiedz
 2. Wusia  26 marca 2016 19:54

  Bardzo ciekawy artykuł.Mam kilka takich miejsce , które stale obserwuje, na szczęście jak dotąd nie zmieniają się.Ale nie mówię nie zabiegowi laserowemu.Usunąć i po prostu mieć kłopot z głowy.

  Odpowiedz
 3. efffciaa  27 marca 2016 13:13

  Na całe szczęście ja nie mam żadnych znamion na ciele , co mnie bardzo cieszy 🙂 Chociaż nawet gdybym miała to nie jestem pewna czy bym się nad nimi aż tak doktoryzowała …

  Odpowiedz
 4. Jaworka  28 marca 2016 21:04

  Bardzo dobry artykuł zwracający uwagę na tak mały niby problem jak pieprzyk ale mimo to trzeba uważać i kontrolować je bo pod wpływem słońca może zrobić się z niego czerniak więc lepiej mieć wszystko pod kontrolą

  Odpowiedz
 5. martuska665  28 marca 2016 21:06

  nienawidzę moich znamion

  Odpowiedz
 6. Aneta  28 marca 2016 23:05

  Przyznam szczerze, że mam na ciele wiele tzw. pieprzyków – i raczej nie skupiam się zbytnio na kontrolowaniu ich. Czas to zmienić! 🙂

  Odpowiedz
 7. bbo  29 marca 2016 10:31

  Ja obiecuję poprawę w tej kwestii, bo znamion mam sporo, a kontroli nie robię…

  Odpowiedz
 8. sylwiawes  29 marca 2016 11:28

  Ja też mam kilka pieprzyków na ciele , ale nie przejmowałam się nimi . Teraz będę musiała to skontrolować.

  Odpowiedz
 9. lilkawodna  29 marca 2016 14:05

  Miałam kiedyś usuwany pieprzyk. Niby nic się z nim nie działo ale był wystający i w miejscu zapięcia stanika. Lekarz dermatolog polecił mi jego usunięcie aby go nie podrażniać. Od tego mógł się zmienić w złośliwą zmianę. Zabieg nie bolał a rana szybko się zagoiła.

  Odpowiedz
 10. Anita  29 marca 2016 21:28

  Musiałabym się chyba wybrać na takie badanie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany