Jak usunąć plamy ze szminki, podkładu i tuszu do rzęs?

Plamy ze szminki, podkładu lub tuszu to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Przedstawiamy domowe sposoby, które uratują rzeczy przed wyrzuceniem.  Wybielacze i rozpuszczalniki to silne środki. Mogą odbarwić, zniszczyć materiał. Do usunięcia plam służą najczęściej:  gliceryna, mydło, olejek eukaliptusowy, sól, eter, alkohol, wazelina, kwas octowy.

plamy ze szminki

pixabay.com

Chciałabyś się dowiedzieć, jak usunąć tłuste plamy? Przeczytaj: Doradzamy: 5 tkanin i 5 różnych sposobów na wywabianie plam z tłuszczów. Lubisz czytać domowe porady? Zobacz także: Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji rąk?

Jak usuwać plamy z kosmetyków? Podstawowe zasady

Przed usuwaniem zabrudzenia należy zebrać nadmiar kosmetyku z ubrania (np. serwetką, miękiszem chleba), uważając, by nie wetrzeć produktu w włókna materiału. Często na zabrudzone miejsca działa zwykłe mydło lub płyn do naczyń. Resztki kosmetyku można usunąć naturalnym olejkiem eukaliptusowym – wystarczy nalać na plamę kilka kropel, odczekać chwilę i spłukać materiał czystą wodą. Zabrudzenia na białym materiale może pomóc usunąć soda kuchenna – należy posypać miejsce i zostawić na godzinę. Na zaplamioną bawełnę, len, wiskozę warto wylać nieco alkoholu, spirytusu lub wody po goleniu i odczekać godzinę, a następnie wypłukać ubranie, wyprać je w pralce.

Jak usunąć plamy ze szminki, podkładu i tuszu do rzęs?

pixabay.com

Jak usuwać plamy ze szminki?

Metoda usuwania zabrudzeń zależy od rodzaju materiału. Przed usunięciem plamy z pomadki, zdejmij z ubrania nadmiar kosmetyku. Jeśli zabrudzenie jest świeże, spróbuj usunąć je lakierem do włosów, jeśli zdążyło już wyschnąć –  wypróbuj gliceryny.

W przypadku tkanin, które można prać, w zaplamione miejsce wetrzyj trochę mydła lub płynu do naczyń. Następnie pocieraj materiał w dłoniach, aż do usunięcia plamy. Wypłucz ubranie i wypierz w pralce. Plamy na jedwabiu najskuteczniej można usunąć spirytusem. Należy nasączyć szmatkę i delikatnie pocierać miejsce, aż do wywabienia zabrudzenia. Białą bawełnę najlepiej najpierw nasączyć eterem, a następnie czystym alkoholem, później wyprać w pralce. Zabrudzone ubrania ze sztucznych tkanin warto na początek natłuścić wazeliną, następnie zetrzeć plamę płatkiem kosmetycznym i uprać w wodzie z dużą ilością mydła. Białe ubrania z zabrudzeniem najlepiej usuwać wybielaczem.

Jak usunąć plamy ze szminki, podkładu i tuszu do rzęs?

pixabay.com

Jak usuwać plamy z podkładu?

Plamę z podkładu rozświetlającego lub kryjącego można usunąć tamponem/ wacikiem zwilżonym spirytusem, benzyną ekstrakcyjną, bądź zmywaczem po paznokci lub acetonem (tak jak zanieczyszczenie lakierem do paznokci). Podobnie zabrudzenia z korektora warto spróbować usunąć tymi samymi środkami. Inni na tego typu plamy polecają również płyn micelarny lub chusteczki do makijażu.

Jak usuwać plamy z tuszu do rzęs?

Zabrudzone ubranie można wyczyścić gorącą gliceryną lub kwasem octowym. Uprzednio należy przepłukać plamę ciepłą wodą. Zabrudzenie można przetrzeć też benzyną. Jeśli plama nie zniknie całkowicie, warto zwilżyć ubranie płynem do naczyń i zostawić na godzinę. Następnie dokładnie uprać materiał. Na plamy z tuszu do rzęs może pomóc również mydło lub płyn do demakijażu oczu.

Jak usunąć plamy ze szminki, podkładu i tuszu do rzęs?

pixabay.com

Znacie inne sposoby na plamy ze szminki, podkładu lub tuszu? Jak usunąć  zabrudzenia z kosmetyków?

A może szukasz sposobu na to, jak usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań? Jeśli tak, zobacz: Nieprzyjemny zapach ubrań – sprawdź, jak go usunąć!

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (251 głosów, średnia: 4,27 z 5)
zapisuję głos...