Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży

Standardowo test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa wykonuje się po narodzinach dziecka. Materiał do badania, który stanowi wymaz z zewnętrznej strony policzka można pobrać już w drugiej dobie życia dziecka. Niemniej jednak istnieje także możliwość ustalenia ojcostwa jeszcze na etapie prenatalnym. Nie jest to jednak tak proste, jak w przypadku testu DNA wykonywanego po narodzinach dziecka. Aby takie badanie było możliwe należy spełnić kilka warunków.

 

Badanie ojcostwa w czasie ciąży jest możliwe tylko przy okazji inwazyjnych badań prenatalnych. Są one wykonywane na zlecenie lekarza ginekologa, który kontroluje ich przebieg, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo nienarodzonego jeszcze dziecka.  Tego typu diagnostyka dotyczy głównie dzieci, w przypadku których istnieje podejrzenie wystąpienia wady genetycznej. Lekarze nie zlecają standardowo każdej ciężarnej kobiecie inwazyjnych badań prenatalnych, ponieważ wiążą się one  z ryzykiem utraty ciąży (0,5%-3% wszystkich przypadków). Do testu DNA na ojcostwo w przypadku kobiet ciężarnych zamiast standardowego materiału (wymaz z wewnętrznej strony policzka) wykorzystuje się płyn owodniowy, który zawiera złuszczone komórki płodowe. W toku analizy porównuje się profile genetyczne uzyskane z komórek płodowych oraz komórek nabłonkowych badanych rodziców. Skuteczność takiego testu jest taka sama jak badania przeprowadzanego już po urodzeniu dziecka i wynosi 99,999% dla potwierdzenia ojcostwa i 100% dla jego wykluczenia.

W USA przeprowadzane są już bezpieczne badania na ustalenie ojcostwa w czasie ciąży, w których materiał DNA potrzebny do analizy zostaje wyizolowany z krwi matki. Skuteczność takich testów jest jednak w chwili obecnej niewielka. W związku z tym są one bardzo rzadko wykorzystywane na rynku Europejskim.

Więcej informacji na temat ustalenia ojcostwa w ciąży znajdziesz na stronie www.badaniaprenatalne.pl poświęconej badaniom w czasie ciąży oraz zdrowia przyszłej matki i dziecka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. stokrotkapolna  16 marca 2017 04:50

    Jeżeli są potrzebne takie badania ,to warto je zrobić. Jak wiem z mojego doświadczenia,to badania są wykonywane prawidłowo we wszystkich placówkach. nabijanie tutaj ludzi, żeby chodzić prywatni i przepłacać.Szkoda kasy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany