Ustalenie ojcostwa w czasie ciąży

Standardowo test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa wykonuje się po narodzinach dziecka. Materiał do badania, który stanowi wymaz z zewnętrznej strony policzka można pobrać już w drugiej dobie życia dziecka. Niemniej jednak istnieje także możliwość ustalenia ojcostwa jeszcze na etapie prenatalnym. Nie jest to jednak tak proste, jak w przypadku testu DNA wykonywanego po narodzinach dziecka. Aby takie badanie było możliwe należy spełnić kilka warunków.

 

Badanie ojcostwa w czasie ciąży jest możliwe tylko przy okazji inwazyjnych badań prenatalnych. Są one wykonywane na zlecenie lekarza ginekologa, który kontroluje ich przebieg, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo nienarodzonego jeszcze dziecka.  Tego typu diagnostyka dotyczy głównie dzieci, w przypadku których istnieje podejrzenie wystąpienia wady genetycznej. Lekarze nie zlecają standardowo każdej ciężarnej kobiecie inwazyjnych badań prenatalnych, ponieważ wiążą się one  z ryzykiem utraty ciąży (0,5%-3% wszystkich przypadków). Do testu DNA na ojcostwo w przypadku kobiet ciężarnych zamiast standardowego materiału (wymaz z wewnętrznej strony policzka) wykorzystuje się płyn owodniowy, który zawiera złuszczone komórki płodowe. W toku analizy porównuje się profile genetyczne uzyskane z komórek płodowych oraz komórek nabłonkowych badanych rodziców. Skuteczność takiego testu jest taka sama jak badania przeprowadzanego już po urodzeniu dziecka i wynosi 99,999% dla potwierdzenia ojcostwa i 100% dla jego wykluczenia.

W USA przeprowadzane są już bezpieczne badania na ustalenie ojcostwa w czasie ciąży, w których materiał DNA potrzebny do analizy zostaje wyizolowany z krwi matki. Skuteczność takich testów jest jednak w chwili obecnej niewielka. W związku z tym są one bardzo rzadko wykorzystywane na rynku Europejskim.

Więcej informacji na temat ustalenia ojcostwa w ciąży znajdziesz na stronie www.badaniaprenatalne.pl poświęconej badaniom w czasie ciąży oraz zdrowia przyszłej matki i dziecka.

Jakie badania prenatalne wykonać, by trafnie ocenić stan zdrowia nienarodzonego dziecka?

Jakie badania prenatalne wykonać, by trafnie ocenić stan zdrowia nienarodzonego dziecka?

Jakie badania prenatalne należy wykonywać, by trafnie ocenić stan zdrowia nienarodzonego dziecka? Jakie są wady i zalety takich badań?  Czy są bezpieczne? Takie pytania stawiają sobie codziennie tysiące przyszłych matek.   Dla każdej bowiem z nich zdrowie nienarodzonego

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (188 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. stokrotkapolna  16 marca 2017 04:50

    Jeżeli są potrzebne takie badania ,to warto je zrobić. Jak wiem z mojego doświadczenia,to badania są wykonywane prawidłowo we wszystkich placówkach. nabijanie tutaj ludzi, żeby chodzić prywatni i przepłacać.Szkoda kasy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany