Uśmiechnięty znaczy życzliwy!

Spis treści:

Międzynarodowy Dzień Życzliwości zbliża się wielkimi krokami. I choć najlepiej byłoby, gdybyśmy serdeczność okazywali sobie każdego dnia, nie zawsze mamy po temu chęci i głowę. Dlatego 21 listopada to świetna okazja, by przywołać sprawdzone sposoby na uśmiech.

Uśmiechnięty znaczy życzliwy!

 

World Hello Day

Międzynarodowy Dzień Życzliwości obchodzony jest od 1973 roku. Jego inicjatorami byli dwaj bracia, przeciwnicy konfliktu Egipsko – Izraelskiego, których celem było uzmysłowienie innym, że okazywanie życzliwości przyczynia się do budowania pozytywnych relacji międzyludzkich, stanowiąc zarazem podstawę wzajemnego szacunku. Pomysł szybko zakorzenił się w amerykańskiej kulturze, by po 39 latach znaleźć się na liście świąt obchodzonych aż w 180 miejscach na całym świecie, w Polsce – od 2006 roku.

 

Keep smiling

U założeń inicjatywy leży idea, by swoim zachowaniem, słowami i gestami tworzyć wokół siebie pozytywną aurę życzliwości. Jak przyznają organizatorzy akcji we Wrocławiu, gdzie od 7 lat odbywają się największe obchody święta w Polsce, jeden dzień w roku ma być punktem wyjścia do niewymuszonej życzliwości, okazywanej każdego dnia: – Zacznijmy od jednego dnia, a potem wcielajmy tę ideę na każdym możliwym kroku: w autobusie, sklepie, dziekanacie – przekonuje Tomasz Żołyniak ze stowarzyszenia Pozytywne.com, jednego z organizatorów akcji. – Dzień Życzliwości ma być świętem bezinteresownej pomocy i serdeczności okazywanej na co dzień. W tym roku do akcji włączyły się kolejne miasta, m.in. Rzeszów, Kraków i Wieluń, co pokazuje, że życzliwość i uśmiech wciąż są w cenie – dodaje Tomasz Żołyniak.

 

Moc słodyczy

Śmiech to doskonały bodziec powodujący wydzielanie się endorfin – hormonów szczęścia. Podobne działanie ma, co by nie mówić, czekolada, dlatego jednym z pomysłów na okazanie życzliwości jest również podarowanie drugiej osobie czekoladowego smakołyku. Jeśli dodamy do tego obowiązkowy uśmiech, z pewnością wprawimy w dobry nastrój wiele osób, w tym nie tylko wielbicieli łakoci. Efekt zadowolenia wzmocni dodatkowo ładne opakowanie: – Atrakcyjne, ładne opakowanie daje osobie obdarowywanej poczucie wyróżnienia – stwierdza Marta Wasilewska-Pawlas, Marketing Manager z firmy Dan Cake Polonia, producenta gotowych ciast i wyrobów i piekarskich. –To dlatego w ofertach producentów słodyczy, poza tradycyjnymi produktami, znaleźć można wyroby pakowane w wyjątkowe pod względem designu opakowania. – dodaje Marta Wasilewska-Pawlas.

 

Magia słów

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego ‘życzliwy’ oznacza tyle, co ‘przyjaźnie usposobiony’. Poza uśmiechniętą twarzą i drobnymi, słodkimi upominkami, miłe usposobienie wykażemy także, dobierając podczas rozmowy odpowiednie słowa. „Proszę”, „dziękuję”, i „przepraszam” – tych trzech magicznych wyrazów uczymy się używać od dzieciństwa. Ich aktualność i pozytywny wpływ na jakość relacji potwierdzają także psychologowie: – Nasz mózg to twór reaktywny, co oznacza, że wszystkie informacje, zarówno te o pozytywnym wydźwięku, jak i negatywnym, traktowane są jako bodziec – wyjaśnia Magdalena Kot, trener rozwoju osobistego. – Nasze ciało i umysł reagują na wszystkie komunikaty. Gdy informacja ma charakter pozytywny, mięśnie rozluźniają się; gdy pejoratywny – spinają. Niestety, w ciągu dnia liczba negatywnych komunikatów może przeważać nad tymi pozytywnymi, dlatego powinniśmy starać się je równoważyć. A można to robić właśnie okazując życzliwość: słowami, gestami, uśmiechem, skierowanymi do innych, a także do samego siebie – dodaje trener.

Jak widać, życzliwość wcale nie musi dużo kosztować – na szczery uśmiech, miłe słowo czy wybór czekoladowego upominku nie poświęcimy ani dużo czasu, ani energii, nie wydamy też dużo pieniędzy. Co możemy zyskać? Na pewno dodającą energii życzliwość osób z naszego otoczenia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. m258  19 listopada 2012 08:17

    ale mozna byc tez fałszywie uśmiechnietym…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany