USG ginekologiczne – kiedy je wykonać i dlaczego warto?

Dopochwowe badanie USG jest bezbolesne i bezpieczne. Dzięki niemu zobaczysz swoje dziecko, zanim się urodzi, upewnisz się, że ciąża rozwija się prawidłowo, ale także zadbasz o własne zdrowie. Zastanawiasz się, jak się do niego przygotować, albo w ogóle, kiedy je wykonać i dlaczego warto? Tego – i wiele więcej – dowiesz się z naszego artykułu!

USG dopochwowe – co to za badanie

Badanie USG ginekologiczne może być wykonane trzema różnymi metodami: transwaginalną, przezbrzuszną lub doodbytniczą. Pierwszą z nich – której poświęcimy artykuł – stosuje się u pacjentek, które rozpoczęły współżycie. USG transwaginalne (inaczej nazywane przezpochwowym lub domacicznym) należy do najważniejszych badań profilaktycznych, które powinna regularnie wykonywać każda kobieta. Pozwala ocenić nie tylko narząd rodny, ale również błonę śluzową jamy macicy, jej trzon i szyjkę, jajniki, a także zatokę Douglasa. W ramach profilaktyki zdrowotnej badanie to należy wykonywać przynajmniej raz w roku, a jeśli wystąpi taka potrzeba – częściej.

Dlaczego warto wykonać USG transwaginalne

USG przezpochwowe pozwala stwierdzić zarówno nieprawidłowości i wady anatomiczne w budowie narządów rodnych, jak i występujące w ich obrębie zmiany i nieprawidłowości. Pozwala zobaczyć torbiele, mięśniaki, guzki na ścianach pochwy, zespół policystycznych jajników, a także rozpoznać raka jajnika we wczesnym stadium rozwoju choroby. Dostarcza również istotnych informacji na temat rozwoju ciąży – pozwala określić wiek i monitorować rozwój płodu. Więcej na ten wskazań do wykonania badania i jego przebiegu można przeczytać pod tym linkiem: https://salve.pl/przychodnie/oferta/badania-diagnostyczne/usg-ginekologiczne/.

USG dopochwowe przygotowanie

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać w każdym momencie cyklu menstruacyjnego, również w trakcie miesiączki. Bezpośrednio przed USG dopochwowym, jak przed każdym badaniem ginekologicznym, należy dokładnie umyć krocze żelem do higieny intymnej i wodą lub specjalistycznymi chusteczkami – w nowoczesnych poradniach można to zrobić w specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu, tuż obok gabinetu ginekologicznego. Dla własnego komfortu przed badaniem należy też opróżnić pęcherz. Warto również przypomnieć sobie datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki i przynieść wyniki poprzednich badań ginekologicznych oraz wypisy ze szpitala w przypadku wykonywania u pacjentki zabiegów w obrębie narządów płciowych.

USG przezpochwowe w ciąży – kiedy je wykonać

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby USG transwaginalne wykonać trzy razy w trakcie przebiegającej prawidłowo ciąży fizjologicznej. Pierwsze – między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie –między 18. a 22. i trzecie – po 30. tygodniu ciąży. Jeżeli ciąża jest zagrożona lub powikłana, pacjentka ma nadciśnienie, cukrzycę, jest w ciąży bliźniaczej lub lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia jej lub dziecka, konieczne są częstsze badania. Nie należy się ich jednak obawiać – jeśli istnieją wskazania do dodatkowych badań, należy je wykonywać tak często, jak zaleca lekarz. Z badaniem USG nie wiążą się żadne niebezpieczeństwa ani dla ciężarnej, ani dla płodu.

Gdzie wykonać badanie

Wybierając placówkę, w której zostanie wykonane transwaginalne USG warto wziąć po uwagę to, czy dysponuje ona nowoczesną aparaturą. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie i wiedza diagnosty. Ciężarne coraz częściej szukają gabinetów, w których wykonuje się badanie USG 3D i 4D. Nic z resztą dziwnego – obserwowanie dziecka, zanim przyjdzie na świat, to niezwykłe przeżycie, a płyta z nagraniem takiego podglądu może być piękną pamiątką na lata. Taki standard oferują na przykład przychodnie Salve, gdzie o pacjentkę dba się kompleksowo – od profilaktyki, przez diagnostykę, opiekę specjalistyczną, aż po leczenie szpitalne. Tu można sprawdzić zakres świadczeń w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz jako usługi komercyjne na terenie Łodzi: https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-ginekologiczna/zakres-swiadczen/.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (82 głosów, średnia: 4,09 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Blanka  27 sierpnia 2019 13:51

    Ja w okresie starań miałam wykonywane w każdym cyklu- mogłam sobie na to pozwolić a dawało mi to poczucie że kontroluje płodność. Oprócz tego również w domu wiedziałam kiedy owulacja nadejdzie i planowanie życia intymnego było sprawniejsze, bo mąż wyjeżdżał a starania trwały długo. Dzisiaj po ciąży komputer myway ten do kontroli owulacji wykorzystuje by wiedzieć kiedy bezwzględnie się zabezpieczać i czy seks bez anty nie skończy się kolejną ciążą!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany