Urządzanie przydomowego ogrodu. O czym powinniście pamiętać?

Zakładanie ogrodu to trudne zadanie, jednak przy odrobinie dobrych chęci i odpowiednim przygotowaniu, można poradzić sobie z nim samodzielnie. Jak jednak opracować efektowną i łatwą do wdrożenia koncepcję ogrodu? O czym należy pamiętać na etapie wykonania ogrodu, by stał się on przestrzenią, w której chętnie będziemy wypoczywać? Te i inne kwestie związane z pytaniem o to, jak założyć ogród wyjaśniamy w naszym nowym artykule.

Urządzanie ogrodu krok po kroku. Co zrobić, by projektowanie ogrodów przyniosło oczekiwane efekty?

Pierwszym krokiem do stworzenia wymarzonego ogrodu jest dokładne zaplanowanie przestrzeni. Zanim przystąpicie do konkretnych prac, sporządźcie plan działki i podzielcie ją na strefy. W zależności od waszych potrzeb, wielkości działki i ukształtowania terenu, mogą to być:

  • rekreacyjna (miejsce na wypoczynek, altanę, taras, plac zabaw dla dzieci, basen);
  • użytkowa (grządki z warzywami, kwiaty, zioła);
  • funkcjonalna (podjazd, ścieżki).

Przy planowaniu koniecznie zwróćcie uwagę na naturalne uwarunkowania, takie jak nasłonecznienie, wilgotność gleby czy nachylenie. To one w największym stopniu decydują o sposobie zagospodarowania danego skrawka przestrzeni.

Jak przygotować projekt ogrodu? Najważniejsze zasady i ciekawe projekty ogrodów

Po wyznaczeniu poszczególnych stref w ogrodzie przychodzi czas na wybór roślin. Początkującym ogrodnikom poleca się przede wszystkim rośliny łatwe w uprawie, odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagające intensywnej pielęgnacji. Dobrym wyborem mogą być np. byliny, które kwitną przez wiele lat oraz rośliny iglaste, które przez cały rok dodadzą ogrodowi zielonego akcentu. Rabaty kwiatowe najlepiej zakładać w miejscach dobrze nasłonecznionych. Warto wybierać gatunki lokalne, co do których będziecie mieli pewność, że dobrze zniosą warunki pogodowe.

Projektowanie ogrodu – o czym pamiętać? ABC sadzenia roślin i ciekawe aranżacje ogrodów

Aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać, musicie zadbać o jakość gleby. Warto przed założeniem ogrodu przeprowadzić prosty test gleby, dzięki któremu dowiecie się, jakie jest jej pH oraz które składniki odżywcze musicie dostarczyć. Gleba może wymagać przekopania, odchwaszczenia, a czasem również nawożenia. Dopiero wtedy stworzy idealne warunki dla roślin. Jeśli zaś jest zbyt ciężka (gliniasta), powinniście ją rozluźnić, dodając piasek lub torf. W przypadku zbyt piaszczystej gleby możecie wzbogacić ją kompostem lub nawozem organicznym.

Zasady projektowania ogrodu – zakładanie trawnika, dobór wyposażenia i aranżacja ogrodu

Jeśli macie dzieci, część przestrzeni w ogrodzie warto wykorzystać na stworzenie placu zabaw. W ten sposób miejsce to pozwoli odpocząć nie tylko dla dorosłym, ale też najmłodszym. W strefie placu zabaw możecie umieścić:

  • piaskownicę – to klasyczny element, który zapewni dzieciom godziny zabawy;
  • huśtawki ogrodowe w Media Expert znajdziecie ich szeroki wybór. To doskonała rozrywka zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci;
  • domek na drzewie lub zjeżdżalnię – dla starszych dzieci te elementy będą nie lada atrakcją.

Pamiętajcie, że miejsce na plac zabaw powinno być odpowiednio zabezpieczone i dobrze widoczne z każdego punktu ogrodu. Dobrze też, jeśli strefa dla dzieci będzie przynajmniej częściowo zacieniona.

O czym pamiętać przy projektowaniu ogrodu? Plac zabaw, trawy ozdobne i sadzenie roślin

Założenie ogrodu przy domu bez pomocy fachowców jest możliwe, ale wymaga cierpliwości, wiedzy i pracy. Przynosi jednak wiele satysfakcji, a dzięki odpowiedniemu podziałowi przestrzeni i wyborowi roślin wasz ogród stanie się nie tylko piękną oraz funkcjonalną przestrzenią.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...