Urządzamy kuchnię: meble, kafelki, blaty, naczynia Philipiak
Kuchnia to serce domu: miejsce, gdzie często zbierają się wszyscy domownicy by wspólnie spędzać czas i cieszyć się swoją obecnością. Kuchnia to też dla wielu osób azyl, w którym uspokajają nerwy i odcinają się od szarej rzeczywistości poprzez gotowanie potraw dla bliskich czy prowadzeniem kulinarnych eksperymentów na własny użytek. Aby kuchnia idealnie spełniała swoją rolę, musi być dobrze urządzona i wyposażona. Jakie są niezbędne elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas urządzania kuchni?
Szafki kuchenne
Podstawową kwestią w planowaniu kuchni jest wielkość, rozmieszczenie i pojemność szafek kuchennych. Szafki kuchenne muszą pomieścić wszystkie sprzęty i naczynia, dlatego przed zakupem, zastanów się, ilu szafek i na jakie przedmioty potrzebujesz. Trzeba zadbać o dobre rozplanowanie szafek, tak by kuchnia była poręczna – niedaleko kuchni najlepiej umieścić szafkę na garnki, w okolicach zmywarki półkę na talerze, koło ekspresu do kawy i czajnika szafkę z kubkami itd. Kieruj się raczej regułą: im więcej szafek, tym lepiej, bo zawsze potem się okazuje, że jest jednak miejsca w nowej kuchni mogłoby być więcej.
Wyspa i blaty
Wyspa kuchenna to miejsce, gdzie przygotuje się posiłki. Niektóre kuchnie mają tylko blaty nad dolnymi szafkami, bez oddzielnej przestrzeni na przygotowanie posiłków. Jednak na blatach i tak często stoi wiele przedmiotów, jak czajnik, mikrofalówka itd., które to odbierają nam przestrzeń roboczą. Radzimy jednak znaleźć kawałek przestrzeni na wyspę, zwłaszcza jeśli nie masz w mieszkaniu dużo miejsca na stół. Wyspa może stać się miejscem spożywania posiłków na szybko, na przykład śniadań czy kolacji. Wyspa sprawdza się świetnie w małych mieszkaniach i kawalerkach. Konstrukcja wyspy może być lekka na nóżkach albo cięższa jako górna część zabudowanych szafek. Niektórzy decydują się na umieszczenie w wyspie dodatkowego małego zlewu, który sprawdza się jako miejsce szybkiego nalania wody do czajnika czy do opłukania rąk po gotowaniu albo posiłku.
Blaty nie tylko pełnią funkcję ozdobną. Na blacie kroisz, wałkujesz, przygotowujesz jedzenie. Dlatego musi on być i ładny, i trwały jednocześnie. Zwróć uwagę na wysokość blatów – ważne, by wygodnie się przy nich pracowało, bez zbytniego pochylania się. Jeśli wśród domowników są zarówno osoby bardzo wysokie, jak i niskie, można obniżyć tylko część blatu, tak by każdy miał kawałek blatu dopasowany do swojego wzrostu.
Naczynia
Nie ma kuchni bez naczyń. Potrzebujesz zestawu sprawdzonych garnków, ale też bardziej wyrafinowanych elementów wyposażenia jak patery, gęsiarki, lasagnery. Postaw na dobrą jakość, aby naczynia służyły ci latami, a garnki nie miały toksycznych dla żywności właściwości. Sprawdź, co w ofercie ma firma Philipiak: http://www.philipiaknaczynia.pl/naczynia-philipiak, której naczynia wyróżniają się trwałością i eleganckim designem.
Ściany i kafelki
Wybór kafelków na podłogę to kwestia indywidualna, ale pamiętaj by były one trwale. W kuchni często coś spada i się tłucze, lepiej by takie wypadki nie zostawiały uszczerbków lub pęknięć na podłodze. Jeśli chodzi o ścianę to fragmenty nad blatem mogą być pokryte kafelkami, ale także szkłem czy blachą, np. ze stali nierdzewnej. Szkło łatwo się czyści, podobnie jak ceramiczne, szklone kafelki. Zdecydowanie nie wybieraj drewna, bo pomimo że świetnie się prezentuje, zdecydowanie najtrudniej będzie je domyć.
Sprzęt w zabudowie
Sprzęty taki jak zmywarka, lodówka, kuchenka mikrofalowa mogą być zabudowane. Dzięki temu nie będą się wyróżniać i zostaną schowane w szafkach. Niektórzy nie lubią tego typ rozwiązań i wolą mieć oddzielnie ulokowaną lodówkę czy zmywarkę. Wszystko zależy od twoich upodobań. Zwróć uwagę na rozmieszczenie tzw. trójkąta roboczego, czyli lodówki, kuchenki oraz zlewu. To elementy najważniejsze w kuchni, które muszą być tak zaplanowane względem siebie, by gotowanie było wygodne.
Oświetlenie
Świata w kuchni musi być sporo, byś dobrze widział podczas przygotowania posiłków. Najlepiej umieść oświetlenie bezpośrednio nad blatem, które będzie włączane w razie potrzeby. Do tego musi być ogólne światło, włączane oddzielnie. Lepiej żeby światła było za dużo, bo zawsze można je wyłączyć, niż za mało. Ciemna kuchnia będzie sprawiać wrażenie ponurej i zniechęci do przebywania w niej.