Urządzamy home office – jak zrobić to dobrze?

Praca w trybie Home Office w czasie pandemii dla wielu osób dotychczas pracujących w biurze była nie lada wyzwaniem. Praca z domu ma sporo zalet, ale nie każdy czuje się dobrze w takim układzie. Z całą pewnością wymaga to ogromnego zdyscyplinowania i umiejętności organizowania czasu. Dobrym rozwiązaniem może być właściwe przygotowanie stanowiska pracy. Jak zadbać o komfort i wygodę pracy w domu, aby była ona skuteczna?

Urządzamy home office - jak zrobić to dobrze?

Domowe biuro – jak je zorganizować?

Sposób przygotowania w dużym stopniu zależy od charakteru pracy i czasu, jaki spędzamy w „biurze”. Dla naszego zdrowia trzeba zadbać o wszystkie elementy tak, jakbyśmy pracowali w siedzibie firmy. Biuro, wygodny fotel biurowy, właściwie dopasowane wysokości blatu i zachowanie odpowiednich kątów między ekranem a wzrokiem czy ramieniem i przedramieniem. Czy pracując dotychczas w biurze poza domem zastanawialiście się kiedyś nad prawidłowymi zasadami?

W pierwszej kolejności warto zadbać o biurko. Blat odpowiedniej wielkości musi być dopasowany do potrzeb związanych z charakterem pracy. Jeśli poza komputerem korzystasz z innych, papierowych dokumentów to koniecznie musisz mieć miejsce, aby je wygodnie rozłożyć. Nie można też przesadzić, bo równie ważne jest by wszystko pozostawało w zasięgu ręki. To nie wszystkie wymagania. Ramię i przedramię powinny być ułożone względem siebie zachowując kąt prosty. Regulując wysokość koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby nogi były podparte o podłogę i jednocześnie kolana nie dotykały spodu blatu.

Wybierz dobry sprzęt

O ile komputer i jego parametry techniczne to jedna kwestia, o tyle ważny jest wybór monitora, który nie będzie na co dzień męczył przesadnie oczu. Świetnym rozwiązaniem jest również dobrze dobrana, ergonomiczna klawiatura. Podobnie z myszą, w tym przypadku trafnym rozwiązaniem będą bezprzewodowe ergonomiczne mysze. Ograniczenie ilości kabli na stanowisku pracy jest bardzo dobrym rozwiązaniem podnoszącym komfort pracy.

W zależności od charakteru pracy, jaką wykonujesz możesz również zdecydować się na dodatkowe sprzęty. Przydatnym rozwiązaniem będzie wybór odpowiedniego urządzenia wielofunkcyjnego, które poza drukarką umożliwia też kserowanie i skanowanie. Wybierz sprawdzone urządzenie wielofunkcyjne ze sklepu Komputronik: https://www.komputronik.pl/search-filter/7789/urzadzenia-wielofunkcyjne

Pamiętajmy, że dobrze urządzone stanowisko pracy to nie tylko komfort pracy, ale również pozytywny wpływ na samodyscyplinę i skupienie, a więc na efektywność naszych codziennych wysiłków.

Funkcjonalne i przytulne miejsce do pracy

Kluczowe przy urządzaniu home office jest wydzielenie pewnej części pomieszczenia, przykładowo z sypialni czy salonu na stanowisko pracy. Odrębność jest bardzo ważna, pozwala zachować skupienie, a przez to efektywniej pracować. Biurko może być umieszczone w narożniku pokoju można oddzielić od reszty regałem. Taka przestrzeń, w której to praca staje się priorytetem pozwala przenieść się w świat zawodowy, oddzielić od domowych obowiązków i pokus, aby zająć się czymś innym.

Jeśli lubisz doskonałą organizację to rewelacyjnym rozwiązaniem będzie montaż tablicy korkowej czy nowoczesny planer. Samoprzylepne karteczki, zakreślacze czy stojaki na dokumenty pozwolą jeszcze lepiej uporządkować zadania.

Efektywność pracy na kanapie lub w sypialni nie będzie z całą pewnością tak wysoka, ponieważ są to miejsca przeznaczone do relaksu i odpoczynku.

Możliwości Home Office

Jeśli co do zasady nie masz trudności ze skupieniem uwagi, to Home Office może stwarzać dla Ciebie doskonałe warunki pracy. W wielu przypadkach pracodawcy jest w zasadzie obojetnie z jakiego miejsca pracujesz, ważne, aby wszystkie obowiązki zostały wykonane rzetelnie i na czas. Sporo osób docenia możliwość pracowania w różnej scenerii, a umiejętność skupienia uwagi sprawia, że nie widzą problemu, aby doskonale pracować na tarasie, balkonie, ogrodzie. To świetne rozwiązanie, które pozwoli łączyć przyjemne z pożytecznym. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (40 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...