Uprawiasz sport? Pomyśl o soczewkach!

Aktywność sportowa wymaga doskonałego wzroku. Okulary, które sprawdzają się przy codziennych, prostych czynnościach, podczas intensywnego wysiłku są tylko zawadą, dlatego dla tysięcy sportowców prawdziwym wybawieniem są soczewki kontaktowe.

pływaczka

Większy komfort

Zakładanie soczewek na czas treningów to najlepszy sposób na to, by zyskać pożądaną ostrość widzenia i jednocześnie w ogóle nie zajmować się swoimi szkłami korekcyjnymi. Soczewki nie rozpraszają uwagi podczas zawodów, nie trzeba ich co chwilę poprawiać i pilnować, by nie spadły w najmniej nieodpowiednim momencie. Przez cały czas swojej aktywności można się skoncentrować na sportowym wyzwaniu, co ma ogromny wpływ na osiągane wyniki.

Soczewki nie są zawadą, gdy człowiek się spoci albo ubrudzi, nie psują się podczas upadku, nie przesuwają wraz z gwałtownym przemieszczeniem ciała. Można uprawiać sport dokładnie tak samo jak osoby, które soczewek nie noszą. Warto przy okazji wybierać soczewki nowej generacji, które charakteryzują się większą przepuszczalnością gazów, dzięki czemu poprawia się dopływ tlenu do oczu i nie ma problemu z niedostateczną ilością wilgoci w gałce ocznej.

Lepsza widoczność

Soczewki mają to do siebie, że zapewniają pełne pole widzenia. W okularach, nawet gdy są one przystosowane do uprawiania sportu, kąt widzenia jest najczęściej w jakimś stopniu ograniczony, a to z kolei może spowolnić reakcję na przykład na ruch piłki. W soczewkach obraz nie jest zniekształcony i wielu sportowców przyznaje, że dzięki soczewkom widzi znacznie ostrzej i dokładniej niż w zwykłych okularach korekcyjnych. Nie ma też kłopotów z odblaskami.

biegSoczewki dają poczucie bezpieczeństwa

Sztuki walki, gimnastyka, wspinaczka skałkowa, gry zespołowe to sporty, które wiążą się z przewrotami, upadkami, zderzeniami z innymi zawodnikami. Podczas takiej aktywności zgubienie okularów oraz ich zbicie jest szczególnie niebezpieczne, bo może dojść do poważnej kontuzji. Soczewki są tu niezastąpione, bo się nie tłuką i nie kaleczą, co dodaje pewności siebie i nie wpływa negatywnie na zakres aktywności.

Prócz tego osoby noszące soczewki mogą zakładać maski ochronne, gogle, kaski i inne osłony na głowę. To ułatwia trenowanie m.in. futbolu amerykańskiego, kolarstwa, boksu i sportów zimowych.

Uwaga na sporty wodne!

Są jednak i takie dyscypliny, przy których trzeba uważać na soczewki. To przede wszystkim pływanie i nurkowanie – oczy mają wtedy częsty kontakt z wodą, a to spore zagrożenie dla soczewek kontaktowych. Najbezpieczniej będzie zakładać dodatkowo okulary ochronne, które poleca się zresztą także osobom bez żadnych wad wzroku. Najgorsze jest zsunięcie się soczewki do wody, bo po takim wypadku nie nadaje się już ona do ponownego założenia bez wcześniejszego jej umycia w płynie pielęgnacyjnym. Woda jest groźna, ponieważ jest w niej sporo bakterii, grzybów i różnych zanieczyszczeń, które osadzają się na powierzchni soczewki i podrażniają oko. Do sportów wodnych najlepsze są soczewki jednodniowe, które zakłada się tylko na jeden trening, co minimalizuje ryzyko infekcji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...