Uprawa storczyków – jak podlewać, nawozić i gdzie trzymać?
Uprawa storczyków wbrew pozorom nie jest tak wymagająca jak się by mogło wydawać. Odpowiednio przeprowadzona zaowocuje prawidłowym wzrostem i kwitnieniem rośliny, która będzie piękną ozdobą pomieszczenia, w którym się znajduje. Zatem jak podlewać i nawozić storczyki, aby jak najdłużej cieszyły oczy domowników swoim wyglądem? Dziś garść praktycznych wskazówek.
Spis treści:
Jak uprawiać storczyki?
Uprawa storczyków zakończy się sukcesem jeśli wcześniej wybierzemy do niej odpowiednie podłoże. To punkt wyjściowy dla powodzenia całej misji. W sklepach ogrodniczych można zakupić specjalny rodzaj gleby dedykowanej właśnie tym kwiatom. Wybierając ją mamy pewność, że roślina dobrze się przyjmie po przesadzeniu, co będzie owocować jej pięknym wzrostem. Przed jej nasypaniem do doniczki konieczna jest także warstwa drenująca, by umożliwić nadmiarowy wody na swobodny odpływ. Kolejnym punkcie na checkliście będzie wybranie optymalnego dla rośliny miejsca w pomieszczeniu. Nie powinna ona być ustawiona na parapecie, na którym będzie narażona na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Storczyki źle także znoszą przeciągi i nadmiar ciepła. Optymalnym miejscem będzie więc półcień, który nie narazi kwiatu na zmiany temperatury np. na komodzie w pokoju zamiast na oknie. Warto pamiętać też o tym, że istotny jest też wybór właściwej doniczki. Gliniane będą przyspieszać przesychanie podłoża zaś te plastikowe dłużej utrzymywać wilgoć.
Uprawa storczyków – jakich nawozów używać i kiedy?
Storczyki już od wielu lat są jedną z najchętniej kupowanych roślin doniczkowych do domu. Na rynku istnieje ich wiele odmian, a każda z nich ma inne wymagania. Nawożenie rośliny powinno odbywać się w odstępach ok. 3 tygodniowych. Aby cały proces przyniósł oczekiwane rezultaty powinien być przeprowadzony w okresie kwitnienia rośliny. Uprawa storczyków będzie jeszcze bardziej owocna, jeśli oprócz podlewania i nawozu roślinę wspomożemy preparatami odżywczymi. Chcąc zapewnić roślinie prawidłowy wzrost i dobrą kondycję warto z nich skorzystać, by z czasem zauważyć pierwsze efekty. Świetnie sprawdzają się naturalne odżywki np. bananów czy czosnku. Więcej na ich temat przeczytacie w poniższych artykułach:
Jak podlewać storczyki?
Storczyki są bardzo delikatnymi kwiatami, dlatego na niewłaściwą pielęgnację mogą reagować złą kondycją. Dlatego najlepiej je podlewać przegotowaną i ostudzoną wodą. Może być z dodatkiem kilku kropli soku z cytryny, bo storczyki lubią kwaśny odczyn gleby. Dobrze sprawdzi się także deszczówka, woda destylowana czy mineralna. Ważne, aby czynność powtarzać regularnie. Najlepiej, wybrać stałą porę dnia do podlewania rośliny i się jej trzymać. Tym sposobem mamy pewność, że dostarczymy jej odpowiedniej dawki nawilżenia bez ryzyka nadmiaru wilgotności lub przeciwnie – nadmiernego wysuszenia. Zabieg podlewania zaleca się przeprowadzać raz w tygodniu latem i raz na dwa tygodnie w chłodnym sezonie, najlepiej o poranku. Jak to zrobić? Nawadniając storczyki najlepiej wykonać im „kąpiel” w plastikowej czy szklanej misce. Wystarczy zatem zanurzyć je w wodzie, a po upływie ok. 15 minut wyjąć i pozwolić nadmiarowi wody naturalnie odpłynąć. Warto przy tym pamiętać, że storczyki wyjątkowo nie lubią nadmiaru wilgoci. Dlatego gdyby pozostawić je na podstawce napełnionej wodą zapewne z czasem moglibyśmy zauważyć gnicie korzeni, które zamiast zielonego czy białego koloru i twardej, zbitej struktury zmieniłyby swój kolor i stałyby się wiotkie. Efektem „przelania” rośliny byłyby także żółte liście i opadanie kwiatów.