Polecamy! „Upór i przekora” – niezwykła książka o 52 kobietach, które zmieniły świat

Słyszałaś o kobietach, które dokonały przełomowego odkrycia, jednak dziwnym trafem to ktoś inny dostał za nie nagrodę Nobla? Twój mąż profesor dostał posadę na prestiżowej uczelni, a Tobie zaproponowano tylko pracę sekretarki? Opatentowałaś nowatorskie medyczne urządzenie, ale wszyscy kojarzą Cię jedynie ze zdjęciem na okładce magazynu o kosmetykach? Tak właśnie wygląda współczesny świat nauki! Zachęcamy do przeczytania książki Rachel Swaby „Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat” – dowodu w sprawie największych naukowczyń świata, które całe życie walczyły o prawa do pracy i równego traktowania!

upór i przekora

„Upór i przekora” – książka o 52 kobietach, które zmieniły świat

Zobacz także: Polecamy: „Cytrynowy sad” – opowieść o sile miłości przesycona zapachem cytryn i morskiego wiatru!

 

Wystarczy przeczytać tylko jeden krótki rozdział tygodniowo by już po roku zyskać wiedzę o tym, kto wynalazł niemnącą się bawełnę, czyje genialne testy ocaliły życie wielu pokoleń noworodków czy kto zainicjował powstanie Agencji Ochrony Środowiska. W zdominowanym przez mężczyzn świecie kobiety od wieków dokonywały przełomowych odkryć i torowały drogę kolejnym poszukiwaczkom wiedzy. Jeszcze do niedawna nikt nie opowiadał jednak ich historii i nie oddawał im należnej sprawiedliwości. Książka Rachel Swaby to zmienia.

 

Poznaj Hedy Lamarr – aktorkę Hollywood, która stworzyła system naprowadzania pocisków balistycznych

upór i przekora

 

Fragment opowiadający o Hedy Lamarr:

(…) Gdy jej kariera zaczęła się dynamicznie rozwijać, Lamarr uświadomiła sobie, że niespecjalnie przepada za Hollywood po godzinach – nadarzało się zbyt wiele okazji towarzyskich, imprez pełnych „ludzi, którzy bez końca dowcipkowali” – jak stwierdziła. Ona wolała poświęcać wolny czas na majsterkowanie. Pełna zapału i stale zafascynowana tym, jak działają wszelkiego rodzaju urządzania, przekształciła salon we własnym domu w warsztat, w którym mogła praktycznie zajmować się opracowywaniem wszelkich nawiedzających ją pomysłów. (…)W 1941 roku New York Times donosił: „Hedy Lamarr, aktorka sceniczna, objawiła się w zupełnie nowej roli – wynalazczyni. Jej odkrycie ma tak wielkie znaczenie dla kwestii obrony narodowej, że urzędnicy rządowi nie pozwalają na opublikowanie szczegółowych wyników jej pracy”. Wynalazek zastrzeżono jako „ściśle tajny”. (…)Jednak dopiero po upływie kolejnych dwóch dekad innowacja ujrzała światło dzienne i znalazła zastosowanie przy opracowaniu nowej technologii łączności z wykorzystaniem zmiennych częstotliwości (zwanej metodą rozpraszania widma). Mimo to informacje o wynalazku upubliczniono dopiero w 1976 roku – trzydzieści pięć lat po jego opatentowaniu. Czas pokazał, że technologia ta znajduje znacznie więcej zastosowań niż systemy sterowania pociskami. Pomysł Lamarr otworzył drogę ku całemu mnóstwu technologii, takich jak bezprzewodowe kasy, czytniki kodów kreskowych czy domowe systemy kontroli urządzeń. Lamarr cieszyła się długą karierą aktorską i autentycznym uznaniem publiczności. Za pracę wynalazczą prawdziwe uznanie, na jakie w pełni zasłużyła, spotkało ją dopiero w 1997 roku, kiedy otrzymała nagrodę dla pionierów rozwiązań elektronicznych Electronic Frontier Foundation’s Pioneer Award. Ten niewątpliwy honor skwitowała krótko: „Najwyższy czas”.

„Upór i przekora” – książka o 52 kobietach, które zmieniły świat

 

Przeczytaj o Nettie Stevens – studentce, która dokonała przełomowego odkrycia dotyczącego chromosomów

upór i przekora

 

„Upór i przekora” – książka o 52 kobietach, które zmieniły świat

Poznaj historię Mary Anning – kobiety, której Karol Darwin zawdzięcza część swoich odkryć, jednakże nigdy nie raczył o niej wspomnieć

 

Gdy zapytamy o znane kobiety – naukowczynie, w 99% przypadków usłyszymy odpowiedź… Maria Skłodowska Curie. Gorąco polecamy Wam zatem tę  skromną objętościowo, ale wielką pod względem zawartości książkę, która pozwoli nadrobić ten brak i uzupełnić luki ukrywanymi i przez lata spychanymi na ostatni plan informacjami na temat życiorysów wybitnych kobiet!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  4 lutego 2017 18:18

  Siła tkwi w kobietach! Chętnie przeczytam.

  Odpowiedz
 2. AnnStyl  4 lutego 2017 23:03

  Rzeczywiście wartościowa pozycja i warta przeczytania. Ciekawe ilu mężczyzna przeczyta tą książkę? A ilu z nich jeśli przeczyta to z taką nutka zazdrości, że to kobiety, a nie mężczyźni w tych wypadkach są tak genialne.

  Odpowiedz
 3. Melrose  5 lutego 2017 13:17

  Świetne!

  Odpowiedz
 4. blogujemytestujemy  5 lutego 2017 18:46

  Pozycja godna uwagi

  Odpowiedz
 5. luna341  5 lutego 2017 19:52

  Ciekawe pozycje do poczytania w zimowe wieczoy

  Odpowiedz
 6. AnnaKwasniak  5 lutego 2017 21:07

  Szykuje się ciekawa lekturka 😉

  Odpowiedz
 7. Aneta  6 lutego 2017 10:51

  Muszę koniecznie przeczytać 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany