Upały groźne dla zdrowia – jak sobie z nimi radzić?
Przed nami weekend prawdziwych upałów. Temperatura będzie sięgać powyżej 30 stopni, a to oznacza, że musimy się przygotować na upały groźne dla naszego zdrowia . Nie każdy z nas upały lubi i łatwo je znosi. Jak sobie z nimi radzić, na co uważać, a czego się wystrzegać? Radzimy wspólnie z ekspertami z Kliniki Demeter.
Oczywiście w tym czasie nie możemy zapomnieć o kremach z filtrem i nakryciu głowy. Luźne, zwiewne ubrania z naturalnych, przewiewnych tkanin. A podstawową zasadą obowiązującą w upały, to picie dużej ilości płynów. Eksperci zalecają spożywanie około 2,5 litra wody dziennie. Warto tyle wypijać nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia.
– Najlepiej wybierać wodę niegazowaną ze zwiększoną zawartością sodu i potasu. Wysokie temperatury otoczenia sprawiają, że wraz z potem tracimy wiele minerałów. Sód i potas mają wpływ na równowagę elektrolitową w organizmie. Niedobór tych pierwiastków może być przyczyną wielu powikłań, takich jak zwiększone ciśnienie krwi, zawał lub udar. Oprócz układu krwionośnego obciążenia mogą dotyczyć układu nerwowego, powodując zmniejszenie koncentracji i apatię. Dlatego tak ważne jest picie wody bogatej w te dwa składniki – mówi Danuta Lis, specjalista dietetyk w Klinice Demeter w Warszawie.
Zobacz także: Jedziesz na letni festiwal? Dowiedz się co spakować, by zdrowie nie zepsuło zabawy
Upały groźne dla zdrowia – jak sobie z nimi radzić? – Ciepły napój na ochłodę
Jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z gorącem, jest picie zimnych napojów. Zdaniem eksperta to krótkotrwałe rozwiązanie, które daje chwilowe uczucie komfortu: – Po otrzymaniu chłodnego napoju, organizm próbuje jak najszybciej podnieść temperaturę ciała, niwelując uczucie chłodu. Szybko wraca uczucie gorąca i pragnienia. Ciepłe napoje korzystniej wpływają na nasz organizm schładzając go w czasie upałów. Ciepło pobudza receptory znajdujące się na języku, które przekazują informacje do mózgu o wyższej temperaturze. W rezultacie organizm zaczyna się schładzać – mówi Danuta Lis. Ekspert dodaje, że dobrym rozwiązaniem jest picie miętowej herbaty. Mięta ma działanie ochładzające organizm, a napar dodatkowo schładza ciało. Efekt chłodnego komfortu utrzymuje się dłużej niż po spożyciu zmrożonego napoju.
W czasie upałów należy zrezygnować z alkoholu, który – podobnie jak słońce – rozszerza naczynia krwionośnie. Takie połączenie może doprowadzić do niebezpiecznych wahań ciśnienia. Niewskazane jest równie picie słodkich napojów gazowanych. Zawarty w nich cukier sprawia, że dostarczane płyny gorzej się wchłaniają do organizmu, a w rezultacie go nie nawadniają.
Polecamy również: Wyjazd na urlop z niemowlakiem – czy to bezpieczne?
Upały groźne dla zdrowia – jak sobie z nimi radzić? – Dieta na upały
Organizm ochładzają również ostre przyprawy: – Taki dodatek do jedzenia pobudza te same receptory, które pobudzają ciepłe napoje. W rezultacie organizm zaczyna się schładzać. Taki mechanizm jest powszechnie wykorzystywany w ostrej kuchni wschodniej – mówi specjalista dietetyk w Klinice Demeter.
Latem bardzo dobrze sprawdza się dieta śródziemnomorska. Jej podstawą są warzywa i owoce, które regulują poziom nawodnienia organizmu. Wśród nich warto postawić na arbuzy, ogórki, pomidory, jabłka i melony. Na szczególną uwagę zasługują również pomidory: – Latem smakują najlepiej, jednak nie chodzi tylko o walory smakowe. Znajdujący się w nich potas kontroluje ciśnienie krwi, zapewnia regularną pracę serca i korzystnie wpływa na układ nerwowy – mówi Danuta Lis.
W dietę śródziemnomorską wpisują się również pełnoziarniste produkty zbożowe i jogurty – nie tylko orzeźwiają, ale również wspomagają problemy trawienne wywołane wysoką temperaturą.
Upały groźne dla zdrowia – jak sobie z nimi radzić? – Uważaj na lekarstwa!
W czasie upałów szczególną ostrożność powinny zachować osoby zażywające leki. Medykamenty mogą oddziaływać na mechanizmy termoregulacji, wywoływać nadmierne pocenie, wpływać na przewodnictwo aferentne (czuciowe) i eferentne (ruchowe) i zaostrzać stan przegrzania organizmu – zauważa Światowa Organizacja Zdrowia. Groźne odwodnienie oraz nadmierna ekspozycja na ciepło może potęgować toksyczność medykamentów, a także wpłynąć na poziom leku w organizmie.
Na które lekarstwa warto zwrócić szczególną uwagę? Środki antycholinergiczne blokują pocenie się, antypsychotyczne zakłócają regulację temperatury ciała, a leki rozszerzające naczynia krwionośne mogą powodować niedociśnienie u wrażliwych pacjentów. Zwiększeniu może ulegać toksyczność leków o wąskim indeksie terapeutycznym, takich jak glikozydy naparstnicy czy lit.
– Nie oznacza to jednak, że wraz z upałami należy odstawić zalecane przez lekarza lekarstwa. Takiej decyzji pacjent nigdy nie może podejmować samodzielnie. O ewentualnym odstawieniu lub zmniejszeniu dawki leku może zadecydować tylko lekarz prowadzący – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.
Warto pamiętać, że leki wymagają specjalnego przechowywania i transportowania, dlatego należy dostosowywać się do zaleceń zamieszczonych na opakowaniu. Leki najczęściej nie mogą być trzymane w temperaturze przekraczającej 25 stopni Celsjusza.
Słyszałam o tym myku z piciem ciepłych napojów w upały 🙂
W krajach arabskich picie gorących naparów w upały to własnie metoda na radzenie sobie z nimi 🙂
To podobno pochodzi gdzieś z gorących krajów. W swoim programie Cejrowski pokazywał, że na pustyni piją gorącą herbatę właśnie 🙂
Nie wiedziałam ,że w upały polecane jest picie herbatki miętowej, gdyż ma działanie ochładzające.
Ja piję tylko ciepłe napoje w upalne dni. To sprawdzony patent na pragnienie.
Artykuł jak najbardziej na czasie. Nie miałam pojęcia, że lepiej pić ciepłe napoje niż te zimne gdy jest upał.
Kiedyś na pustyni piłam bardzo słodką i gorącą herbatę. Faktycznie pomogło na upał.
Dziś musiałam jechać do miasta odległego 100 km. Na miejscu szłam po tej stronie ulicy, gdzie był cień i było ok. Ale gdy cień się kończył, to zaczynała się masakra!
Sama uwielbiam kiedy jest tak ciepło. Ale od kiedy urodziła mi się córeczka, upały to dla mnie zmora. Nie za bardzo z maluszkiem można wyjść w takie ciepło. A i zawsze pamiętam, żeby dawać jej dużo picia i często dolewam do kubeczka troszkę przegotowanej cieplejszej wody, żeby nie było szoku temperaturowego
Woda, woda, woda… bez tego teraz ani rusz.
Może to dziwić ale ja właśnie latem i w upał piję gorącą herbatę
Muszę wypróbować te ciepłe napoje.
Trzeba pamiętać o wodzie.
Dziś kolejny upalny dzień, jeszcze w mieszkaniu mam 30 stopni 🙂
Ciepłe napoje jak są upały, bo przyzwyczajają organizm do ciepła. Tak samo zimą mówią, aby jeść lody i hartować się 😛
upały szczególnie groźne dla sercowców..