Uniknij pięciu błędów popełnianych przez początkujących podróżników

Jeżeli często podróżujesz samolotem, zapewne już masz świadomość, że ceny biletów lotniczych mogą się od siebie bardzo różnić. Czasami można znaleźć bilety lotnicze w bardzo okazyjnych cenach, jednak początkujący podróżnicy, dokonując rezerwacji po raz pierwszy, mogą sporo za nie przepłacić. Wyjaśniamy, na czym polegają najczęściej spotykane błędy podczas rezerwowania biletów oraz jak się ich ustrzec, by zakupić najtańszy lot na danej trasie.

podróże-2

fot. pexels.com

1) Dajesz się nabrać na dodatkowe opłaty

Bardzo często, gdy rezerwujesz bilet lotniczy, proponowane Ci są dodatkowe usługi, których najczęściej wcale nie potrzebujesz. To zdarza się we wszystkich liniach lotniczych, i tych „tanich”, i pozostałych. Mogą być to przeróżne usługi – najczęściej ubezpieczenie, pierwszeństwo wejścia na pokład, dodatkowe miejsce na nogi w samolocie, możliwość wyboru miejsca, transfer z lotniska czy wypożyczenie samochodu już po przylocie. O ile czasami faktycznie opłaca się zapłacić za przewóz większego bagażu, to nie ma sensu przepłacać za inne usługi, gdy są one Ci zbędne lub możesz je wykupić osobno o wiele taniej. Czytaj uważnie, co akceptujesz, gdyż niektóre linie lotnicze automatycznie sugerują Ci opcję wykupienia dodatkowych opcji. Bardzo często jest to ich poważne źródło dochodów, czasem nawet przynoszące większe zyski, niż sprzedaż samych biletów.

2) Nie sprawdzasz ceny biletu w przeliczeniu na jedną osobę

Najczęściej kupując bilet wpisujemy miasta przylotu i wylotu, termin i wpisujesz od razu potrzebną liczbę biletów. Jest to błąd. Zanim kupisz pięć biletów, sprawdź cenę jednego. Jest to ważne, gdyż cena biletów w tanich liniach lotniczych zmienia się bardzo dynamicznie. Może się okazać, że w puli zostały 3 bilety po 200 zł i pozostałe po 250 zł. W takiej sytuacji system sprzeda Ci automatycznie pięć biletów po 250 zł. O wiele lepszym wyjściem będzie rozbić transakcję na dwie i kupić 3 po 200 zł i dwa po 250.

3) Zgadzasz się na przewalutowanie transakcji przez przewoźnika

Kiedy kupujemy bilety tanich linii lotniczych, zawsze sprzedawane nam są w cenie waluty, która obowiązuje w mieście wylotu. Po dokonaniu zakupu linia lotnicza oferuje nam przewalutowanie na złotówki. Nie zgadzajmy się na to. Kurs, po którym zostaną przeliczone dla nas ceny biletów, zapewne będzie bardzo niekorzystny. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie przewalutować pieniądze poprzez bank. I on doliczy nam spready, ale różnica nie będzie aż tak wielka.

4) Korzystając z tanich linii lotniczych nie odprawiasz się samodzielnie w domu

Osoby, które przywykły do latania standardowymi liniami i pierwszy raz korzystając z tanich, mogą się zdziwić, że powinny odprawić się samodzielnie w domu, drukując po prostu swój bilet lotniczych. Jeśli tego nie zrobią, muszą liczyć się z wysokimi kosztami odprawy na lotnisku.

5) Nie śledzisz zmieniających się cen

Kupując bilet, nie opłaca się tego robić szybko. Powinniśmy przez dłuższy czas śledzić zmieniające się ceny i korzystać z różnych porównywarek cen biletów. Dzięki temu możemy bardzo dużo zaoszczędzić.

Artykuł powstał przy współpracy z redaktorami portalu podróżniczego biletlastminute.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...