Unikaj tych pokarmów, jeśli nie chcesz, by Twoje ciało miało nieprzyjemny zapach

Większość z nas zdaje sobie sprawę z własnego zapachu. Przywiązujemy do tego wagę zwłaszcza, gdy musimy uczestniczyć w ważnym wydarzeniu – takim jak wywiad, randka lub posiłek w gronie rodziny czy przyjaciół. Jednak czasami zapominamy, że jedzenie, które spożywamy także może powodować niemiłe wrażenie i zapach.  Nie pomoże tu  prysznic, dezodorant  czy duża ilość użytych ulubionych perfum lub wody kolońskiej. W przypadku niektórych pokarmów nie uda się ukryć zapachu.

przykra woń

fot. benzoix, freepik

Zamiast próbować radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem ciała po jedzeniu, lepiej zwrócić uwagę na to, co jemy. Ten artykuł pokaże, jak uniknąć tego problemu.

 

Tych pokarmów unikaj, jeśli nie chcesz, aby Twoje ciało miało nieprzyjemny zapach

1. Czosnek

Czosnek jest doskonały, jeśli chodzi o pobudzenie układu immunologicznego, posiada także wiele innych korzyści zdrowotnych. Jednocześnie czosnek jest „gwarantem” nieświeżego oddechu, który jest trudny do zniesienia.

Silny zapach czosnku może pozostawać obecny w Twoim oddechu aż do 72 godzin. Czosnek zawiera allicyny – związki siarki, które uwalniają się podczas krojenia lub miażdżenia ząbków. To właśnie one są odpowiedzialne za woń czosnku.

Jeśli martwisz się  zapachem czosnku po jego spozyciu, to możesz po zjedzeniu żuć miętę lub natkę pietruszki. Pomaga także rozgryzienie ziarna kawy. Ewentualnie możesz zjeść  jabłko lub jogurt.

 

2. Cebula

Podobnie jak czosnek, cebula nadaje również nieprzyjemny zapach ciału i  powoduje nieświeży oddech.Także tutaj związki siarki są odpowiedzialne za ten problem. Gdy surowa cebula  jest przez nas trawiona, olejki eteryczne uwalniają się z płuc i powodują nieprzyjemny oddech podczas wydechu.

 

3. Czerwone mięso

Ludzie, którzy lubią jeść czerwone mięso, także mogą czuć nieprzyjemny zapach własnego ciała. Dzieje się tak dlatego, że czerwone mięso jest ciężkostrawne  –  dużo czasu trwa jego trawienie i zalega ono w przewodzie pokarmowym. Może to powodować nieświeży oddech oraz uwalnianie cuchnących gazów. W roku 2006 opublikowano badania w czasopiśmie  „Chemical Senses”. Analizowano w nich wpływ spożycia mięsa na atrakcyjność zapachu ciała. Naukowcy odkryli, że zapach ciała ludzi, którzy stosowali dietę wegetariańską był o wiele bardziej atrakcyjny niż ten, pochodzący od osób spożywających mięso.

4. Szparagi

Szparagi to także produkt, który może mieć wpływ na zapach ciała. Szparagi zawierają związki asparaginy i S-metylmetioniny, które w ludzkim moczu przekształcają się w związki zawierające siarkę. Najsilniejszą, nieprzyjemną woń ma metanotiol.

W 2011 roku opublikowano badanie  w  „Chemical Senses” informujące, że z uwagi na różnice genetyczne, część osób nie czuje nieprzyjemnej woni moczu. I to jest pocieszające – jeśli lubimy jeść szparagi. 

 

5. Warzywa kapustne

Mimo wysokiej zawartości potasu i przeciwutleniaczy, warzywa kapustne, takie jak brokuły, kapusta, brukselka, kalafior także mogą powodować nieprzyjemny zapach ciała.

Te warzywa zawierają siarkę –  związek chemiczny, który może zintensyfikować swój nieprzyjemny zapach poprzez pot, który uwalnia się w czasie trawienia tych warzyw.  Czyli przed planowanym poważniejszym wyjściem – zwróćcie uwagę na warzywa, które jecie do obiadu.

6. Alkohol

Alkohol wypity raz na jakiś czas nie będzie powodować nieprzyjemnej woni ciała. Jednak, gdy pije się go w nadmiarze, może on uwalniać się poprzez pory w postaci potu. To z kolei nadaje naszemu ciału ten sam zapach, jaki ma piwo lub wino – nie mówiąc już nic o oddechu, który naprawdę nie jest przyjemny.

Oczywiście nieprzyjemny zapach alkoholu jest trudny do zamaskowania, nawet po użyciu miętówki czy płukania ust płynem. Aby  pozbyć się nieprzyjemnej woni potrzebny jest czas. Należy pić dużo wody, aby utrzymać organizm nawodniony – to najlepsze remedium na ten problem.

7. Kminek

Kminek jest silną przyprawą.  Jeżeli jest spożywany w nadmiarze może spowodować, wydzielanie się jego woni przez pory – jeszcze przez kilka dni po spożyciu. Jeśli przygotowujesz się do ważnego spotkania, najlepiej unikaj potraw z kminkiem na kilka dni przed tą datą.

Czy wiecie, że ludzie jedzący czyste kasze, ryż – jak mnisi w Azji, w Tybecie – pisząc kolokwialnie – nie śmierdzą? Oni nie myją się tak często jak mieszkańcy bardziej cywilizowanych państw, ale z uwagi na zupełnie inną dietę, brak zażywania lekarstw, suplementów – ich ciało ma zupełnie inny, przyjemny zapach. Kto miał okazję to sprawdzić?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,68 z 5)
loading... zapisuję głos...