Ukrainian Fashion Week: nowoczesność i tradycja

Niedawno w Kijowie miało miejsce jedno z największych wydarzeń branży fashion w Europie Wschodniej. Ukrainian Fashion Week po raz kolejny pokazał, że jest równie interesujący jak podobne wydarzenia modowe Zachodu.

Ukraińscy projektanci, fashionistki i blogerki modowe to osoby dumne ze swojej kultury. Nie podążają ślepo za Zachodem, starają się zachować własną tożsamość i wyjątkowość. Przegląd ich stylu najlepiej można zaobserwować na Ukrainian Fashion Week. Co ciekawe, wydarzenie zdobywa coraz większą popularność, a po projekty twórców Europy Wschodniej z chęcią sięgają słynne domy mody. Ten event już wyznacza trendy!

Nazar Strutynsky Unsplash.com

Ukrainian Fashion Week: moda na folklor

Jak podkreślają znawcy mody, nasi wschodni sąsiedzi nie mają kompleksów narodowych. Chętnie sięgają po rodzime wzory i kolory. Potrafią bawić się swoim dziedzictwem. Haftowane koszule i sukienki wzorowane na słowiańskich strojach ludowych od lat należą do kanonu ukraińskiego street style’u. Popularne „wyszywanki” to hit. Doskonale nadają się do codziennego użytku. Fashioniści ubierają je zarówno do pracy, na spotkanie ze znajomymi, jak i w bardziej odświętniej wersji – na rodzinny obiad czy uroczystość. Tworzone z naturalnych materiałów, jak len i bawełna, są wygodnie oraz przyjemne dla ciała. Kwiatowe wzory, połączone z bielę i dopasowanymi fasonami dodatkowo wspaniale podkreślają słowiańską urodę.

To właśnie te ludowe koszule zachwyciły Zachód. Po „wyszywanki” sięgnęli m.in. Jean Paul Gaultier i Gucci. Sportmax, Gareth Pugh, Parabal Gurung oraz Dior w swoich projektach także chętnie nawiązują do tradycyjnych wzorów haftów ukraińskich. Słynne domy mody sięgają również po inne elementy tradycyjnego stroju narodów słowiańskich. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się żupan!

Ukrainian Fashion Week: nowoczesność vs tradycja

Ukraińscy projektanci chętnie miksują nowoczesne elementy stroju z tymi, które przywodzą na myśl dawne czasy. Wykorzystują tradycyjne wzory kwiatowe we współczesnych krojach sukienek lub korzystają z naturalnych materiałów przy fasonach płaszczy. Sięgają po rodzime symbole, odwołują się do tradycji, a wszystko umiejętnie wkomponowują w nowoczesny styl ubioru. Dziś moda jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się sfer ukraińskiego biznesu. Najbardziej znani projektanci kraju nad Dnieprem to m.in. Iryna Dil, Ksenia Schnaider, Katya Silchenko, Roksolana Bogutska, Ruslan Baginskiy, Ivan Frolov.

Ukraińskie motywy ludowe często trudno odróżnić od znanych nam, polskich elementów stroju tradycyjnego. Kto wie, może niedługo i w Polsce ubieranie haftowanej koszuli do marynarki stanie się tak samo popularne, jak w kraju nad Dnieprem? W każdym razie, my też mamy bogatą kulturę mody i warto z niej czerpać. Tego właśnie można się nauczyć, przeglądając z zdjęcia nie tylko z ostatniego, ale i wcześniejszych Ukrainian Fashion Week (osadzone w artykule)!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (170 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...