Ukrainian Fashion Week: nowoczesność i tradycja

Niedawno w Kijowie miało miejsce jedno z największych wydarzeń branży fashion w Europie Wschodniej. Ukrainian Fashion Week po raz kolejny pokazał, że jest równie interesujący jak podobne wydarzenia modowe Zachodu.

Ukraińscy projektanci, fashionistki i blogerki modowe to osoby dumne ze swojej kultury. Nie podążają ślepo za Zachodem, starają się zachować własną tożsamość i wyjątkowość. Przegląd ich stylu najlepiej można zaobserwować na Ukrainian Fashion Week. Co ciekawe, wydarzenie zdobywa coraz większą popularność, a po projekty twórców Europy Wschodniej z chęcią sięgają słynne domy mody. Ten event już wyznacza trendy!

Nazar Strutynsky Unsplash.com

Inspirujące kobiety świata mody: Europa Środkowo-Wschodnia

Inspirujące kobiety świata mody: Europa Środkowo-Wschodnia

Kobiety świata mody mają olbrzymi wpływ na trendy sezonów. Wykazują się doskonałym wyczuciem stylu i są trendsetterkami. Wiele z nich ma wschodnioeuropejskie korzenie, a mimo to robią międzynarodową karierę. Ubierają miliony kobiet, dyktują trendy, a

Ukrainian Fashion Week: moda na folklor

Jak podkreślają znawcy mody, nasi wschodni sąsiedzi nie mają kompleksów narodowych. Chętnie sięgają po rodzime wzory i kolory. Potrafią bawić się swoim dziedzictwem. Haftowane koszule i sukienki wzorowane na słowiańskich strojach ludowych od lat należą do kanonu ukraińskiego street style’u. Popularne „wyszywanki” to hit. Doskonale nadają się do codziennego użytku. Fashioniści ubierają je zarówno do pracy, na spotkanie ze znajomymi, jak i w bardziej odświętniej wersji – na rodzinny obiad czy uroczystość. Tworzone z naturalnych materiałów, jak len i bawełna, są wygodnie oraz przyjemne dla ciała. Kwiatowe wzory, połączone z bielę i dopasowanymi fasonami dodatkowo wspaniale podkreślają słowiańską urodę.

To właśnie te ludowe koszule zachwyciły Zachód. Po „wyszywanki” sięgnęli m.in. Jean Paul Gaultier i Gucci. Sportmax, Gareth Pugh, Parabal Gurung oraz Dior w swoich projektach także chętnie nawiązują do tradycyjnych wzorów haftów ukraińskich. Słynne domy mody sięgają również po inne elementy tradycyjnego stroju narodów słowiańskich. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się żupan!

Azjatyckie blogerki. Poznaj orientalne IT GIRLS!

Azjatyckie blogerki. Poznaj orientalne IT GIRLS!

Słynni projektanci i fashionistki czerpią garściami inspiracje z Japonii, Korei czy Chin. Orientalna moda kusi oryginalnością, a azjatyckie IT GIRLS są ikonami stylu dla wielu kobiet na całym świecie.

Ukrainian Fashion Week: nowoczesność vs tradycja

Ukraińscy projektanci chętnie miksują nowoczesne elementy stroju z tymi, które przywodzą na myśl dawne czasy. Wykorzystują tradycyjne wzory kwiatowe we współczesnych krojach sukienek lub korzystają z naturalnych materiałów przy fasonach płaszczy. Sięgają po rodzime symbole, odwołują się do tradycji, a wszystko umiejętnie wkomponowują w nowoczesny styl ubioru. Dziś moda jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się sfer ukraińskiego biznesu. Najbardziej znani projektanci kraju nad Dnieprem to m.in. Iryna Dil, Ksenia Schnaider, Katya Silchenko, Roksolana Bogutska, Ruslan Baginskiy, Ivan Frolov.

Ukraińskie motywy ludowe często trudno odróżnić od znanych nam, polskich elementów stroju tradycyjnego. Kto wie, może niedługo i w Polsce ubieranie haftowanej koszuli do marynarki stanie się tak samo popularne, jak w kraju nad Dnieprem? W każdym razie, my też mamy bogatą kulturę mody i warto z niej czerpać. Tego właśnie można się nauczyć, przeglądając z zdjęcia nie tylko z ostatniego, ale i wcześniejszych Ukrainian Fashion Week (osadzone w artykule)!

Polska malowana wieś w rankingu najpiękniejszych miejsc w Europie!

Polska malowana wieś w rankingu najpiękniejszych miejsc w Europie!

Kolorowa małopolska wieś zachwyciła Japońskie Stowarzyszenie Biur Podróży (JATA). Organizacja umieściła osadę na liście 30. najpiękniejszych miejsc w Europie, które trzeba koniecznie zobaczyć! Co wyróżnia polską wioskę?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kika07645  23 lutego 2018 07:07

  Niektóre propozycje przypadły mi do gustu, jak np ta biała bluzeczka

  Odpowiedz
 2. Ewcia  23 lutego 2018 08:17

  Te folkowe są śliczne, takie dla mnie 🙂

  Odpowiedz
 3. kasia87g  23 lutego 2018 10:16

  piękne te ludowe wzory

  Odpowiedz
 4. sylwiawes  24 lutego 2018 21:36

  Coś w sobie mają 🙂

  Odpowiedz
 5. Wusia  25 lutego 2018 18:55

  Niektóre przepiękne, bardzo mi się podobają choć za folklorem nie przepadam.

  Odpowiedz
 6. luna341  25 lutego 2018 19:35

  Niektóre sukienki z ukraińskimi motywami ludowymi przypadały mi do gustu .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany