Układanka osobowości
Psychologowie od lat próbują nas określić, zaszufladkować, nazwać i sklasyfikować, doszukując się podstaw osobowości w genach i wpływach środowiska, w jakim się wychowujemy. Jednym z najbardziej znanych podziałów wywodzących się ze starożytności jest wyróżnienie czterech typów: perfekcyjnego melancholika, władczego choleryka, spokojnego flegmatyka i towarzyskiego sangwinika, zwanych typami temperamentu Hipokratesa-Galena. Na tym fundamencie współczesna autorka wielu książek psychologicznych (m. in. „Układanka osobowości. Czyli jak efektywnie współpracować”), Florence Littauer, opisała swoją typologię.
Po czym poznać towarzyskiego sangwinika?
Sangwinik nie stroni od możliwości wyróżnienia się. Ubiera się kolorowo, modnie, dobiera do stroju rzucające się w oczy dodatki. W tłumie zwraca uwagę głośnym mówieniem i śmiechem, jakby chciał za wszelką cenę zainteresować swą obecnością innych. Nic dziwnego, ten typ uwielbia kontakty ludźmi i najlepiej funkcjonuje w pracy zespołowej. Najchętniej zmieniłby miejsce pracy na miejsce rozrywki, z tego powodu często wybiera zawody, w które można wprowadzić elementy zabawy. Ich biurko zazwyczaj jest w stanie chaosu, w którym się świetnie odnajdują. Mogą sprawiać wrażenie zarozumiałych i zuchwałych, najczęściej jednak zarażają innych pogodnym nastawieniem i wesołym stylem bycia.
Czym charakteryzuje się spokojny flegmatyk?
To osoby wyjątkowo spokojne, które mogą wydawać się znudzone i powolne, gdyż nie spieszą się nigdy i czują się niekomfortowo, gdy muszą pracować pod presją czasu. Decydują się na zawody polegające na wykonywaniu rutynowych czynności. Nie lubią zwracać czyjejś uwagi, dlatego wybierają stroje, dzięki którym zlewają się w tłumie. Rozmowa z flegmatykiem jest zrównoważona, ponieważ on nigdy nie przerywa wypowiedzi i cierpliwie słucha.
Jak wyróżnia się władczy choleryk?
Nie jest trudno rozpoznać choleryka w tłumie- szybko chodzi i wygląda, jakby miał dużo do zrobienia i wiecznie się spieszył. Jest to człowiek czynu, który cechuje się stanowczą gestykulacją i prostym, praktycznym strojem. Lubi kontrolować sytuacje i sprawdza się jako kierownik lub szef firmy. Nastawiony jest na działanie i osiąganie celów. W skrajnych przypadkach jest pracoholikiem.
Jak rozpoznać perfekcyjnego melancholika?
Jak sama nazwa wskazuje, tacy ludzie dążą do doskonałości. Ich wygląd jest zawsze dopracowany i stonowany. Mężczyźni zakładają dokładnie wyprasowane koszule, a kobiety dbają o każdy szczegół fryzury i makijażu. Melancholik jest zorganizowany w pracy, jego biurko jest uporządkowane, a ważne rzeczy do zrobienia rzetelnie wpisane do kalendarza. Cechuje się ambicją, dlatego też dąży do wytyczonych celów i wykonuje zadania jak najlepiej. Z tego powodu porażki rodzą w nim poczucie winy i frustracji, przez co popada w depresję. Najlepiej pracuje w samotności, ceni sobie ciszę.
Jakie cechy przypisane są do poszczególnych typów temperamentu
wg Hipokratesa-Galena?
Melancholik: pracuje w pojedynkę, zorganizowany, analityczny umysł, ambitny, dokładny, sprawiedliwy, rzetelny, łatwo popada w depresję, idealista, naiwny, skłonny do skrajności, powściągliwy
Choleryk: autorytatywny, pewny siebie, zarozumiały, władczy, pracoholik, praktyczny, otwarty na wyzwania, aktywny, obowiązkowy, samotnik, uparty, nerwowy, nie przyznaje się do błędu
Sangwinik: twórczy, kreatywny, entuzjastyczny, ekstrawertyczny, wesoły, optymista, ma rozwinięte poczucie humoru, rozmowny, otwarty, szybko się nudzi, łatwo się rozprasza, nie potrafi się skoncentrować
Flegmatyk: spokojny, rozważny, małomówny, stabilny, dobry słuchacz, uprzejmy, powolny, opanowany, niezauważalny, niezaangażowany, obojętny, nie lubi zmian, ugodowy
A kim Ty jesteś?
Każdy z nas ma inny charakter i najczęściej jest mieszanką cech podporządkowanych omawianym rodzajom osobowości. Można tu wyróżnić dominujący jeden typ z domieszką pozostałych lub połączenie kilku typów w równych proporcjach. Poznanie siebie pozwala pielęgnować zalety i umiejętnie niwelować wady. Zdolność do określania temperamentu innych ludzi znów ułatwia współpracę i wzajemne zrozumienie. Warto zrobić sobie test, odczytać diagnozę i uświadomić sobie, czy na pewno jesteśmy we właściwym miejscu w życiu. Dla zainteresowanych podaję kilka linków z darmowymi kwestionariuszami. Warto przyjrzeć się sobie, zrobić rzetelny wgląd do swojej psychiki, pamiętając jednocześnie, że to, jacy jesteśmy w tej chwili, nie jest wcale niemożliwe do zmienienia, dzięki sumiennej pracy nad sobą.
1) http://www.logos.warszawa.pl/test/
2) http://personality-testing.info/tests/O4TS/
Typy osobowości opisała dla Was doskonale jedna z naszych czytelniczek – Hidari11