Ukąszenia owadów – obalamy mity!

 

Lato to czas, gdy przyroda tętni życiem. O ile zachwycamy się zielenią drzew, cieszymy w owoców i warzy, podziwiamy piękne kwiaty, o tyle ta pora roku ma swoje wady. Wśród najbardziej uciążliwych są ukąszenia owadów. Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz, pszczoła, czy komar? Wspólnie na ekspertem, dr Arkadiuszem Millerem, lekarzem internistą Grupy LUX MED obalamy mity, by pozwolić dobrze się Wam przygotować na ataki owadów!

Zobacz także: Kleszcze atakują! Jak się przed nimi chronić?

komar ukąszenie

Ukąszenia owadów: Kleszcze – wyciągać czy wykręcać?

Jeśli zauważymy kleszcza, nie wahajmy się usunąć go sami. Każda godzina zwiększa ryzyko zachorowania na boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu. Owada należy chwycić pęsetą jak najbliżej skóry i pociągnąć pionowo lub zdecydowanym półkolistym ruchem przypominającym nakręcanie spaghetti na widelec. Unikajmy wykręcania, po którym część kleszcza często pozostaje w skórze. Pod żadnym pozorem nie smarujmy go także masłem, wazeliną czy kremami – dusząc się, owad może zwymiotować i zarazić nas groźnymi chorobami.

Ukąszenia owadów: Osy, pszczoły, szerszenie – kto jest szczególnie narażony?

W ogromnej większości przypadków użądlenie przez osę lub pszczołę skutkuje jedynie miejscowym zaczerwieniem, obrzękiem oraz swędzeniem. Szczególną czujność muszą jednak zachować alergicy, astmatycy i osoby z chorobami serca – wstrząs anafilaktyczny wymaga niezwłocznej, specjalistycznej pomocy! Żądło należy usuwać delikatnie, naciśnięcie może spowodować uwolnienie dodatkowej dawki jadu. Jest jednak żelazna zasada bezpieczeństwa, która dotyczy wszystkich. Latem nie pij bezpośrednio z kartonowego, otwartego wcześniej pudełka czy ciemnej butelki. Zawsze trzeba spojrzeć czy w napoju nie topi się właśnie jakiś owad. Mucha może być niesmaczna, ale użądlenie przez pszczołę czy osę w gardło lub język może zakończyć się tragicznie.

Ukąszenia owadów: Komary i meszki – tylko uciążliwe, czy już groźne?

Najbardziej dokuczliwe ze wszystkich owadów. Czemu? Bo w przeciwieństwie do innych mogą ukąsić wiele razy. Oprócz swędzenia czy pieczenia nie musimy jednak obawiać się zagrożenia z ich strony. Komary, choć przenoszą niektóre choroby, w Polsce zarażają niemal wyłącznie zwierzęta – choć opisywano pojedyncze przypadki zarażenia malarią przez komary, które z Afryki zabrały się na gapę samolotem. Pokąsanie przez meszki może z kolei skutkować stanem zapalnym, ale tylko w skrajnych przypadkach. Najczęściej kończy się na zwykłych bąblach.

Ukąszenia owadów: Żmija zygzakowata – największe niebezpieczeństwo?

Na koniec już nie o owadach, ale temat równie ważny i aktualny latem. Z ukąszeniami żmii nie spotykamy się tak często, jak z ukąszeniami owadów, dlatego tym bardziej musimy poznać zasady postępowania. W tym przypadku śladom na skórze towarzyszą najczęściej ból, zaczerwienienie i obrzęk. Co robić? Przede wszystkim uspokajać poszkodowanego – im szybciej bije jego serce, tym łatwiej jad rozprzestrzenia się po organizmie. Nie należy go też wysysać, bo sprawia to dodatkowy ból, a niestety nie pomaga. Ukąszoną rękę lub nogę należy trzymać wysoko, ostatecznie można obłożyć lodem miejsce po zębach żmij do chwili  zgłoszenie się do punktu medycznego. Jad żmii jest niebezpieczny dla dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. I pamiętajmy – wąż wyglądający jak żmija, ale z dwoma symetrycznymi, żółtymi plamami z tyłu głowy to zupełnie niegroźny zaskroniec.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (101 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kmakolagwa  21 lipca 2015 10:29

  Bardzo fajny artykuł. Świetna pora bo te stworzenia bardzo dają się we znaki.

  Odpowiedz
 2. martucha180  21 lipca 2015 10:44

  Mrówki też mogą nieźle pogryźć.

  Odpowiedz
 3. Żanett  21 lipca 2015 11:18

  Nie znoszę wszystkich owadów, szczególnie tych upierdliwych 🙂

  Odpowiedz
 4. bbo  21 lipca 2015 11:54

  Ze wszystkich kąsicieli najbardziej nie chciałabym spotkać tej zygzakowatej.

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  21 lipca 2015 13:14

  X2F
  A

  Odpowiedz
 6. Gocha  21 lipca 2015 13:22

  Nie wiedziałam o tym, że nie można smarować masłem kleszczy! A co do meszek, to są one uciążliwe i niebezpieczne: zawsze trzeba patrzeć czy nie idzie pręga od miejsca ukąszenia!

  Odpowiedz
  • Patriszia  22 lipca 2015 09:55

   Mojej mamie ostatnio spuchł palec i szła taka pręga nie wiadomo z czego, może właśnie meszek ją ukąsił…

   Odpowiedz
 7. lilka  21 lipca 2015 19:40

  ja kiedys jak bylam mala bieglam i mialam otwarta buzie wpadla mi mucha prosto do gardla nic nie moglam zrobic 🙂 do dzis mam uraz i nie biegam z otarta buzia, jeszcze pamietam ten gorzki smak… fuj

  Odpowiedz
 8. Jaworka  22 lipca 2015 20:05

  Najbardziej niebezpieczne są osy i jak pisze w artykule nie można pić z kartonów butelek a nawet jak sie pije ze szklanki to też najpierw trzeba zajrzeć czy się tam nie czai osa albo pszczoła, w taki sposób zmarła znana młoda aktorka pijąc chyba z puszki razem z pszczołą

  Odpowiedz
 9. macierzanka  23 lipca 2015 14:09

  Najbardziej przerażają mnie kleszcze.

  Odpowiedz
 10. Anita  29 lipca 2015 00:55

  Akurat o tym wiedziałam 🙂 kleszcza jeszcze nigdy nie miałam, ale moja mama za to na potęgę.

  Odpowiedz
  • Ewelina  27 sierpnia 2015 09:12

   ja też nigdy nie miałam, ale za to mój pies już tak. To ja najczęściej usuwam kleszcze z jego skóry

   Odpowiedz
 11. kataryna kiełboń  5 sierpnia 2015 15:27

  Z kleszczy według mnie najgorsze są te czerwone, ciężko je usunąć ponieważ bardzo głęboko wbijają się w skórę żywiciela, a po wyjęciu zostaje nieprzyjemny i swędzący rumień.

  Odpowiedz
 12. Ewelina  27 sierpnia 2015 09:11

  Na szczęście nie jestem uczulona an jad żadnych z powodów, ale moja mama niestety tak. Ostatnio jak użądliła ją osa okropnie miała spuchniętą rękę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany