Ukąszenia owadów na campingu. Jak ich uniknąć?

Pobyt na campingu to okazja do spędzenia wakacji na łonie natury i oderwania się od miejskiego zgiełku. Niestety, nic tak skutecznie nie psuje humoru pod namiotem lub w kamperze, jak uciążliwe owady. Problematyczne są nie tylko komary i meszki, ale również osy, które powodują bolesne ukąszenia. W jaki sposób chronić się przed ukąszeniami owadów na campingu i polu namiotowym?

Ukąszenia owadów na campingu. Jak ich uniknąć?

Repelenty na odkryte partie skóry

Repelenty to wszelkie preparaty, które służą do odstraszania owadów. Zwykle mają formę sprayu lub płynu, którym spryskuje się odkrytą skórę. Dzięki nim skutecznie odstrasza się komary, meszki, kleszcze, a także inne owady, które pojawiają się w trawie bądź w okolicach jezior. Spray lub płyn działa najczęściej do kilku godzin, dlatego środki odstraszające owady należy nakładać kilka razy w ciągu dnia. Jeśli śpisz pod namiotem, warto spryskać nimi również śpiwór, by pozbyć się owadów przed snem.

Moskitiery do kampera i sypialni w namiocie

Zakładając moskitiery w namiocie lub kamperze, tworzy się skuteczną barierę mechaniczną dla owadów. Owady nie są w stanie przez nią przelecieć do przestrzeni sypialnej. Jednocześnie moskitiery nie są groźne dla pożytecznych owadów. Nie powodują zagrożenia dla pszczół i innych zapylaczy, dlatego można korzystać z nich bez żadnych ograniczeń. Gęsta siatka przepuszcza powietrze, co umożliwia jej stosowanie w upalne dni i noce. Dzięki niej można skuteczniej chłodzić namiot lub kamper bez martwienia się, że do środka wlecą niechciane owady.

Świece odstraszające owady

Na campingu można skorzystać ze świec, które po zapaleniu wydzielają zapachy nieprzyjemne dla owadów. Działają podobnie jak repelenty w sprayu i płynie oraz stanowią dodatkowe źródło światła. Świetnie sprawdzają się jako dodatkowa ochrona dla osób wypoczywających wieczorem przy grillu lub pod otwartym przedsionkiem kampera. W zależności od wybranego typu świecy można chronić się za pomocą syntetycznych związków lub olejków eterycznych uwalnianych w trakcie palenia.

Zioła na komary i meszki

Na polach namiotowych i campingach coraz częściej pojawiają się zioła i inne rośliny, których zapach odstrasza komary i meszki. Wśród roślin o takim działaniu można wymienić komarzycę, bazylię, a także pomidory. Dzięki nim ilość komarów wyraźnie się zmniejsza, gdyż owady unikają zapachu nielubianych roślin.

Jak złagodzić skutki ukąszeń?

Jeśli pomimo stosowania repelentów cierpi się z powodu ukąszeń komarów lub innych owadów, potrzebne są maści i żele o działaniu łagodzącym świąd i ból. Skuteczna pierwsza pomoc opiera się na preparatach zawierających lidokainę oraz substancje przeciwhistaminowe. Lidokaina natychmiast łagodzi ból i zmniejsza obrzęk, a substancje przeciwhistaminowe przeciwdziałają pojawianiu się reakcji alergicznych. W przypadku osób uczulonych na jad owadów na camping powinno się zabierać adrenalinę w zastrzykach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (13 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...