Ugryzienie pluskwy – jak je rozpoznać i czego unikać?

Inwazja tych bezskrzydłych pasożytów obecnie trwa we Francji, zwłaszcza w Paryżu o czym alarmują media. Takie wieści ze świata skłaniają wszystkich do pogłębienia swojej wiedzy o tych insektach. Ugryzienie pluskwy, jeśli pojawi się ona w naszym domu może być dotkliwe w skutkach. Jak ich uniknąć i co robić jeśli zauważymy je na naszym ciele?

Spis treści:

pluskwa w domu

Inwazja pluskiew we Francji – kilka faktów

O inwazji pluskiew we Francji mówi się ostatnio wiele, a tamtejsze władze są  postawione w stan gotowości. Ponoć skala problemu jest tak duża, że w niektórych regionach pozamykano nawet szkoły. Mieszkańcy Francji masowo zaopatrują się w środku do dezynfekcji i robią wszystko, aby zapobiec przedostaniu się pluskiew do ich gospodarstw. Nagły wzrost populacji tych pasożytów skłania do myślenia, ale też do poznania tego problemu w teorii, by wiedzieć co robić, gdy pojawią się kiedyś z naszym domu. Ugryzienie pluskwy powoduje bowiem duży dyskomfort, a walka z tego rodzaju pasożytami nie należy do najłatwiejszych.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwa to bezskrzydły pasożyt o owalnym i spłaszczonym pancerzu w kolorze rudawo-brązowym. Przez kształt i zabarwienie jej ciało przypomina nieco pestkę jabłka. Kolor insekta jest tym ciemniejszy im więcej krwi zdołał pozyskać ze swojej ofiary owad. Najedzona pluskwa  staje się także bardziej wypukła. Zwykle osiąga ona ok. 7 mm długości.

ugryzienie pluskwy

Po czym poznać ugryzienie pluskwy?

Insekty te żywią się krwią ludzi i zwierząt, a ich ugryzienia są bolesne i mogą prowadzić do powikłań. Pluskwy atakują zwykle w nocy kiedy śpimy. W dzień chowają się zazwyczaj w szczelinach mebli, zakamarkach łóżka czy w listwach przypodłogowych. Dlatego dopiero po przebudzeniu możemy zauważyć ślad po ugryzieniu pluskwy, który przypomina ten po ukąszeniu komara. Jest to zwykle czerwona plamka z kropką na jej szczycie. Tym co odróżnia ugryzienie pluskwy od śladu po ukąszeniu komara jest ilość i kształt bąbli. W przypadku pluskwy charakterystyczne jest ułożenie liniowe lub w kształcie trójkąta. Kilka śladów w danym miejscu najpewniej świadczy właśnie o ataku tego uciążliwego pasożyta. Co ciekawe, samo ugryzienie nie jest wyczuwalne, bo insekt wpuszcza w skórę specjalny płyn znieczulający. Dopiero po czasie pojawia się zaczerwienienie, a potem także obrzęk pod postacią pęcherzykowatego bąbla. Co więcej, w niektórych przypadkach może pojawić się także uczucie zmęczenia i gorączka, rumień czy reakcja alergiczna, co bezwzględnie wymaga konsultacji ze specjalistą

Jak sobie radzić z ugryzieniem pluskwy?

Ugryzienie pluskwy powoduje duży dyskomfort, który może być trudny do zniesienia zwłaszcza w przypadku dzieci. Pojawia się bowiem uporczywy świąd, który trwać może nawet do tygodnia czasu. Jego drapanie powoduje jeszcze większe zaostrzenie objawów i pojawienie się infekcji, dlatego po zaobserwowaniu u siebie wykwitu pod żadnym pozorem nie można podrażniać tego miejsca. W przeciwnym razie może dojść do zakażenia. Ulgę w drapaniu mogą przynieść leki z grupy glikokortykosteroidów czy produkty antyhistaminowe. Często miejscowo stosuje się także maści na bazie cynku. Zanim je zastosujemy warto jednak udać się do lekarza, który fachowo zleci terapię, zwłaszcza jeśli ugryzień jest dużo.

pluskwy domowe

Sposoby walki z pluskwami w domu

Chcąc upewnić się, że w domu nie ma pluskiew warto sprawdzić materac. Insekty te bardzo upodobały sobie ten element wyposażenia domu, a jasny kolor poszycia sprawia, że jeśli właśnie tam zamieszkały szybko to zauważymy po ich odchodach. Obecność na tkaninie ciemnych plamek  i kropek, które przypominają swoją barwą kolor krwi może wskazywać właśnie na pojawienie się pluskiew. Co wtedy robić? Najlepiej wezwać specjalną firmę zajmującą się dezynsekcją. Mamy wtedy pewność, że insekty będą skutecznie wyeliminowane. Jeśli pluskiew jest mało pomocne mogą okazać się domowe sposoby takie jak: dokładne wypranie pościeli w temperaturze 60 stopni, a następnie jej wyprasowanie i wyczyszczenie materaca czy mebli przy użyciu pary wodnej, która zniszczy larwy. Warto też walczyć z nimi z pomocą aromatów. Pluskwy nie lubią zapachu goździków, kurkumy czy cytryny. Warto więc je rozmieścić w strategicznych punktach domu, by skutecznie zniechęcić te insekty do odwiedzania naszego domu.

porządki w walce z pluskwami

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (22 głosów, średnia: 4,91 z 5)
zapisuję głos...