Udane lato? Najlepiej z dobrą książką

Letni wypoczynek zazwyczaj wiąże się z najdłuższym urlopem w ciągu roku lub też z kilkumiesięcznymi wakacjami. Jak spędzić ten czas, aby nie żałować? O propozycje na lato poprosiliśmy Katarzynę Mlek – malarkę i autorkę książek.

czytanie latem książki

Okres urlopowo-wakacyjny to czas szczególny, podczas którego chcemy wypocząć, ale również nadrobić zaległości, także te czytelnicze. Stereotypowo za najlepsze lektury podczas letniego wypoczynku uważa się książki lekkie, niezmuszające do wysilenia szarych komórek, a więc takie, które można szybko przeczytać i równie szybko zapomnieć. Ale czy na takie książki nie szkoda czasu? Zapytaliśmy o to autorkę wydanej niedawno powieści „Zapomnij patrząc na słońce”.

Książki, które umilą oczekiwanie na wiosnę. Sprawdź te 10 nowości książkowych!

Książki, które umilą oczekiwanie na wiosnę. Sprawdź te 10 nowości książkowych!

Luty to miesiąc, w którym nieśmiało spoglądamy już w kierunku wiosny, ale wciąż dni są krótkie i nie zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co wobec tego robić w te długie wieczory w domu?

Wróćmy do klasyków

Ponieważ mój syn bardzo dużo czyta i nie zadowala się książeczkami dla pierwszoklasistów, sięgnęliśmy ostatnio po lektury szkolne dla starszych dzieci. Byłam zaskoczona tym, jak dobrze się je czyta – mówi Katarzyna Mlek.

Pani Katarzyna szczególnie zachęca, aby sięgnąć po Sienkiewicza lub Prusa. Jej zdaniem powieści tych autorów są naprawdę ponadczasowe i co najmniej nie gorsze niż pozycje z pierwszych miejsc rankingów współczesnych bestsellerów.

Zupełnie przypadkiem trafiliśmy też na wybór wierszy dla dzieci, który z kolei naprowadził mnie na trop dawno nieczytanej poezji Leśmiana, Norwida, Asnyka, Poświatowskiej, Twardowskiego. Lato to świetny czas na poezję, zwłaszcza tę miłosną – proponuje pisarka, ale zaraz dodaje, że na tym jej lista propozycji na lato się nie kończy.

W moim zestawie wakacyjnym nie może zabraknąć lekkich lektur, ale stawiam nie na romans, tylko coś humorystycznego, jak przykładowo Lem i jego „Bajki robotów”, od których jestem uzależniona. Dobry typ to Terry Pratchett i jego cykl o Świecie Dysku. Sądzę, że lato to taki czas, który pozwala być mniej serio, nosić mniej formalne stroje, częściej się śmiać i bez ograniczeń jeść lody, dlatego warto do wakacyjnej walizki z książkami zapakować również coś lżejszego – dodaje pani Katarzyna.

Autorka zachęca jednak, aby podczas letniego wypoczynku znaleźć czas zarówno na wartościową lekturę, jak i na aktywność fizyczną.

 

Znajdźmy czas na pasje

Kilka razy w wywiadach wspominałam, że jestem „yes-manem”. W związku z tym, kiedy mam wolne, mogę robić cokolwiek i wszystko mi się podoba. Mylę, że latem ważne jest właśnie takie optymistyczne nastawienie – kiedy jestem w dobrym nastroju wszystko jest dobre. Proszę spróbować odpowiadać „tak” na każdą, nawet najdziwniejszą propozycję spędzenia wolnego czasu. To działa. Dlatego sama nieustannie robię coś nowego czy ryzykownego, chociaż bywa, że jestem potem wykończona albo przybita zbyt późną refleksją, że dana aktywność była naprawdę złym pomysłem i mogła się źle skończyć. Ale od tego jest lato, żeby trochę dać się ponieść.

Wśród aktywności pani Katarzyny nie mogło zabraknąć malowania.

Lato to dokonały czas na plenery. W tym czasie zbieram też pomysły na obrazy, nad którymi pracuję zimą. Robię setki fotografii, szykuję szkice. Zachęcam wszystkich, aby próbowali aktywności „artystycznych”: rysunku, fotografii, ceramiki, szycia, czegokolwiek, co wiąże się z wytwarzaniem pięknych przedmiotów. To potrafi zająć bez reszty i nie ma czasu na martwienie się o sprawy ogólne czy zbliżający się koniec urlopu.

Jak więc najlepiej wykorzystać nadchodzące gorące dni i ciepłe wieczory? Można, zgodnie z podpowiedziami pisarki, zwrócić się ku poszukiwaniom nowej pasji lub zagłębić w literaturze klasyków. Można także zapoznać się z utworami współczesnych polskich pisarzy, ot, choćby z najnowszą powieścią Katarzyny Mlek, książką, która skłoni do refleksji i pozostanie w pamięci na znacznie dłużej niż popularne romanse czy książki o wampirach.

Jedno jest pewne, czasu wolnego mamy zbyt mało, by okres wypoczynku spędzić zupełnie bez pomysłu. Dobrze jest go wcześniej zaplanować tak, abyśmy potem nie mieli do siebie żalu o zmarnowany urlop lub wakacje.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (175 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  13 czerwca 2013 08:30

  Przeczytać zaplanowoane książki to wyzwanie,wciąż brakuje mi czasu.Urlop spędzamy z dziećmi,więc nie ma szans na nadrobienie zaległości książkowych.

  Odpowiedz
 2. madzior1390  13 czerwca 2013 22:31

  A dla mnie to czas zarezerwowany głównie dla książek. Uwielbiam czytać, czasem mam wrażenie, że wręcz hurtowo je pożeram 🙂 Czytam wszędzie gdzie tylko się da 🙂

  Odpowiedz
 3. Agnieszka  6 lipca 2015 21:10

  Tak czytanie książek to moja pasja, ale chętnie poszukałabym innych bardziej artystycznych pasji np. fotografowanie, malowanie czy też pisanie ciekawego bloga

  Odpowiedz
 4. dziewczyna  6 lutego 2017 07:13

  Tak, czasu wciąż za mało aby realizować swoje pasje, czytać, i jeszcze uprawiać jakiś sport. Ale na czytanie zawsze znajduję choć trochę czasu. korzystając ze środków lokomocji , to zawsze wtedy ten czas wykorzystuję na czytanie, z książką się nie rozstaję.

  Odpowiedz
 5. efffciaa  11 maja 2017 10:34

  Dla mnie udane lato jest najlepiej nad wodą i to uprawiając sporty wodne , więc na książkę – nawet dobrą nie mam czasu , albo już siły wieczorami … ale czasem chętnie zajrzę do książki .

  Odpowiedz
 6. Kamienie na Szaniec  30 maja 2019 21:00

  Ja bardzo cenię sobie klasyki polskiej literatury. Uwielbiam zagłębiać się w takie książki jak Pan Tadeusz, Kamienie na szaniec czy nawet nielubianą przez uczniów w szkole trylogię Henryka Sienkiewicza.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany