Uciążliwe chrapanie – jak wyleczyć najcięższe przypadki?

W dzisiejszych czasach chrapanie często bywa bagatelizowaną dolegliwością, pomimo tego, że jest to uciążliwy problem nie tylko dla samego śpiącego, jak i  domowników, ale również możliwy objaw groźnego bezdechu sennego. W jaki sposób leczy się najcięższe przypadki?

Uciążliwe chrapanie - jak wyleczyć najcięższe przypadki

Niebezpieczne lekceważenie problemu

Chrapanie może być przyczyną stałego uczucia zmęczenia i niewyspania nawet po kilkugodzinnym spoczynku. Co ważne, nie tylko dla samego śpiącego ale wszystkich innych wokół. Chociaż często bywa lekceważone i traktowane jako obiekt żartów, to nie należy bagatelizować tej dolegliwości,  szczególnie w przypadkach groźnych dla zdrowia bezdechów. Sam proces chrapania to nic innego jak drgania i wibracje języczka oraz podniebienia podczas wdechu i wydechu.

Drgania podniebienia miękkiego w trakcie oddychania powodujące chrapanie zachodzi jedynie w trakcie spoczynku. Nocą, lub podczas drzemki, podniebienie jest wiotkie, co naraża je na oddziaływanie oddechu. Tkanki podniebienia, migdałki  i cofający się język zapadają się, a nawet są wciągane w czasie wdechu do zwężających się na kształt lejka dróg oddechowych w obrębie dolnego gardła. Powoduje to wystąpienie bezdechu wskutek mechanicznej obturacji dróg oddechowych. Natomiast w ciągu dnia lub trakcie pobudzenia jest ono utwardzone, przez co nie może być mowy o wystąpieniu chrapania – dodaje dr Arkadiusz Kasztelan ze Świdnickiej kliniki COR-LAR-MED.

Uporczywe chrapanie najczęściej dotyczy mężczyzn po 40. roku życia. Kiedy chrapanie jest tylko uciążliwe i sprowadza się do lekkich zaburzeń snu warto zmienić przyzwyczajenia i złe nawyki. Chrapanie może brać się z nadwagi, alergii, spożywania alkoholu czy palenia nikotyny przed snem. Jeżeli wyeliminowanie tych czynników nie zmieni naszej sytuacji warto sprawdzić, czy chrapanie nie bierze się z zablokowanego nosa lub zatok lub osłabienia mięśniówki gardła. Są to poważniejsze schorzenia mogące doprowadzić do bezdechu sennego, co w konsekwencji może powodować  nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, depresję i wiele innych.

Kiedy iść do lekarza?

Jeżeli zmiana trybu życia nie przynosi oczekiwanych efektów trzeba koniecznie zgłosić się do laryngologa. Podczas wizyty lekarz zaproponuje konieczne do wykonania badania diagnostyczne mające na celu identyfikację miejsca powodujące problem i kwalifikację do leczenia. Do najczęściej stosowanych badań należą ocena endoskopowa górnych dróg oddechowych, tomografia komputerowa głowy i szyi oraz badanie polisomnograficzne. Na podstawie badań specjalista może nie tylko zlokalizować źródło problemu, ale ocenić czy ma do czynienia z uciążliwym chrapaniem czy też bezdechem sennym.

Do rozpoznania zespołu bezdechów sennych stosuje się badanie polisomnografem. Rejestruje ono zapis zmieniających się parametrów organizmu w trakcie snu. Na podstawie tego zapisu laryngolog może określić jakie zaburzenia powodują problemy u pacjenta. – tłumaczy dr Arkadiusz Kasztelan z Kliniki ZSGL COR-LAR-MED.

W zależności od przyczyn występowania chrapania lub bezdechu lekarz zaproponuje różne metody leczenia.

Nowoczesne rozwiązania problemu

Kiedy lekarz zidentyfikuje problem w obrębie górnych dróg oddechowych zaproponuje odpowiednią metodę leczenia. W większości przypadków będzie to leczenie za pomocą chirurgii radiofalowej. Polega ona na zastosowaniu efektu przepływu fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze przez ściśle określony obszar w obrębie korygowanego miejsca, czyli najczęściej podniebienia miękkiego oraz języczka. Metoda ta umożliwia wykonanie bardzo drobnych, delikatnych i niezwykle precyzyjnych nacięć służących wprowadzeniu mikroskopijnego drucika przewodzącego fale radiowe, które wspomagają udrożnienie dróg oddechowych u pacjenta. Zabieg trwa około 20 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub płytkim znieczuleniu anestezjologicznym. Jest wyjątkowo mało inwazyjny i po kilku godzinach od jego przeprowadzenia pacjent może wracać do domu.

W bardziej skomplikowanych przypadkach, gdzie u pacjenta występuje więcej niż jeden powód chrapania lekarz może zasugerować inne zabiegi, np. operacje w obrębie nosa. Przewlekłe stany zapalne zatok mogą być wywołane przez zmienioną błonę śluzową lub nieregularne ukształtowanie nosa. Wszelkie tego rodzaju zmiany niekorzystnie wpływające na zatkanie dróg oddechowych. Operacje w obrębie przegrody i małżowiny nosowej czy usunięcie polipów lub operacja zatok służą właśnie temu celowi. Najczęściej stosowaną w laryngologii metodą leczenia tego typu schorzeń jest operacja endoskopowa.

Leczenie uciążliwego chrapania oraz bezdechu sennego wykorzystujące nowoczesne rozwiązania chirurgii pozwala na uniknięcie nie tylko uciążliwego, ale czasem nawet niebezpiecznego dla zdrowia problemu każdego dotkniętego tym schorzeniem. Warto więc nie lekceważyć tej dolegliwości i zasięgnąć rady specjalisty, który podpowie jakie metody leczenia będą najbardziej odpowiednie dla konkretnego przypadku.

Czy chrapanie można wyleczyć?

Czy chrapanie można wyleczyć?

Chrapanie stanowi uciążliwy problem, którego nie należy lekceważyć, ponieważ niesie ze sobą duże ryzyko komplikacji zdrowotnych. Jest to inaczej zaburzenia oddychania podczas snu, połączone z charakterystycznym dźwiękiem, który jest wynikiem drgań powietrza w części podniebienia i

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (109 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  30 czerwca 2014 09:12

  Niestety często jest tak,że sami lekarze bagatelizują chrapanie, mówiąc,że każdy chrapie i na to leku nie ma.

  Odpowiedz
 2. bbo  30 czerwca 2014 19:13

  Mój mąż na szczęście tego nie robi 🙂

  Odpowiedz
 3. as_sa  30 czerwca 2014 21:29

  Niestety nie tylko mężczyźni mają problemy z chrapaniem

  Odpowiedz
 4. Wisiunia  10 czerwca 2017 19:01

  Czy ktoś wie, ile kosztują te metody? Chodzi mi o realne stawki, średnie na rynku.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany