Ubywa nam włosów…

Utrata włosów to poważny problem zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Każda osoba dotknięta łysieniem stara się ten kłopot zatuszować, gdyż włosy są naturalną ozdobą dodającą wdzięku, zwłaszcza paniom. Kiedy wypadanie powinno niepokoić i jak sobie z nim poradzić?

Ubywa nam włosów.

Dorosły człowiek ma od 80 do 120 tysięcy włosów. Więcej jest ich u brunetów niż u blondynów. 14% włosów przeznaczonych jest do wypadnięcia. Zastępowane są one nowymi, dzięki czemu udaje nam się zachować ładny wygląd. Gdy jednak ubywa ich znacznie więcej, możemy być zaniepokojeni. Przyczyny takiej sytuacji są różne:

  • niedobór witamin, minerałów, enzymów i koenzymów,
  • zaburzenia krążenia,
  • cukrzyca,
  • zapalenie wątroby,
  • choroby przewodu pokarmowego,
  • nadczynność tarczycy,
  • działanie substancji chemicznych,
  • problemy natury psychicznej,
  • zaburzenia hormonalne (u kobiet – okres po ciąży, czas przekwitania).

W przypadku wypadania włosów u kobiet na skutek zaburzeń hormonalnych aż w 90% odpowiada za to męski hormon, testosteron. Mimo że problem łysienia dotyczy obu płci, to jednak znacznie bliższy jest on mężczyznom, gdyż zmaga się z nim aż ponad połowa panów. Przed 30. rokiem życia u co trzeciego mężczyzny ubywa włosów na skroniach, czubku głowy i potylicy, co jest początkiem ich utraty.

Najczęściej tracimy włosy, gdyż odziedziczyliśmy ten problem po członkach rodziny. Można to sprawdzić podczas badania, trichogramu. Łysienie nie uwarunkowane genetycznie jest rzadsze. Włosy wypadają wtedy w nietypowych miejscach i zauważalne są w postaci kępek. Po wyeliminowaniu przyczyny szybko odrastają.

Utrata włosów niekorzystnie wpływa na psychikę, gdyż świadomość ich braku sprawia, że czujemy się nieatrakcyjni. Aż 33% łysiejących mężczyzn w głębi duszy ma poczucie, że są starsi niż wskazuje na to ich wiek biologiczny. 25% nie jest w stanie zaakceptować siebie z powodu nadmiernego wypadania włosów. Stąd zapewne chwytanie się najróżniejszych cudownych sposobów na zatrzymanie włosów.

Różne metody walki z utratą włosów znane są już od czasów średniowiecza. Zamożni sięgali po najprostsze środki, czyli po peruki, natomiast biedni wcierali w głowę krew kreta, mysie odchody, kurze żółtko, olej lniany czy olejek różany. Dzisiaj nie musimy uciekać się do takich pomysłów, ale wciąż szukamy różnych rozwiązań, aby ładnie się prezentować. W aptekach dostępne są kapsułki, szampony i krople zawierające wyciąg z kozieradki, który działa skutecznie w przypadku różnych rodzajów łysienia. Można także pokusić się o wcieranie oleju rycynowego we włosy i skórę głowy.

Można stosować także szałwię lekarską, pokrzywę zwyczajną czy goryczkę żółtą. Ogromne znaczenie ma sposób odżywiania, dostarczenie organizmowi żelaza, witamin A, B, C, D, cynku, potasu, wapnia i fosforu. Aby jednak zlikwidować skutki, należy znaleźć przyczynę, dlatego nie zwlekaj i skorzystaj z fachowej pomocy, gdy ilość wypadających włosów cię zaniepokoi.

Każdy chce mieć ładne, gęste włosy bez względu na wiek i płeć. Być może wynika to z przekonania, że kobiety o takich włosach postrzegane są przez mężczyzn jako lepsze żony i matki, a panowie jako opiekuńczy i odpowiedzialni partnerzy.

autorka:  Kate09

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...